Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Lenne kedves valaki elmagyaráz...

Lenne kedves valaki elmagyarázni: sin, cos, tan, ctg?

Figyelt kérdés

Szeretnék ha valaki lennr olyan kedves és elmagyarázná nekem ezeket. Buta vagyok, tudom.


Tehát: tudom azt, hogy pl tg: szöggel szemközti/szög melletti stb. Ezeket tudom


Nem fér a fejembe egyszerűen az, hogy ezeket mikor és hogyan kell használni. Valaki elmagyarázná?

És hozna fel konkrét példát és mondjuk 1-2 feladatot, amit meg kell oldani?

10. Anyag


2021. szept. 28. 19:05
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Ezeket a szögfüggvényeket talán legkönnyebben úgy lehet értelmezni, hogy elképzelsz egy egységnyi hosszúságú vektort, azt rárakod egy koordinátarendszer origójából kiindulva az x tengelyre, majd elkezded az óramutató járásával ellentétesen, mint egy óramutatót forgatni, közben figyelve az x tengellyel bezárt szöget. A vektor végpontjának x tengelyre eső merőleges a vetülete mindig a szög koszinusza, az y tengelyre eső merőleges b vetülete pedig a szög szinusza lesz. A szög tangense a b/a hányados, a kotangense pedig az a/b hányados. Ha arra gondolsz, hogy bármely derékszögű háromszöghöz lehet találni egy hozzá hasonló, egységnyi átmérőjűt, akkor aránypárokkal ebből rögtön láthatod, hogy egy tetszőleges derékszögű háromszög egy szögének és egy oldalának, vagy két oldalának ismeretében ezeknek a szögfüggvényeknek a felhasználásával a háromszög többi adata (oldalak, szögek) meghatározható. Ha pedig arra gondolsz, hogy egy magasságvonal behúzásával bármely háromszög két derékszögű háromszögre bontható, így a szögfügvények nemcsak derékszögű, hanem tetszőleges háromszögekre alkalmazhatók lehetnek. Egy háromszög bármely három, egymástól független adatából (szögek, oldalak) ki lehet számolni a hiányzó többi adatot (szögek, oldalak). Ez közvetlenül is megtehető az általános háromszögekre vonatkozó ún. szinusztétel és koszinusztétel segítségével.
2021. szept. 28. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, amit az 1-es írt, a a szögfüggvények kiterjesztése, azt mág nem kell tudnod, de majd fogjátok tanulni.


A trigonometrikus függvények (első) definíciója szerint a derékszögű háromszögben a hegyesszögek függvényei, amik meghatározhatóak a derékszögű háromszög oldalaiból. Például, ahogyan le is írtad:


tg(alfa): szöggel szemközti befogó/szög melletti befogó.


Ennek segítségével, ha az egyik hegyesszöget és az egyik befogót ismerjük, akkor a másik befogót meg tudjuk határozni. Például ha egy derékszögű háromszög egyik szöge 20°-os, az ezzel szemközti befogó 5 cm hosszú, és amásik befogót szeretnénk megtudni (ezt nevezzük most b-vel), akkor a definíciót felhaználva ezt tudjuk felírni:


tg(20°) = 5/b, tg(20°) értéke kiszámolható számológéppel vagy kinézhető a függvénytáblából. A mindenféle trigonometrikus értékeket 4 tizedesjegyre szoktuk kerekíteni; tg(20°)=~0,3640, tehát:


0,3640 = 5/b, és ezt az egyenletet meg tudjuk oldani; szorzunk b-vel:


0,3640*b = 5, végül osztunk 0,3640-del:

b =~ 13,74, két tizedesjegy pontossággal (az oldalakat elég 2 tizedesjegyre kerekíteni), tehát a másik befogó 13,74 cm hosszú.


________________________________________


Ugyanezt tudjuk használni a szög kiszámításához is. Például ha a két befogó 5 és 6 cm hosszú, és a 6 cm-essel szemközti befogót szeretnénk megtudni, akkor ezt írjuk fel:


tg(alfa) = 6/5, a jobb oldalon elvégezzük az osztást:

tg(alfa) = 1,2, és ezt is ki tudjuk számoltatni a számológéppel. Fontos, hogy most NE tg(1,2)-et írjunk be, mert akkor az 1,2°-os szög tangesét számoljuk ki. Nekünk fordítva kell gondolkoznunk; az a szög kell, amelyiknek a tangense 1,2. Ezt a SHIFT/2ndF gomb segítségével tudjuk megtenni (most nem részletezem), a lényeg, hogy az eredmény (két tizedesjegy pontossággal):


alfa = 50,19°. Ha most beütöd a tg(50,19°)-ot a számológépbe, akkor 1,198... értéket kapod, ami közel van az 1,2-hez.


Első körben ezt értsd meg, aztán hogy általános háromszögben ezek hogy működnek (szinusztétel, koszinusztétel), majd fogjátok tanulni.

2021. szept. 28. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!