Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Hogyan kezdjem el a jogot...

Hogyan kezdjem el a jogot tanulni ha jogász szeretnék lenni?

Figyelt kérdés
Sziasztok, most vagyok 8-adikos és szeretnék jogász és később ügyvéd lenni. Már nagyon érdekel a szakma, sok büntetőjogi pert rágtam át, de csak úgy értem mint egy laikus. Külön jogi iskolára még sajnos nem mehetek, mert nincs ilyen lehetőségem, viszont szeretném elkezdeni tanulni az alapoktól. Hogyan tanuljam? Mivel kezdjem? Linkeket is elfogadok, válaszaitokat előre is köszönöm.

2020. máj. 17. 22:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
97%
Előbb érettségizz le, válassz töri és magyar faktot.
2020. máj. 17. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
26%

Bőven ráérsz még az egyetemig. Előbb kezd el az oda vezető utat, aztan ráérsz jogot tanulni. Nem akkora buli a jogi egyetem, mint amekkorának látszik. Csomó tárgynak köze nincs ahhoz a joghoz amit te látsz a filmekbe.

De ha ennyire vágysz a jogra, akkor tessék: [link]


Ez egyetlen tárgy az öt éves jogi egyetemn. Ezt kezdheted szóról szóra megtanulni(és nem viccelek, tényleg szóról szóra)


[link]

Ez egy másik tárgy tananyaga.

Ezek kb hasonlítanak arra amik let a filmekben hallasz/látsz.

2020. máj. 17. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
87%

Semmi értelme előre elkezdenek, a "büntetőjogi pereket átrágni" meg pláne nem. Különösen, hogy 99%, hogy nem magyar ügyeket rágtál át, tehát sokat nem is érsz vele.


Arra koncentrálj, hogy jól tanulj, menj jó középiskolába, legyen jó az érettségid, és aztán kerülj be valamelyik nevesebb jogi karra. Na, majd ott tanulod a jogot. Addig nem kell. :)


Ha mégis érdekel, akkor pusztán emiatt természetesen olvasgathatsz dolgokat, de ne amerikai filmeken és ügyeken szocializálódj, mert akkor nagyon-nagyon téves elképzeléseid lesznek. Én kiskoromban a német bírósági műsorokat néztem (akkoriban nagy divat volt kvázi dokumentumfilmeket csinálni bírósági tárgyalásokról); azok nagyrészt egyeznek a magyar eljárással.


Mikor nagyobb leszel, majd mehetsz ténylegesen bíróságra tárgyalást nézni, illetve megpróbálhatsz ügyvédi irodába bekerülni diákmunkára. Persze nem fogsz tudni jogi munkát végezni, de mehetsz földhivatalba, postára, stb., és ezalatt beleláthatsz az ügyvédek napi munkájába.


Én is ügyvéd vagyok, és szívesen válaszolok, ha van kérdésed.

2020. máj. 18. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
89%

2-es, azért nem kellene így elvenni a kedvét a Kérdezőnek. Isten ments, hogy nekiálljon bevágni a jogszabályokat!

Egyrészt azért ne hazudj neki, mert az egyetemen sem az van, hogy a kezünkbe nyomják a törvényt, és közlik, hogy tanuld meg! Évekig elemezzük, és foglalkozunk ezekkel. Azalatt az ember a törvény 90%-át már magolás nélkül is tudja, ráadásul a magolás meg pont, hogy nem is elég. Ez azoknak a tévhite, akik sosem jártak jogi egyetemnek még csak a közelében sem. Ezekhez a törvényekhez kommentárok, BH-k, állásfoglalások és gyakorlat tartoznak, amik szinte fontosabbak, mint maga a törvényszöveg. Az anyagi jogszabályok mellett az eljárásjog is ugyanolyan fontos. Egyébként a Btk-ból pl. a büntetési tételeket nem is kellett tudnunk fejből, csak a súlyosbító meg enyhítő körülményeket, minősített eseteket, és kategóriákat. A büntetéskiszabásnak viszont vannak olyan szabályai, amik a törvényből egyértelműen nem olvashatóak ki, hanem ezer szakanyagból kell összeszedegetni - na, azok nagyon kellettek.


Másrészt meg, ha a Kérdező most nyolcadikos, akkor még kb. 5 év múlva tudja elkezdeni az egyetemet. Addigra könnyen lehet, hogy ezek a törvények már meg is változnak, vagy akár másik lesz helyettük. Én nem hiszem, hogy 35 évesen nagyon öregnek számítok, de még nem ezt a Btk-t és Ptk-t (vagy akár a mostani Munka Törvénykönyvét) tanultam az egyetemen, de mire szakvizsgáztam, már ezeket kellettek. A Pp. és a Be. azóta, tehát a szakvizsgám után jöttek ki; ezeket saját erőből kell(ett) áttanulmányozni. Az ember folyamatosan tanul, követi a változásokat.


Annak viszont szó szerint 0, értsd: NULLA értelme van, hogy egy nyolcadikos nekiálljon bemagolni bármilyen törvényt is.


Ha tényleg neki akar állni valamit átolvasgatni, akkor sokkal, de sokkal több értelme van olyasmikkel kezdeni, mint jogi alaptan (soha nem baj, ha akár csak egy laikusnak is van fogalma arról, mi a különbség az érvényesség és a hatályosság között, vagy mit jelent a jogerő fogalma, esetleg hogy mi - nagy vonalakban - a jogalkotás menete, és milyen jogszabályok léteznek), illetve filozófia, amiből látszik, hogyan és miért alakultak ki különféle jogrendszerek, egyáltalán milyenek vannak, és mik a fő különbségek. Például ebből rögtön megértené, miért ne keverje ide az amerikai filmekben látott dolgokat.


Szóval, Kérdező, ha el akarod kezdeni, akkor NE a Btk-t és Ptk-t kezdd el magolni.

2020. máj. 18. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
17%

Kérj kölcsön egy "Római jog" jegyzetet.

Hátha elmegy a kedved az egésztől... :) :) :)

2020. máj. 18. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségeteket, magyar büntetőjogi pereket néztem olvastam és halgattam, leginkább Puzsér és Hajdú Péter ügyét.
2020. máj. 18. 08:46
 7/13 anonim ***** válasza:
96%

De miért kellene, hogy elmenjen a kedve az egésztől?

Nem értem itt a válaszolók hozzáállását. Valakinek van egy álma, és ti mindent megtesztek, hogy elrémítsétek meg lebeszéljétek. Miközben szerintem tök jó, hogy már ennyi idősen van elképzelése, ráadásul ilyen komoly dolog.

Én már 9-10 évesen állandóan azt mondogattam, hogy ügyvéd leszek. Volt, aki engem is megpróbált lebeszélni, de szerencsére nem hagytam magam, mert nagyon szeretem ezt csinálni.


A római jog meg messze nem olyan borzasztó, mint ahogy a laikusok azt gondolják. Itt állandóan olyanok írnak, akiknek fogalmuk sincs semmiről. A római jog a mai jogrendszerünk alapja, egy gyönyörű, letisztult világ, ami teljesen logikus, és megadja az alapot a későbbi tanulmányokhoz. Abban egy - mondjuk nem elenyésző - nehézség van, mégpedig az, hogy sok dolgot kell latinul tudni benne. Ez tény. Ugyanakkor: 1. tanulunk közben latin nyelvet is, amin ezeket a szövegeket és kifejezéseket szintén gyakoroljuk, elemezzük és értelmezzük. Tehát könnyebb utána tanulni. Nem olyan, mintha kínait kellene bevágni. 2. a latin nyelv annyira nem bonyolult, és leginkább csak kifejezéseket kell tudni, nem pedig esszéket írni.


Egész egyszerűen arról van szó, hogy minden jogász ismeri és ezért hivatkozza az olyan elveket, mint "nemo plus iuris", "res iudicata", vagy esetleg "Nullus videtur". Ezek úgynevezett regulák, amiből van kb. 30-40 (nem tudom a számát pontosan), amiket tudni KELL. Azért, mert a mai napig érvényesek, hivatkozottak, használatosak.

2020. máj. 18. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
81%

6/: Ööööö..... Celebügyek alapján szeretnél jogi ismeretekre szert tenni...?


Borzasztóan tévútra fogsz jutni, hogy miről szól a jogászi szakma!

2020. máj. 18. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
23%

2es vagyok. Akik itt le szóltak, hogy ez csak a tévhitem, mert sose jártam jogi egyetem közelében sem. Meg nem egyik pillanatról a másikra kell megtanulni.

Azoknak mondanám, hogy 4ed éves vagyok az ország legjobb jogi egyetemén. És nálunk tényleg csak fél év volt az egyikre azok közül amit küldtem, a másikra kb 1. Szóval nem hazudozok össze vissza. Tény, hogy folyamatosan foglalkozunk vele az évek folytán, de akkoris azzal kezdtük, hogy meg kellett tanulni.

Ráadásul a kérdező kért linket, én csak küldtem. És ilyenekből áll a jogi egyetem, nem a dr.szöszi filmből...

Ha tényleg tanulni akarja elkezdeni, akkor ezeket nézegesse. Meg persze a többi könyvet ami majd kelleni fog: római jog, alkotmányjog, Polgár jogból nagyon sok féle. Stb...

2020. máj. 18. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
85%

Én egy szóval nem mondtam, hogy nem volt nehéz. Viszont rémítgetni sem kell.


És miért ne akarhatna egy nyolcadikos joggal kapcsolatos dolgokat nézni/olvasni? Téged ez miért dühít fel? Miért vagy ilyen ideges? Gond van az egyetemen, vagy mi? Akkor azt oldd meg, és ne egy gyereknek ess neki.


Még egyszer mondom: én kb. 9 éves korom óta mondtam mindig, hogy ügyvéd leszel. Totál komolyan gondoltam. De nem álltam neki megtanulni a Ptk-t és a Btk-t. Bumm. Mégis jogász lettem. Felvettek az ELTE-re elsőre, elvégeztem öt év alatt com laude-val, és jó eredménnyel szakvizsgáztam is rögtön, amint lehetett. Nem haltam bele, hogy 13 évesen nem magoltam be a római jogi regulákat... Nem is értem, miért.


De tudod, mivel foglalkoztam? Pont azzal amit mondtam: mi fán terem a büntetőjog, mi tartozik a polgárjoghoz, egyáltalán mi az a törvényhozás, kik alkotják, hogyan választjuk őket, stb. Ezzel már középiskolás korom közepére nagyjából tisztában voltam, és ötödéven (érettségi után egy évig OKJ-re) már hobbiból bírósági tárgyalásokat néztem a PKKB-n meg a Törvényszéken, és "zaklattam" az ügyvéd ismerőst, hogy mutasson nekem dolgokat. 18 évesen, nem 13 évesen.


A Kérdező semmivel sincs elkésve, és semmi okod leteremteni őt.


Egyébként ugyanezt meg tudnám ám veled is tenni. Igaz, te előrébb jársz, mint a Kérdező, de hátrébb, mint én. Ergo tudnék neked olyan jogeseteket mutatni, amitől kettéáll a füled, és egy életre elmegy a kedved. Ehelyett inkább felajánlom, hogy ha valamit nem értesz, kérdezz, szívesen segítek, ha tudok. Én nem szeretem letörni a leendő kollégák lelkesedését. És amíg a Kérdező kitart amellett, hogy tényleg a jog érdekli, addig őt is annak tekintem.

2020. máj. 18. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!