Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » A közúti és légi közlekedési,...

A közúti és légi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek emelt szinten mennyire nehéz egy középszinthez képest? Meg ti hogy/hol készültetek fel rá? Mennyi idő alatt sikerült?

Figyelt kérdés

2021. márc. 29. 20:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Abszolút nem nehéz ha érdekel a téma és van hozza egy kis érzéked.


Én a műszaki kiadó könyveit vettem meg hozzá (közlekedési alapismeretek + a feladatgyűjteménye, közlekedési földrajz, közl. gazdaságtan és marketing ismeretek, fuvarozásjog - utóbbi kettőt nem sokat nyitottam ki).


Őszi emelt érettségire mentem, augusztus közepén-végén kezdtem készülni rá. Mivel 1 érettségi ment le azelőtt belőle, így nem sok minden állt rendelkezésemre.

Közben volt is 2 hét amikor konkretan semmit sem készültem.

Ja, és a nulláról indultam, sima gimis érettségim volt 2019-ből, csak kellett egy emelt az egyetemhez, és ez tűnt a legkönnyebbnek, mert nagyon közel állt hozzam ez a téma.


Nagyjából az anyag 70%a az a közlekedési alapismeretek könyvben benne van.


Én nem éreztem úgy, hogy emelt érettségi volt amit megírtam, 3 óra volt az írásbelire, másfél óra alatt megírtam 78%-ra.

A középszint is nagyon könnyű, de szerintem nincs nagy különbség a két szint között, annyira gyerekjáték az emelt ebből a tárgyból.

Számolás nem is volt, leszámítva a menetrendes feladatot a végén, de ott meg előtted van az egész táblázat, minden jelmagyarázattal, és csak ki kell keresni az adott kritériumoknak megfelelő vonatokat.


Nekem ami a legnagyobb kihívás volt:

- vasúti fővonalak bemagolása. Pl: Budapest-Kelebia vasútvonal, és írd le a mezőszámát, érintett települések, jelentősége, nemzetközi összeköttetés, stb.

- Európai főutak száma, és az érintett orszagok (ebben viszont van logika, csak nézd térképen és memorizald őket, én ezt sajnos nagyon a végére hagytam, és kevés idő maradt rá)

- Helsinki folyosók, szintén a végére hagytam, ugyanaz a tanácsom mint az előbbi pontnál.


A hivatalos megnevezéseket tudd mindenhol, fogalmakat, definíciókat.

Akár az ilyen egyszerű dolgokra értve is, hogy a csővezetékben a szállított anyag, vagy a járművek az úton nem “mennek”.

Nagyon sokat segít a tanulásban, fogalom meghatározásban, ha nem próbálod “erőszakosan” hétköznapi nyelven megérteni, hanem arra fordítasz egy kis energiát, hogy azokat a néha tekervényes kifejezéseket építsd bele a tudásodba, mert lehet hogy az írásbelin valami nem jutna eszedbe, de akár a feladat leírásban, akár egy másik feladatban van egy kis segítség, amiről már beugrik egy egész definíció.


Szóbeli:

Mivel nem tanultam iskolában, nem voltak tételeim. Én a könyvből tanulás kezdetén elkezdtem magamnak minden anyagrészből jegyzeteket írni, mert könyvből nem nagyon szeretek tanulni, és miközben leírom, van időm átgondolni és megérteni az anyagot.

Bent voltam érettségis csoportokban, ahol egy előző érettségiző küldött tételeket, de ahogy elkezdtem olvasni, ezek nem kidolgozott tételek voltak, csak a könyvből kimásolt részek, ezért nem használtam ezeket tanulásra.

A saját kijegyzetelt dolgaimból, és az oktatási hivatal honlapján a követelményrendszerből szedtem össze, hogy mi kell a szóbelire.

Nem is tartottam fontosnak hogy tételt írjak, mert úgyis olyan volt a szóbelin a feladat, hogy

“mutassa be ezt meg azt, és építse bele a felelt be következőket:

-x

-y

-z”

és segítő kérdések is voltak, így kár is lett volna mindent kiírni.


Annyit még mindenképp ajánlok, hogy legyenek a témákhoz a szóbelire érdekes aktualitásaid is.

Én a legújabb kiadású könyveket vettem, amiket írtam is, viszont néhány tartalmi hiba van bennük, amik nagyon szemet szúrtak, ezeken kívül azonban tényleg remek és részletes könyvek. Csak hogy 1-2 példát említsek: a repülés témakörnél még “létezett a Malév”, pedig ha jól emlékszem 2016-os kiadás, és a Közlekedési Földrajz könyvben az M6-os autópálya Dunaújvárosig van kész, M60 építés alatt, közben itt ülök az M6-M60 elágazásnál, hosszú évek óta használva mindkettőt 😀


Ezért visszatérve az aktualitásokra, amikor 1-1 anyagrészt megtanulsz, biztos van egy része, amihez hozzá tudnál tenni valamit, ami nincs az anyagban, de hasznos infó. Ugyan konkrétan erre nem adnak plusz pontot, de hidd el hogy értékelni fogják, hogy hozzá tudsz fűzni a témához valamit önállóan. Csak néhány példát mondok, amivel én készültem a szóbelimre:

- Építés alatt álló vagy tervben lévő autópálya szakaszok (jelenleg pl M6 Bóly-Ivándárda, aminek hosszú idő után megkezdték az építését, vagy az M8, mikor épülhet meg, mely városok érintésével)

- Magyarország nemzetközi repülőterei, ezeken bázissal rendelkező légitársaságok(pl Wizz, Ryanair), utasforgalmi adatok, a 2020 elején átadott Cargo City, hogy ez milyen fejlődést jelent a légi teherforgalomban, hány tonna áru befogadására képes, milyen számokkal dolgoztak tavaly stb.

- Sőt, néhány anyagrészbe a koronavirus hatásait is bele lehet szőni, csökkent a légi utasforgalom, ezzel szemben megnőtt a cargo járatok sűrűsége, továbbá érdekes kérdéseket vet fel az üzleti utazások helyett szükségből online lebonyolított konferenciák általánossá válása, vajon a vírus után visszatér a szokásos “utazgatás” vagy a költséghatékonyabb videokonferenciák válnak meghatározóvá, és egy komoly réteg kiesik emiatt a rendszeres utasforgalomból?


Uhh, Bocsi elég hosszú lett, remélem segítettem, és tudtam néhány hasznos dolgot is mondani.😀

2021. máj. 10. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Uh nagyon szépen köszönöm sajnos még csak most láttam de nagyon sokat segítettél meg nagy önbizalmat adtál:)
2021. júl. 25. 14:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!