Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Az igaz hogy az olyanoknak is...

Az igaz hogy az olyanoknak is van joguk megtanulni vezetni akiknek nincs érettségijük?

Figyelt kérdés

#vezetés #érettségi #vezető oktatás
2019. márc. 1. 03:19
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
0%

Ha rajtam múlna, nem csak érettségihez, de IQ teszt szinthez is kötném a jogosítványt!

Annyi marhával találkozom nap, mint nap az utakon, hogy az már fárasztó. Hihetetlenül nem értik, ill. nem akarják betartani a KRESZ-t. Pl. házunk közelében lévő belvárosi, nagy kereszteződésnél rendszeresen hajtanak be, két egymással szemközti utcából, melyekből csak jobbra lehetne menni. Mennek egyenesen, mennek balra, keresztezve buszsávokat, villamossíneket, főútvonalt... Hetente legalább egy karambol van ebből. Pedig totál egyértelműen jelzik a kötelező haladásirányt a táblák, útfelfestések. És ez csak egy helyszín, egy közlekedési szituáció. Sorolhatnám az alapvető hülyeségeket, se vége, se hossza nem lenne. (Cikázva, jobbról-balról előzgetők, több sávot keresztbe-kasul haladók, persze index nélkül... Hirtelen felindulásból lekanyarodók. Tilosban parkolók, akik elállják, akadályozzák a közlekedést. A klasszikus bénán parkolók...)

Dolgoztam közlekedési szakközépben, számtalan sztorit halottam az autós oktatóktól is. (nem csak a középsulisokat tanították)

Annak idején, mikor én tanultam (A,B,C) vezetni, épp fagyos tél volt. Ónos eső jött, a tanulók háromnegyede lemondta az időpontokat. Oktatóm felajánlotta én pedig mentem, dupla, tripla órákat vettem a felszabadult helyek miatt. Sőt, miután meglett a jogsim, még hetekig jártam az oktatóhoz egy-egy alkalomra. (inkább kifizettem a plusz órákat) Az oktatóm oktatta, vizsgáztatta az oktatókat is, vérprofi volt.

Géplakatos, majd gépészmérnök lévén targonca jogsim, darukezelői vizsgáim, még Metróvezetőim is van. (egyértelmű, BKV-nál kezdtem a szakmát) Pár éve nekiduráltam magam és egy haverom lelkesítésére megszereztem a könnyű légjármű pilóta jogsit, majd később az egymotoros pilótát és legutóbb a PPL-H helikopter jogsit. Utóbbiaknál a legmagasabb iskolai végzettséget igazoló iratot be kell mutatni, másolatot be kell adni. De nem írják elő, milyen végzettség szükséges hozzá. :-o (mivel én egyszerűen bemutattam, nem kérdezgettem, mi kell hozzá, így lehet, hogy valahol mégis csak előírnak egy adott végzettséget) Kell hozzájuk még érvényes erkölcsi és orvosi alkalmassági is. 17 éves kortól ezeket is meglehet szerezni. Ahogy mondják, orvosi alkalmassági, lelkesedés, kitartás és nem kevés pénz kell hozzá!


(Nem kérkedni akartam ezekkel, csupán szemléltetni, hogy sok minden el lehet érni, ha szeretnénk, illetve, hogy nem feltétlenül iskolázottságtól függ, ám nem árt, ha van.)

47 F

2019. márc. 2. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
79%

Sajátos a kérdés megfogalmazása.

Joga annak is van, aki tökéletesen alkalmatlan a vezetésre.

Ha megfizeti az oktatást, akkor akár ezer órán át is küszködhet, csak vizsgázni nem vizsgázhat.

Illene megjelölni a törvényhelyet, ami megszabja, milyen végzettség kell ahhoz, hogy vizsgát tegyen valaki.

Meg is találtam, de nem linkelem, nem jelölöm meg, mert senki nem fogja elolvasni és értelmezni.

A rendelet együtt szabályozza azokat, akik járművet vezetnek, akik oktatják a vezetést, és akik vizsgáztatnak.

Így elkerülöm azt, hogy a felületes olvasó lehurrogjon.

Alapfokú iskolai végzettség kell a B kategóriához.

2019. márc. 2. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonymousreview60 ***** válasza:
67%

#22 állításának igazolásával akkor zárjuk ezt le végleg! Ha már 3 danom van aktatologatásból, álljon itt egy magyarázat! De összefoglalva: A tanfolyamra jelentkezni szabad általános iskolai végzettség igazolásának (tehát akár bizonyítvány) hiányában, de a bizonyítván hiányában a tanuló vizsgára nem bocsátható, következésképpen B kategóriás vagy afeletti vezetői engedélyre sem tehet szert legálisan.


Sztrogoff #17-nél ezt állította:

Sztrogoff 1. állítás. „a gépjármű vezetésére jogosító vezetői engedély megszerzésére irányuló vizsga esetében az alapfokú iskolai végzettség meglétéről a jelentkezési lapon nyilatkozik”

Sztrogoff 2. állítás. „Azaz nem kell a nyolc általános, elég, ha nyilatkozik róla.”

Sztrogoff 3. állítás. „Az autós iskolák gyakorlata ezek szerint jogszabályellenes, …”


A vonatkozó jogszabály a 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól (a továbbiakban: Rendelet).

A Rendelet „A vizsgáztatás általános előírásai” című része megállapítja, hogy:

Rendelet 9.§ (10) „A tanuló az alapfokú iskolai végzettségét legkésőbb az első vizsga napján a 10. § (4) bekezdésben meghatározottak szerint igazolja a vizsgaközpont részére.”

A Rendelet „Az elméleti vizsgára bocsátás feltételei” című része megállapítja, hogy:

Rendelet 10. § (4): „A 9. § (10) bekezdésében meghatározott feltétel igazolható:

a) személyazonosító okmányokba Magyarországon bejegyzett, saját jogon szerzett doktori címmel,

b) az iskolai végzettség [nyilván legalább általános iskola, mint legalacsonyabb fokozat] igazolására szóló okmány [ennek papíralapú(!) forma részleteit a ba)-bd) alpontok részletezik]”

10. § (1) „Elméleti vizsgára az bocsátható, aki”

10. § (1) e) „a gépjármű vezetésére jogosító vezetői engedély megszerzésére irányuló vizsga esetében az alapfokú iskolai végzettség meglétéről a jelentkezési lapon nyilatkozik,”

1. következtetés: A 10. § (1) e) bekezdés (ha csak ikszelni/igent aláhúzni kell a lapon, ÉS mellékelni nem kötelező) és a 9.§ (10) pont között ellentmondás áll fenn.

2. következtetés: (Tkp. állítás) A vizsgáztatásra az általános és az elméleti vizsgára bocsátós feltételek – nyilvánvalóan - együttesen vonatkoznak.

3. következtetés: Sztrogoff 1. állítása igaz.

4. következtetés: A 2. következtetés miatt nem igaz. A lapon valóban elég nyilatkozni róla, de az első elméleti vizsga előtt már papíron is igazolni kell.

5. következtetés: Sztrogoff 3. állítása igaz, mert jogszabályellenes általános iskolai bizonyítvány bemutatásának hiányában nem felvenni a tanulót a tanfolyamra. Ugyanakkor a bizonyítvány bemutatásának hiányában vizsgára bocsátani tilos.

2019. márc. 2. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonymousreview60 ***** válasza:
A 4. következtetésem szerint Sztrogoff 2 nem igaz.
2019. márc. 2. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
74%

Így jártam. :)


"Ha rajtam múlna, nem csak érettségihez, de IQ teszt szinthez is kötném a jogosítványt!"

Volt, ami jó volt az ántivilágban (most nem a kapun belüli munkanélküliség miatti 8 órán keresztüli tohonya bámulásra, majd hazamenetelre gondolok), például egy akadémikus írta már a hetvenesekben, hogy nem lehet őserdei tudattal száz lóerős gépjárművek kormányánál ülni. Hát legalább ő azt hitte, hogy az emberiség egyre vájtabb agyú lesz. Remélhetőleg ma már nem él, mert igen szomorú lenne.


Az autóvezetés egyébként valóban IQ kérdése, hiszen a KRESz egyetlen egy helyzetre sem ad megoldást, hanem az általános, de elemi szabályokból bármelyik helyzetre a chaffeurnak kell összeraknia a követendő viselkedést.

2019. márc. 2. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim válasza:
22%
Egyértelmű, hogy a 8 eleminek lennie kell, hisz azzal bizonyítod, hogy nem vagy analfabéta. El tudod olvasni a táblákat, ismered az idő fogalmát és nem utolsó szempontból van annyi szellemi kapacításod, amivel következtetethető, hogy tudsz majd közlekedni (bár ezt sokan meghazuttolják). A középfokú végzetség nem feltétel. Annyira nem atomfizika a kresz.
2019. márc. 8. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

Azért a google tanulsága szerint jól tudtam én, csak közben elmúlt a tudományom jósága. :)

Tehát a nagy felháborodást keltett előírás, hogy csak az írni-olvasni tudás a feltétel, az 2005-ben jelent meg, és 2010-ben lőtték ezt herén azzal, hogy az alapfokú iskolai végzettséget igazolni kell.


"A leendő kormány első bevezetendő intézkedései között említették meg minap, hogy a jogosítvány megszerzésnek újra minimális feltétele lesz az általános iskolai végzettség.

...

Szavait megerősítette Tóth Zoltán, a Nemzeti Közlekedési Hatóság nyugat-dunántúli regionális igazgatóságának főosztályvezetője.


– Az elmúlt években, amikor már nem kértük az általános iskolai bizonyítványt, nem tapasztaltuk, hogy a vizsgaeredményesség elmaradt volna a korábbiaktól – kezdte. – Ez a régióban az országos átlagot meghaladó szintű, az első vizsgák közel 70 százaléka sikeres. Ez igaz az elméleti és a gyakorlati megméretésre ugyanúgy. Arról nem vezettünk nyilvántartást, hogy a jelentkezők milyen iskolai végzettséggel rendelkeztek, így az sem deríthető ki, hogy ez összefüggésben állhat-e az eredményességgel. Inkább a felkészítő iskolák munkáját minősíti, hogy ilyen jól szerepelnek a jelöltek. Egyébként véleményem szerint nem lehetett tömeges azok aránya, akik 8 általános nélkül jutottak jogosítványhoz. Őket a jövendőbeli szigorítás egyébként nem érintheti, mert visszamenőleg nem hathat az új szabály. Valószínűleg az általános műveltség emelése a politika célja, ez is egyfajta kényszerítés a tanulásra – mondta."

2019. márc. 8. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim válasza:

"Egyértelmű, hogy a 8 eleminek lennie kell, hisz azzal bizonyítod, hogy nem vagy analfabéta."

Ez nem azon múlik. Írni olvasni jó esetben már egy tíz éves is tud.


2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről

9. §

(5) A nyolcadik évfolyam sikeres elvégzéséről kiállított bizonyítvány - iskolatípustól függetlenül - alapfokú iskolai végzettséget tanúsít.

[link]


Így már pontosan lehet tudni, hogy mit jelent.

2019. márc. 9. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!