Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Van itt olyan, aki Skóciába,...

Van itt olyan, aki Skóciába, Dániába tanul felsőoktatásban?

Figyelt kérdés
Lenne pár kérdésem hozzátok. Anyagilag mennyire megterhelő mondjuk egy skót egyetemi élet? A suli oké, hogy nem tandíjas, de minden másért fizetni kell, ha jól tudom. Nekem ez egy fontos szempont lenne, mert anyagilag annyira nem bebiztosított családban élek. A giminen, ahova járok angol emelt érettségi kötelező, illetve tervbe van nemzetközi nyelvvizsga is. Emellett még töriből vagy magyarból szeretnék emelt szinten érettségizni. Nektek mennyire volt nehéz beleszokni a környezetbe? Érthetőek az előadások? Eleve, még van egy ilyen enyhe félelemérzetem az egész dologgal kapcsolatban. Köszi a segítséget előre is!
2017. okt. 15. 00:58
 1/8 anonim ***** válasza:
83%

Megterhelő anyagilag, főleg ha otthonról kell finanszírozni. Egy hónap rezsim egy apró kis egyszobásra 120 ezer, kajával meg számlákkal együtt a 200 ezret verdesi sokszor. Ketten vagyunk, de nem iszunk, nem bulizunk, nem járunk moziba se, vásárolni se, nem dohányzunk, csak a számlákra meg a kajára költünk. Még tévénk sincs. :D Ja, és ez nem Koppenhága, ahol 200 ezernél kezdődik egy rendesebb SZOBA.


Viszont ha itt találsz munkát, tökéletesen kijösz. Legálisan 10 óra heti munka után (ami azért nem sok) jár az SU, állami támogatás is. Csakhogy a mi városunk apró, sok a diák, inkább a dánokat veszik fel dolgozni, így az ajánlatok amiket kaptam mind illegálisak voltak, vagy szerződés nélkül, vagy 10 óra szerepel a szerződésen de 35-öt kéne dolgozni, nincs fizetés de kapsz szerződést meg SU-t, stb. Ha nem vagy válogatós, akkor lehet találni munkát, nem lehetetlen, csak nehéz. Meg oda kell figyelni, hogy ne legyen illegális. És akkor rendben van minden :D Persze nagyobb városnam könnyebb, fiúként úgyszint.


De arra számíts, hogy 2-3 hónapot finanszíroznod kell, MINIMUM. Annyi idő bejelentkezni az országba kb., anélkül legális munkát nem kapsz.


Nem akarom elvenni a kedved a világért sem, de nem szeretném, hogy pofára ess. Lehet munkát találni, fogsz is, én azért nem találtam mert megengedhetem, hogy ne fogadjak el igazságtalan ajánlatokat, teljesen igazságos meg idilli viszont nem létezik.

2017. okt. 15. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Első vagyok: Én Dániáról írok, mivel ott tanulok :)
2017. okt. 15. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
69%

én is csak Dániáról tudok írni


Aalborgban lakom, de egyetem segítségével borzalmasan olcsón szereztem borzalmasan jó szállást, garzon/stúdio apartman (azaz teljesen egyedül lakom) egy sorházban, saját kis kerttel, s ez így mindennel (bérleti + rezsi + net) 3100 dkk (az ugye 128ezer forint)

ehhez jön hozzá a havi megélhetési költség, ami reálisan nézve 100-200ezer forint terül el... én spórolós vagyok, de mégis inkább arany közép felé húzós (azaz például boltban is, vásárlok elég sok mindent, de próbálom a "budget", akciós, vagy leértékelt/értékcsökkentett (-50%) termékeket előnyben részesíteni, de van pl egyetemi kondibérletem is, stb), s így havi 120-130ezer forintból jövök ki


azaz összesen nekem egy hónap MINDENNEL 250-260 ezer forint


itt ugye először kell tartózkodási, az Aalborgban pl adott egyetemek adott szakán tanulóknak csak adott napon kérhető (a problémamentes lefolyás miatt; azaz hiába voltam én augusztus közepén itt, az én szakom az szeptember 4.re lett beosztva, így addig ha próbálkoztam volna, valszeg elküldenek), amit utána kézhez 2-4 héten belül kapsz (ez Koppenhágában sokkalta gyorsabb), s csak ezután kérvényezhetsz CPR számot (adó és egészségügyi szám), ami számot aznap megkapod, de a fizikai kártyát csak 2-4 héten belül

s anélkül nincs munkavállalás, nem lehet telefonszámod (kivéve az 'eldobható SIM'-es, de kérdés, mikor tiltják azt be) és bankszámlád se


szóval reálisan nézve október eleje-közepe előtt még nem dolgozhatsz


előzőt kijavítja, heti 11 óra munka után jár az SU, ha azzal a munkával x minimum jövedelmet szerzel (azaz a nem, vagy irreálisan alacsonyan fizetett munkák után nem jár SU; hacsak ahogy előző is leírta, nem csinálják azt, hogy szerződés szerint kapsz pénzt, de a valóságban nem, de cserében legalább jelentkezhetsz a 200-250ezernyi SU-ért; de ez inkább kelet-európai munkáltatóknál játszik, a dán nem igen csal ilyenekkel)

a tuti meló amúgy a takarítás vagy az újságkihordás, bár persze mindkettő eléggé megterhelő, s kelhetsz hajnali 3-4kor hozzá



nekem nem volt nehéz megszokni az angolt, meg a külföldet, mivel tavaly majdnem egy évet leéltem Kanadában ;)

csak sokat esik :D :D

2017. okt. 15. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Hasznosak voltak tényleg. :) Dániában tanulókat én is ismerek, pont Aalborgban, de úgy vettem észre, hogy ott inkább a műszaki vonal a húzó. Én meg nem vagyok annyira reálos.
2017. okt. 15. 20:30
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok, még hozzátennék valamit:


Azt tanácsolom, azt válaszd ki ami érdekel, és azután menj, nézd meg melyik országban/városban erős. Ne a helyet találd meg és keress valamit, amit kibírsz vagy el bírsz képzelni. :) Ha élvezed, amit tanulsz, akkor a hely mindegy lesz szinte, a diákéveidről van szó, nem a nyugdíjas korodról.


És köszönöm a javítást, nekem nem volt dolgom vele, nem tudtam pontosan hány óra után jár az SU :)

2017. okt. 16. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Én Skóciában tanulok már második éve és idén költöztünk egy egy hálós + nappalis, bútorozott albérletbe a lakótársammal. Fejenként 75 ezret fizetünk havonta az albérletért + 15 ezer a rezsi/fő. A rezsi nagyon jó, mert nem számlát küldenek, hanem top-up key van és annyi pénzt töltesz fel rá amennyit szeretnél.

Ezen kívül amire még mindenképp muszáj költeni az ugye az étkezés + háztartási cikkek, amire nem nagyon tudok neked mit mondani. Átlagban egy olyan 30 ezer Ft/fő havonta nálunk.

Plusz a szórakozás, közlekedés, stb. de ez nem feltétlen.

Én otthon rengeteget dolgoztam mielőtt kijöttem és félretettem 6 havi megélhetésre idekint. 2 hónap alatt sikerült itt biztosítási számot intéznem és munkát találnom egy étteremben, így már jócskán pluszban vagyok minden hónapban.

Haza így nem nagyon tudok járni a munka mellett, mivel szeretem és szeretném megtartani. A lakótársam tavaly nyár előtt felmondott, hazament nyárra és most ismét munkát keres jövő májusig. Ő így oldja meg.

A környezetbe én személy szerint nehezen szoktam bele, talán könnyebb lett volna ha kollégista vagyok, viszont az sokkal többe kerülne. A mi campusunkon 140 ezer Ft a koli/hó és ez minden esetben /főre értendő. Ez egy kis szobát takar saját fürdővel és egy közös konyhát. A rezsi benne van, viszont még így is jobban megéri az albi.

Már nagyjából rendben vagyok, eleinte borzasztóan egyedül éreztem itt magam. Utána csoportokra bontottak minket az órákon, egyre több embert ismertem meg (többek között a lakótársamat is), elkezdtünk együtt tanulni stb. de bensőségesebb vagy baráti kapcsolatot senkivel nem alakítottam ki. Ha elölről kezdhetném akkor több pénzt gyűjtenék otthon és koliba mennék. Jövőre lehet, hogy az lesz.

A nyelvhez és az előadásokhoz hozzá lehet szokni. Nekem az első pillanattól kezdve ment és érthető volt minden. A tananyagot pedig utána feltöltik.

2017. okt. 19. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Most látom, hogy az előttem szólók írtak az országba való bejelentkezésről.

Ha Skócia (ez egész Nagy-Britanniára igaz egyébként) mellett döntenél, itt is fontos tudni a biztosítási számról, amit említettem.

Általában úgy vehetsz ki albérletet, ha van ilyen számod (vagy UK-ban elő kezesed). Ilyen számot viszont csak és kizárólag úgy kaphatsz, ha van brit lakcímed.

Nekem ezzel nem volt gondom, mert egy családi barátunk itt él, hozzá bejelentkezhettem, mivel odaköltöztem mikor kijöttem. Ez nem volt sokáig tartható opció, mert nem szeretem, ha ekkora szívességet tesznek értem, így az első dolgom volt, hogy megigényeltem a biztosítási számot. Megkaptam, utána már költözhettem is saját albérletbe.

Néhány főbérlő elfogadja, ha felajánlod, hogy 6 hónapra elegendő bérleti díjat kifizetsz előre. Ha nincs itt kezesed és nincs biztosítási számod sem, akkor ez az egyetlen opció. Nekem ez is be volt biztosítva, ahogy említettem otthon megkerestem 6 havi élhetés árát előre.

Esetleg megteheted, hogy nem ügynökségnél nézel albérletet hanem ketten elintézitek a főbérlővel, de akkor nem véd titeket semmilyen hivatalos szerződés.

2017. okt. 19. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Ezek így elsőre nagyon szimpatikusnak hangzanak. Mi az osztályon belül is többen mennénk szerencsére, ezért a társaságból nem lenne gond. Az előadásokról meg azt gondoltam, hogy sokkal nehezebb a nyelvezete már ugye a szaknyelv miatt is, de ez így nagyon jó.
2017. okt. 20. 05:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!