Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Érdemes átmenni Erdélyből...

Érdemes átmenni Erdélyből magyarországi iskolába?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Idén kezdtem a 9. osztályt egy romániai magyar iskolában. Egy erős szakon vagyok,matek-infón, és szeretem is. De viszont mégis elmennék Magyarországra tovább tanulni. Elképzelésem szerint Gyulára mennék az Erkelbe,de nem tudom,hogy megéri -e. Ha átmennék, én úgy gondoltam,hogy végig járom itt a 9. osztályt és 10.-től folytatnám ott. Csak nem tudom,hogy lehetséges-e úgy? Némi félelem is van bennem,hogy befogadóak lennének-e az új osztálytársaim vagy sem. Valamiért az ottani hangulat, közösség jobban tetszik,mint az itteni,mivel itt nagyon nehezemre esik, bárkivel is baráti kapcsolatot teremteni, egyszerűbben mondva senki nem foglalkozik velem,csak akkor ha én kezdeményezek beszélgetést,de akkor is ritkán. Viszont feltételezem,hogy ott nem így van.

Értelmes,hasznos válaszokat várok! Előre köszönöm.



2022. okt. 25. 19:10
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
83%
Senki nem tudja kiszámítani, hogy itt milyen lesz a közösség. Nem befogadók a külföldiekkel. És kollégiumban kellene laknod úgy, hogy ritkán tudsz hazamenni.
2022. okt. 25. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
51%
Én nem mennék át, ha most jól érzed magad. Románia sokkal jobb ország manapság sajnos. Teljesen kiszámíthatatlan, hogy itt Magyarországon mi fog történni. Azt se lehet megmondani, hogy fognak fogadni a magyarországi iskolában. Vagy jól, vagy rosszul. Lutri.
2022. okt. 25. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
57%

Én kérdés nélkül mentem volna, ha lehetőségem lett volna rá. Már csak azért is, hogy ne szopjak a románnal egy életen át.


Amúgy a magyarországiak beszédesebbek s bátrabbak, mint mi.

2022. okt. 25. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Van vagy 5-6 volt osztálytársam,akik szintúgy átmentek különböző iskolákba Magyarországra, és semmi pénzért nem jönnének haza... így nehéz eldönteni. Van aki azt mondja,hogy befogadóak,van aki az ellenkezőjét. A kollégiummal nem lenne probléma. Azt túlzás lenne mondani,hogy jól érzem magam itt. Magát a szakot szeretem, de az osztálytársaim és évfolyamtársaim nagyon nagyképűek és kiközösítve érzem magam itt. És ez részben rányomja a bélyegét a tanulásra is. (Nem arról van szó,hogy nem tanulok, jó tanuló vagyok) A volt legjobb haveromat is amiatt veszítettem el mert nem birtam elfogadni,hogy ő elmegy Magyarországra továbbtanulni, és én meg itt maradok egyedül. Én is elleneztem régebben a Magyarországi továbbtanulást, viszont mostmár talán igazat adok neki. Lehet ő döntött jól. Így nehéz eldönteni,hogy nem tudom milyen ott. (És elnézést a sok felesleges beszédért)
2022. okt. 25. 19:47
 5/16 A kérdező kommentje:

3. Válaszoló:

Én is azt hallottam az ottaniakról,hogy jobban tudnak ismerkedni,beszédesebbek,pont ezért szeretném én is.

2022. okt. 25. 19:48
 6/16 anonim ***** válasza:
51%
Magyarország nem a kánaán! Sőt. Innen aki tud, menekül! Te csak azért akarsz átjönni, hogy ne maradj le a többiek mögött.
2022. okt. 25. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Még anno az egyik osztálytársam átment, de 12. után mégis visszajött dolgozni, nem telepedett le.
2022. okt. 26. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
54%

Egyáltalán nem érdemes. A romániai oktatás minősége, pláne ha jó iskolába mégy, semmivel sem marad el a magyarországitól (főleg mióta lezüllött náluk rendesen, elég a PISA-tesztekre nézni)!


Ha átmész, nagyon sokat vesztesz román nyelvismeretből is, elvágod az utad hazafelé.


Ha itt érettségizel, automatikusan VAN KÉT NYELVVIZSGÁD, bárhová mégy is a világban (román és magyar), ami még magyarországi egyetemi felvételinél is nyelvvizsgának számítódik be (mármint a román érettségi)!


A román nyelv alapjain rettenetesen könnyű megtanulni olaszul, de még spanyolul és portugálul is sokkal könnyebb (a francia még így is nehéz, de az is könnyebb, mintha nem ismernél jól egy újlatin nyelvet előtte).


Eleve két országban nyílnak előtted lehetőségek - és sosem tudhatod tizenévesen, mit hoz a jövő.


Én sosem bántam meg, hogy rövid hezitálás után az ITTHON mellett döntöttem annó, végül itt is találtam jó munkát, amivel a magyarországi átlagbérnek kb. a háromszorosát keresem, és messze nem vagyok a csúcsán még...


A volt osztálytársaim, akik nagy rössel kimentek Nyíregyházára, Debrecenbe, Pestre a líceumot befejezni, egy kivétellel elkallódtak (mondjuk nálunk eleve a gyengébbek mentek el, a jobbak itthon maradtak - mármint jegyekről beszélek).


Szerintem ugyanolyan hiba magyarországi iskolában folytatni mint mondjuk román nyelvűben (akkor meg magyarul nem fogsz tudni fogalmazni, írni elég helyesen, stb.).


Ha egy egysíkú verzió és egy több nyelvet, több kultúrát megismertető, több folytatási lehetőséget kínáló verzió között kell döntened, szerintem válaszd az utóbbit!

2022. okt. 27. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
25%

Az én időmben az volt, hogy aki átment Magyarországra, az a végén jól tudott magyarul, magyarul meg magyarul (esetleg angolul még megtanult).


Aki itthon maradt, annak ellenére, hogy matematika-informatika osztály voltunk, heti 4 órában tanult román nyelvet és irodalmat, ugyanennyi órában magyar nyelvet és irodalmat, 3 órában angolt, 2 órában németet - és egy évig, heti egy órában még latint is.


Amikor leérettségiztünk, tudtunk helyesen írni, olvasni és kommunikálna az anyanyelvünk mellett románul és angolul és nem adtak el németül sem. Latinból meg felszedtünk annyit, hogy máig ki tudok bogarászni egy latin feliratot. És ez egy matek-infó profil volt!


Aki itt maradt érettségiig, abból mindből lett valaki, aki elment abból nem mindből.

2022. okt. 27. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
60%

Én meg leérettségizem egy közepes jeggyel (a román 5,70 lett, de a többi felhúzta) úgy, hogy egész életemben szívtam a románnal, s tovább is szívni fogok. Mert hiába választottam olyan szakot egyetemen, ahol magyar nyelvű az oktatás, már van 2 olyan tárgy, ami románul van...


Az angol nyelv oktatása kész katasztrófa, a németről inkább nem is beszélek. 8 év német tanulás után nem tudok egy egyszerű mondatot ősszerakni, csak random szavakat tudok.


Mindezt meg úgy, hogy a városban az én iskolámban volt a legmagasabb aránya a sikeres érettségiknek a frissen végzetteknél. 94%-os volt. Nálunk az A osztályban (természettudományok) konkrétan mindenki átment elsőre.


Latin? Heti egy óra volt 8.-ban, s azon is román felkészítő volt, hogy a 8. végi vizsgán ne 2-est írjunk, hanem egy átmenő azért legyen.



Meg hiába számít a román érettségi nyelvvizsgának, a seggemet is kitörülhetem vele. Ha meg nem is, én kifejezetten nem akarok olyan munkát, ahol talán kelleni fog az a nyelv... Az egész életem egy sz0pás volt miatta.



Csak én nem a határ mellett lakok, s nem volt lehetőségem arra, hogy elkerüljem ezt a poklot...

2022. okt. 27. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!