Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Hogy lehetséges,hogy Szlovákiá...

Hogy lehetséges,hogy Szlovákiában, ennyivel rugalmasabb az oktatási rendszer?

Figyelt kérdés

Van egy kollégám, ő felvidéki magyar,de egyetemre már Magyarországra jött.


Azt mondja,hogy a szlovák oktatáshoz képest a magyar nagyon merev és rugalmatlan és centralizált.


A szlovákoknál az érettséginél egy természettudományos tárgyat kell kiválasztani.Vagyis, nem kötelező matekból érettségizni, lehet helyette fizikát, kémiát,biológiát is választani.



A felsőoktatásnál is, az egyetemeknek akkora önállósága van,hogy saját maguk határozzák meg a felvételi követelményeket.Van, ahol csak felvételi interjú van, van, ahol teszt is.



A diplomának nem feltétele a nyelvvizsga.

Hanem, az egyetemen teljesíteni kell a szaknyelvi tantárgyakat, melyeket alapdiploma esetén, 6 féléven keresztül hallgatnak, a végén pedig szigorlatot tesznek belőle, ami megfelel egy nyelvvizsgának.



2020. aug. 8. 11:56
 1/5 anonim ***** válasza:

Másik ország, más rendszer, mi ezen olyan meglepő?

Akár még csak 15-20 évvel ezelőtt nálunk is hasonló volt, mint most ott van.

2020. aug. 8. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
68%
Én személy szerint az itteni felvételi rendszert preferálom. Sokkal egyszerűbb, átláthatóbb és tisztességesebb szerintem, hogy mindenki egy sablon tesztet megír és az alapján felvételi pontokat kap, minthogy minden egyes egyetemen pofára osztályozzák. Mert nyilván szakmailag/műveltségileg is tesztelik az ilyen interjúkon az embert, de sokkal könnyebb protekcióval bejutni így.
2020. aug. 8. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

En Szlovakiaban elek, mult even felveteliztem kozepiskolaba (itt az altalanos iskola 9 osztalyos).

9. osztaly vegefele az orszag osszes altalanos iskolas vegzosenek "monitor" elnevezesu dolgozatot kell irnia, amelyet szazalekban javitanak ki. Az egesz orszagban ugyanazt a "monitort" irjak meg a diakok, tehat nincs iskolankenti kivetelezes. Meg a magyar vagy ruszin iskolakban is kotelezo (persze akkor magyar nyelv, vagy ruszin nyelvbol is kotelezo ez a "dolgozat").

En szlovak altalanos iskolaba jartam, "monitort" szlovak nyelvtan es szlovak irodalom keverekebol, es matekbol irtunk. Ezeket a szazalekokat figyelembe veszik a kozepiskolaba jelentkezeskor is, mint ahogyan a felsoben szerzett atlagaid, elokelo helyezesu versenyeid es az altalad valasztott kozepiskola felveteli dolgozatan elert sikered is.

Kb minden kozepiskolan mas a felveteli, persze ez szaktol is fugg. A szlovak meg a matek kotelezo szokott lenni szinte mindenhol, kettannyelvu szakra az angolbol is dolgozatot irathatnak, vagy orvosi szakra biologiabol. Most hogy ezek a felvetelik mennyire konnyuek, az iskolatol fugg. Nyilvan egy kiemelkedobb gimnazium felvetelije sokkal nehezebb lesz, mint egy kozelben levo, lepukkantabb szaksulie.

Pozitivum az, hogy ha a "monitoron" mindket tantargybol elered a 90+szazaleku sikert, felveteli nelkul fel vagy veve a kozepsuliba :D

Nekem a szlovakom 93 a matekom pedig 76 szazalekra sikeredett, igy felveteliznem kellett. Bar belegondolva, azokon a bizonyos felveteliken elert pontszamod sokkal fontosabb mint a monitoron elertek.

Talan ennyi, ami a kozepiskolara felvetelizest illeti. Az erettsegi minden iskola tipusban valtozo, nekem hala az egnek csak szlovakbol, egy idegennyelvbol (ez a ketto kotelezo erettsegin), meg 2 altalam valasztott tantargybol kell. Egyik baratnom orvosira jar, neki 6 tantargybol kell erettsegiznie (anatomia, meg egyeb szaktantargyakbol is).

Hozzatennem azt, hogy altalanos iskola talan 4. meg 8. osztalyaban "komparot" iratnak az orszag osszes diakjaval - ez egy elokeszulo szeruseg a "monitorra" (igen, idokozben beugrott, hogy 5. osztalyban is iratnak monitort a gyerekkekl :D) - ezt a "komparot" az emlekeim szerint 5 tantargybol iratjak, amelyek szlovak nyelv es irodalom kevereke, matek, biosz, foldrajz meg altalanos ismeretek.

Remelem hogy sikerult valamennyit is segitenem :)

2020. aug. 10. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

3

Ruszin iskolák hol vannak Szlovákiában?

2020. aug. 12. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
3. vagyok: Tobb ruszin iskolat zartak be az elmult par evben, mert nem voltak diakok. Azok az iskolak fokeppen Szinna es Mezolaborc jarasokban voltak talalhatoak. Utanakerestem, es allitolag mar csak ketto ruszin nyelvu altalanos iskola maradt Szlovákiában, Kalna Roztoka es Cabiny kozsegekben.
2020. aug. 12. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!