Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Fogtechnikus vagy fogorvosi...

Fogtechnikus vagy fogorvosi asszisztensnek érdemes elmenni?

Figyelt kérdés

Felnőtt vagyok már, dolgozok is, viszont szakmát akarok váltani.

Fogászattal viszonylag sokat foglalkozok. (egyrészt párszor jártam fogorvosnál, másrészt utána néztem annak, hogy mit, hogy csinálnak, mert érdekelt)

Műszaki végzettségem van, tehát ezért sem állna távol tőlem a fogtechnikus, viszont úgy nem mernék erre 100%-osan fogadni, hogy jó is lennék benne.


2020. jan. 4. 03:01
 1/3 anonim ***** válasza:
22%
8000 van belőlük. Ismerős asszisztens és nem talál benne munkát Győr-Moson-Sopron megyében
2020. jan. 4. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Aki nem ért hozzá, ne válaszoljon. Marhára nagy hiány van fogászati asszisztensekből, az ország összes többi részén lasszóval kell fogni és akkor is általában csak vmi félhülyét sikerül találni, aki nem tud helyesen írni, de még talán köszönni sem. Iszonyatosan felhígult a szakma, az ország nyugati részére elcsábították a valamire való asszisztenseket, akik esetleg beszélnek a saját anyanyelvükön, sőt akár még németül is. Ezért nem talál ott akárki munkát, mert kicsit többet kell felmutatni egy papíroson kívül, de sajnálatos módon az ország többi részében örülnek, ha papírja már van az embernek.


Bár mindkettő fogászattal foglalkozik, valójában 2 nagyon különböző szakma. Egy biztos: mindkettőnél függeni fogsz valakitől. Ha fogtechnikusként kezdesz, akkor te leszel a tápláléklánc legalján, nem csak a fogorvosoktól fogsz függeni, de a fogtechnikus mestertől is, akitől a munkát és a fizetést is kapod. Nagyon sok évnek kell eltelnie és még több pénzt (10 milliókat) kell összelapátolni ahhoz, hogy pl saját labort nyiss. Egyébként nem sok köze van a műszaki végzettségedhez, sokkal inkább kell ehhez művészvéna, az a minimális mechanikai alapismeret, ami kell hozzá nagyjából egy általános iskolás fizikával egyenértékű. A különböző cad cam rendszerek ismerete ugyan nem olyan gyakori (bár egyre nő az igény rá), de ahhoz sem kell egy általános szintű felhasználónál nagyobb tudás, bárki megtanulja.

Technikusként ülsz az asztalod felett, füledben a zene és építgeted a fogakat egy orvos által előkészített szájba. Beteggel nem, vagy csak nagyon kivételes esetben találkozol, a szájába akkor sem nyúlhatsz.

Ezzel szemben asszisztensként egész nap emberekkel dolgozol, valójában te vagy az, akinek panaszkodnak, akin a feszültséget levezetik az emberek, te koordinálod őket, mindeközben félfüllel az orvosra koncentrálsz, hogy kell-e neki valami. Fejben mindig az orvos előtt kell járnod; vagyis mindig tudnod kell, hogy mi lesz a következő lépés anélkül, hogy ezt bárki mondta volna neked: az orvos úgy tud dolgozni, ha az eszközök már oda is vannak téve. Mindemellett adminisztrálsz, vezeted, hogy kivel mikor mi is történt és referálsz az orvosnak, hogy a következő betegnél a mai alkalommal ez és ez volt tervben. Nagyon meg kell oszd a figyelmed, nem bambumlhatsz el egy percre sem, mert egyáltalán nem mindegy, hogy az orvos lidocaint ad be a betegnek érzéstelenítő címszó alatt, vagy pillanatnyi figyelmetlenségednek köszönhetően hypot. Ehhez persze nagyon debilnek kell lenni, de megtörtént eset sajnos az országban. Teszem hozzá, itt sem az asszisztens volt a hibás, mert bármi probléma történik, mindenért az orvos van elővéve, tehát a te munkád is állandó kontroll alatt van, ha valamit elrontasz, akárhány éves is vagy, nem biztos, hogy szépen fognak szólni érte, ha az komoly hiba és az orvos emiatt megütheti a bokáját.

Asszisztensként te dolgozol többet, előbb bemész és előkészíted a rendelőt és tovább is bent maradsz, hogy kitakaríts.

Még csak szabadságra sem akkor mész, mikor szeretnél, a legtöbb helyen figyelembe sem veszik az asszisztens kívánságát, hogy mikor tervezett, hanem az orvossal együtt egyszerre mennek el. Ha véletlenül megkérdezik a véleményed, akkor már boldog lehetsz, de mivel van egy előjegyzési naptár, ami sokszor 3-4 hónapra előre szól, így fél évekre előre kell megtervezni egy-egy szabadságot, nem tudsz egy napról a másikra kivenni.

Nem hiányozhatsz gyakran, mivel ez egy 4 kezes munka. Ideig óráig megoldja az orvos nélküled, de helyetted nem fogja a véres műszert lesikálni, mivel az nem az ő feladata.


Bármelyiket is választod, csak akkor tedd ,ha biztos vagy benne, hogy nem lesz benned tüske, amiért életed végéig valaki alatt állsz.

Minden észrevételemet fogorvosként írtam le különben. Nekem szerencsém van, mert nagyon jó asszisztensem van, tűzbe tenném érte a kezem, honorálom is, ahogy csak tehetem, de ez nem mindenhol bevett szokás, hogy kiegészítik az asszisztensnő fizetését, a legtöbb helyen kap egy fix bért, és nem kap kiegészítést, bármennyit is túlórázott. A mellettünk lévő rendelőben napok óta keresnek egy új munkatársat: eddig egy jelentkező volt, az is rosszul lett a vértől... és ez nem Nógrád megye, hanem Budapesttől 50 km-re egy kisváros. Tehát nem igaz, hogy annyi van belőlük, gyakran látom a volt csoporttársaimat is facebookon, hogy keresnek új asszisztenciát, pl Balaton környékén, Budapesten vagy az agglomerációban.

2020. jan. 4. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Férfi vagyok.

(igen valakivel ezt beszéltem, hogy a sebészet az a mechanikából nőtte ki magát, nem részletezem most ezt)

Igen értem mire gondolsz, igazából Pestre mennék, Cegléd és környékén lakok, arrafelé nem mennék semmi pénzért sem.

Nem félek a vértől, viszont köszönöm a felvilágosítást.

Fogtechnikus valahogy nem fogott meg, a fog.aszisztens igen.

2020. jan. 4. 23:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!