Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Segítenél a német passzívban?

Segítenél a német passzívban?

Figyelt kérdés

Nem értem a német passzívot. El tudnád magyarázni a saját szavaiddal mely igék nem állhatnak passzívban? Esetleg 1-1 példán keresztül illusztrálnád a passzív alakját a különböző igeidőkben?

Nagyon köszönöm!!!


2012. szept. 11. 09:46
 1/6 anonim ***** válasza:

Ezt az oldalt ajánlom figyelmedbe, remélem, itt mindent megtalálsz.


Talán jobban megérted, mintha valaki elmagyarázná.


[link]


Üdv.

2012. szept. 11. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

"Nem képezhető szenvedő szerkezet mozgást, állapotváltozást kifejező igékből, amelyek "sein"-nal képzik a múlt idejüket, visszaható igékből (sich), nem valódi tárgyas igékből, birtoklást kifejező igékből (es gibt)." - ezzel van a legnagyobb bajom, ezeket az igéket nem ismerem, nem tudom melyik tartozik a kivételek közé... :(

Passzívot milyen gyakoriságban használnak a hétköznapi német nyelvben?

2012. szept. 11. 10:12
 3/6 webnyelv ***** válasza:
100%

Gyakran használják.

A passzív lényege ugye, hogy a tárgyból lesz az alany, az alanyból meg von/durch elöljárószós akármi, és az ige is megváltozik. Magyarban is (bár ez magyartalan és ritka): A tanár dicsér engem - Dicsérve vagyok a tanár által.

Mozgást, állapotváltozást kifejező igéknél magyarul sem tudnál passzívot használni, mert még kevébé lenne magyaros, mint az előbbi mondat. "Meg vagyok dicsérve"- ilyet még azért mondanak magyarul, de pl. "el vagyok menve", ez már eléggé nonszensz.

Visszaható igék is: Mosva vagyok saját magam által - ilyet még véletlenül se mondunk magyarul se. Ha nem visszaható lenne: Mosva van a kutya- még jobban elmegy talán. A lényeg: a sich-es igéknek egyszerűen nincs passzív alakjuk, és a sein-nal képezhető igéknek sincs, ezt meg kell tanulni és nem szabad ezeket passzívban mondani.

Szóval, még magyarul csak-csak el lehet képzelni néhány igét passzívban, de pl. az es gibt szerkezetet eleve el se lehet képzelni. A haben (birtokolni) ige elképzelhető lenne, de nincs passzívja, így kell megtanulni.


Egyébként tudod, mely igék képzik a múlt idejüket sein-nal, és mik azok a visszaható (sich-es) igék? Mert ha nem,akkor azért nem érted. :)


Ich komme sofort (sein-nal képzi a múlt időt, nincs passzívja).

Ich wasche mich, du beeilst dich, stb (sich-es igék, nincs passzívjuk)

Es gibt im Zimmer einen Tisch (Van a szobában egy asztal) - passzívban elképzelhetetlen.

Ich habe einen Tisch - elképzelhető lenne passzívban, még sincs passzívja.

2012. szept. 11. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudod, melyik igék képezik sein-nal a múlt idejüket?


SEIN - ha tárgyatlan az ige


pl. kommen, gehen, laufen, fliegen, gelingen, schwimmen, fahren...

- helyváltoztatást kifejező igék


gehen, kommen fahren...


- Állapotot vagy állapotváltozást kifejező igék


sein - lenni, bleiben - maradni, sterben - meghalni

geschehen - történni, auf/stehen -felkelni, ein/schlafen - elaludni


A sich-es igék pedig a visszaható igék. Az előttem válaszoló nagyon szépen kifejtette, mikor mit nem szabad használni passzívban. Én ezért csak megpróbálom feleleveníteni a tanulmányaidat.


A visszaható névmással azt fejezzük ki, hogy a cselekvést az alany végzi és visszahat rá.


mosakszom, fésülködöm, felöltözöm, levetkőzöm


A cselekvés belőlem indul ki és önmagamra hat vissza. Nagyon találó a nyelvkönyvem, amely azt írja:

Ez olyan, mint a farkába harapó kígyó: ugyanő az, aki harap és akit megharapnak.

tehát: ich wasche mich, ich kämme mich, du rasierst dich

/itt tárgyesetet használsz/ mich, dich, sich, uns, euch, sich


Ha a visszaható igéhez kapcsolódik a tárgy is, abban az esetben a visszaható névmás részes esetbe kerül:


Ich wäsche mir die Hände

Ich putze mir die Zähne

Er zieht sich den Pullover aus.

/mir, dir, sich, uns, euch, sich/


Ezeken kívül vannak olyan visszaható igék, amelyek vagy tárgyesetben, vagy részes esetben állnak.

Ezeket meg kell tanulni, hogy melyiknek mi a vonzata.


pl. tárgyesetben:


sich A aus/ruhen kipiheni magát

sich A fühlen érzi magát valahogy

sich A langweilen unatkozik

sich A benehmen viselkedik valahogy

sich A kleiden öltözködik valahogy


Vannak olyan visszaható igék, melyek visszaható névmása csak részes esetben áll. Ezeket nevezik "egoista igéknek" is, mert a mondat alanya mindig saját magának csinál valamit, szó szerinti fordításban.


Ich sehe mir den Film an. Megnézem /a magam részére/ a filmet


sich D an/sehen + A megnézni valamit magának

sich D an/hören + A meghallgatni valamit

sich D merken + A megjegyezni valamit

/merke es dir /

sich D vor/stellen + A elképzelni /magának/ valamit


Remélem, valamennyire tudtam segíteni.

2012. szept. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, most már tisztább a kép. Remélem egyszer tényleg megértem!
2012. szept. 11. 12:04
 6/6 anonim ***** válasza:
Ezt gyakorolni kell -
2015. márc. 23. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!