Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Selye János iskoláról vélemény...

Selye János iskoláról vélemények? Érdemes ott tanulni?

Figyelt kérdés
Ma hallottam először erről az iskoláról és töri magyar szakos tanár szeretnék lenni. Érdemes lenne e ott tanulnom? Mert az ELTE-t fontolgattam, de nagyon megtetszett ez az iskola, csak érdekelnének vélemények

2019. jan. 11. 21:43
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
87%

Oké. Ismét szűklátókörűségről tesznek tanúbizonyságot a további válaszok, ismét szeretnék néhány dolgot korrigálni, mint végzett és a szakmájában dolgozó volt selyés.


"Ha olyan csoporttársakat szeretnél, akik már az alapsuliban is 3-as, 4-es tanulók voltak (Magyarországon ez 3-as, 2-es)"

- Én sem voltam jó alapiskolán. Tanárként mondom, a kutyát nem érdekli, hogy mi voltál alapiskolán. De tényleg. Ennyi erővel elmondhatjuk, hogy az ELTE-re is biztosan járnak olyanok, akik oviban nem tudtak szépen rajzolni. Ejnye...


".majd ezután szakácsnak, asztalosnak, kozmetikusnak tanultak három évig"

- Most komolyan azon fogunk lovagolni, hogy kinek mi az alap végzettsége? Csak a Selyéről ismerek egy olyan embert, akinek az alap végzettsége asztalos, és nemzetközi cég helyi képviseletében részlegigazgató. De a regionális igazgató is selyés.

A szobatársam szakács végzettségű, jelenleg pedig szakfolyóiratokba ír publikációkat.


"majd még két év után úgy érettségiztek le, hogy a vizsgáztató többet beszélt, mint ők"

Oké, az érettségi színvonala olyan, amilyen. Ezt az egyet nem tudom elvitatni, de ebben az esetben ne a diákokat hibáztassuk, hanem az oktatásügyet.

De, a másik véglet: ugye mindenki tudja, hogy az érettségin nem az a kérdés, hogy vissza-e tudod idézni a memoritert (magyarul: tudsz-e magolni), hanem azt kell bizonyítani, hogy nem vagy hülye? Magyarul, vannak olyan helyek, ahol a tanár azárt beszél (többet), hogy az anyagról beszélgessetek. Felmérje a reakciókat és azt, hogy érted-e az összefüggéseket. Tehát nem az a kérdés, hogy óra pontosan tudod-e, hogy mikor volt a mohácsi vész, hanem, hogy felfogod-e, hogy miért onnan számítjuk Magyarországon az újkort?

Jó, persze, és a végére el tudom mondani ismét: igen, viszont a többség sajnos az, hogy a diákoknak nincs elég szigorú érettségijük, de ezt azért már ne tessék a diákokra hárítani. Aki tanulni akar (középiskolán!), ő így is tanulni fog.


Jegyzem meg: középiskolán is erősen közepes tanuló voltam. Ugye sok töltelék tárgyam volt, ami nem érdekelt, és nem is akartam/tudtam tanulni őket. Ami érdekelt, abból profi voltam.

Az egyetem sajátossága, hogy többségében azt tanulod, amire jelentkeztél, és ami valószínűleg érdekel is. Az egyetemen tanultam meg tanulni (igen, ilyet is lehet), és a mesterképzésre eljutottam oda, hogy bizony-bizony vörös diplomásként végeztem. És nem azért, mert Selye, hanem, mert rájöttem, hogy tanulni is meg kell tanulni és a tanulás is lehet öröm.

Jelenleg pedig a harmadik diplomámat csinálom posztgraduális (PaedDr.) képzésen. És még szeretném tovább is vinni egyszer.


"A Sellye pedig még ennél is lejebb van. Sok statisztikát olvastam mindenhol utolsó helyeken végzett."

Oké, ez ne haragudj, de már a második szónál hiteltelenné vált. Nem SeLLYE, hanem Selye, egy ly-el.


De, akkor be tudom magam idézni ismét a satisztikákkal és a színvonallal kapcsolatban egy másik válaszomból.

Fogadjátok szeretettel:


"Az oktatás színvonalával nincs gond, sőt!

Az elhelyezkedési statisztikáról pedig annyit, hogy nem a százalékokat kellene nézni, hanem a reális számokat.



Pl. Pozsonyban valamelyik egyetemen végez egy évben 1000 hallgató, akinek mondjuk a 10%-a nem tud elhelyezkedni, az ugye 100 ember.

A Selyén végez évente 200 hallgató, akinek a 20%-a nem tud elhelyezkedni, az a valóságban 40 embert jelent.

Aki Pozsonyban végez ő ott elég gyorsan talál munkát is, míg a Selyére járnak Kelet-Szlovákia déli vidékeiről is, ahol magas a munkanélküliség és kevés a munkahely. Szerencsétlenek nem azért nem tudnak elhelyezkedni, mert a Selyén végeznek, hanem azért, mert nincs hova.


Szóval ennyit a statisztikákról.


Az oktatás színvonaláról:


Bár igaz, hogy nincs felvételi, de tény, hogy nem is mindenki jut el az alapképzés végéig. Sokan kihullanak, mert nem tudják teljesíteni az elvárásokat, amik abszolút nem kicsik.

A Selye még fiatal egyetem ez tény. 12 éves (volt akkor, mikor ezt írtam - a szerk.), vannak gyerekbetegségei, de már szépen növi ki ezeket. Innovatív egyetem, fejlődik miden téren.


A tanárok felkészültsége:


A Selye kis egyetem, de ugyan azok az elvárások mint a nagy egyetemeknél. Harmad annyi professzorral és docenssel (és már kutatóval) kell teljesítenie azt, amit más egyetemeknek sokszor annyi kutatóval. Így a Selye tanárai egyéni publikációkban a harmadik helyen állnak országos szinten. Rengeteg monográfia, stb. jelenik meg a selyés tanárok által.


Felkészült és aktuális anyagot leadó tanárok tanítanak az egész egyetemen.



A Selye diplomájával ugyan úgy lehet érvényesülni, mint más diplomákkal. Sok multi cégnél van vezető tisztségben volt selyés hallgató."


Nem mondom, hogy feltétlenül hamisítani szeretnék a statisztikákat, de két dolgot azért vegyünk figyelembe:

2004-es alapítású egyetem. Rengeteg dolgot kell még produkálnia, hogy a 100+ éves egyetemek eredményeihez felérjen, akár a volt hallgatók díjaiban, akár bármi másban.

A másik dolog. Ez Szlovákia. Ugye senki nem gondolja, hogy a szlovákok által összeállított statisztikában egy magyar egyetemet bármiben (bármiben, ami jelentős) hagynak megelőzni bármilyen szlovák egyetemet? Az cikin mutatnak, gyerekek... Nem mondom, hogy sokat kell kozmetikázni, csak éppen elfelejtenek beszámítani pár dolgot, és máris kész a sorvégi hely. (Igen, tudunk ilyenekről.)

2019. jan. 17. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
38%

Én pedig akkor visszatétrnék a kérdésre:

A kérdező összehasonlitja a Sellyét és az ELTEt ugye ebben az összehasonlitásban a Sellye labdába nem nagyon rúghat.

Úgyhogy kedves kérdező inkább válaszd a szinvonalas oktatást.

Utolsó: én is egy SKi egyetemen tanulok és tudom nagyon jól nincs semmi szinvonala annak sem. Úgyhogy befejezheted itt a Sellye istenitését és

a szarból várat épitést.

Mit ér el a szlovákiai magyar a Sellyével? Nem tanul meg szlovákul rendesen, magyarul tanul amivel itthon elheleyzkedni nehezen tud, Magyarországon meg sosem hallotak még erről az egyetemről.

2019. jan. 17. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
70%

"Mit ér el a szlovákiai magyar a Sellyével? Nem tanul meg szlovákul rendesen, magyarul tanul amivel itthon elheleyzkedni nehezen tud, Magyarországon meg sosem hallotak még erről az egyetemről."


Még mindig SeLYe... ly-vel...


"Nem tanul meg szlovákul rendesen"

- Ugye, ezt nem gondolod komolyan? Aki SK-n kívül megy bármi országba, ő biztosan meg fog tanulni szlovákul. Pl. Magyarországon. De akár Ausztriában, vagy Németországban, vagy bárhol is csak szlovákul fog tanulni, ugye?

Ne álltasd magad kérlek, mindenki olyan nyelven tanul, amilyenen szeretne. Ha az anyanyelvén, akkor az anyanyelvén tanul.


"amivel itthon elheleyzkedni nehezen tud"

- Még mindig a fentebbit mondom. Azért választja a magyar egyetemet, mert az anyanyelvén szeretne tanulni. A szlovák tudás megszerzése ebben az esetben vagy megvan, vagy nincs, de ha nincs, és mondjuk elmegy céghez dolgozni Dél-Szlovákiában, akkor sem fog megtanulni.

Nagymegyeren és környékén sok olyan ember él, aki lassan nyudíjas és nem beszél rendesen szlovákul.

Könyörgöm, ennél irrelevánsabb érv nem is kell. Ez hülyeség.


"Magyarországon meg sosem hallotak még erről az egyetemről"

- Ugye... elolvastad a többi írásomat is? Én is olyan helyre mentem, ahol nem hallottak róla, de már több szakra is tőlünk akarnak? :P

A másik dolog: ha elolvastad értelmezve az írásomat: a dombola no name felsőoktatási intézmény bármely diákja is magasan veri bármelyik rangos egyetem diákják, ha van egyetemi előélete. Publikál, kutat, TDK-zik, stb., és ezt fel tudja mutatni az önéletrajzában.


Nem istenítem a Selyét, annak ellenére, hogy nagyon szeretem, csak pusztán tényközlök, hogy nem begyöpösödve kell harsogni a sztereotípiákat, hanem objektíven kell vizsgálni a tényeket. Illetve már tapasztalataim is vannak.


Az ELTE múltjához, és a múltjából eredő eredményeihez, az eredményeiből fakadó karizmájához, a karizmából fakató támogatottsághoz természetesen NEM ér fel a Selye, ezt nem vitatom és nem vitattam. Viszont itt arról beszéltem, hogy a Selye színvonala sincs lejjebb a normál szlovákiai egyeteménél.

Konkrét egyetemeket meg pont abból a bölcs megfontolásból nem hozok ide és hurrogok le - pl. Nyitra, vagy bármi -, mert én is hallottam róluk dolgokat, de NEM TAPASZTALTAM, tehát NEM TUDOM, NEM ISMEREM. Ahogy te sem - a még mindig egy ly-vel írt - Selye János Egyetemet.


Nem jártál ott, nem tudod mi van ott. Olvasod és hallod a hülyeségeket, nem is próbálsz objektív lenni.


Te még csak egyetemista vagy drága barátom, de én már elvégeztem. Tapasztalatból mondom neked - és az ismerősök által, akik pont selyések voltak és most cégekben vezetők -, hogy magasról le sem sz*rják, hogy neked honnan van diplomád. Ismétlem önmagam: az egyetemi előéleted és a felvételikor nyújtott teljesítményed alapján fog eldőlni.


Szintén tapasztalat: ha valahova kell ember, akkor azt sem fogják nézni, hogy hányas lett a diploma, fel fognak venni. Ha valahova nem kell ember, akkor vörös diplomával sem fognak felvenni.


Az ELTE több mindent megengedhet magának, mert nagyobb költségvetéssel támogat, ez igaz. Ez, természetesen meglátszik az oktatási színvonalában is. Ez is igaz.

De a színvonal és a diploma önmagában nem ér semmit.


(Értelem szerű, ez a környéki egyetemekre igaz. Ha most valaki elvégzi a tényleg ELIT egyetemeket, pl. Angliában, vagy máshol, ott pusztán a diploma alapján felvesznek, de Magyarország-Szlovákia viszonylatában nem sokat nyom a latba. Behívnak felvételire, és amit ott produkálsz, az dönt.)

2019. jan. 17. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
75%

Néhány olyan hely, ahol selyések vannak vezető pozícióban, és személyesen mesélték, mennyire nem a diploma, hanem a tudás és a teljesítmény számít (mivel, ők is felvételiztetnek embereket néha):


- Pozsony IBM.

- Komárom Arriva

- Budapest MOL

- Franciaországi iskola - ig. helyettes


Öhm... Pozsonyban IBM és a Budapest MOL esetén sem hallottak a Selyéről soha, de Franciaországban sem. Senkit nem zavart.

De van konferencia, ahol olyan volt Selyés adott elő, aki "csak" PhD-vel rendelkezik, viszont rajta kívül mindenki minimum docens volt. Kérlek... meséld el, hogy lehet ez?


Ne ringasd magad abba a kényelmes helyzetbe, hogy csak azért, mert regionálisan (el)ismert egyetemre jársz - nem tudom melyikre -, csak pusztán a diplomád miatt előrébb fogsz járni.


Nem kötöszködésből mondom. Komolyan. Jó szándékkal, tapasztalattal és az ismerettségem által.

2019. jan. 17. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
75%

Most olvasom, hogy szerinted az egyetemed színvonalatlan.

Nézd. Nem hozzáállás. Ebben az esetben pedig vigasztallni szeretnélek a fentebbi sorokkal.

Akár igaz, amit mondasz, akár nem: nem számít a diplomád. :D

Ha kellesz, felvesznek bármivel, még akkor is, ha csupa E-betű vagy, ha nem, akkor pedig nem, még vörös diplomával sem. :D


Ez a Selye hurrogás fétis pedig gondolom önvigasztalásként jön, hogy nem csak a te egyemeddel van baj (de lehet nincs is), és ez okoz némi örömöt, hogy mások is járnak "sz*r" helyekre.

Ne így állj hozzá. Jobb lesz! Mondom mégegyszer: nem számít a papír helye és jegye. Két dolog fontos: mit tettél le egyetem alatt az asztalra és mit produkálsz a felvételin a munkahelyen.


Őszintén, teljes szívéből mondja: volt selyés, aki elit iskolában tanít selyés diplomával, maga mögött hagyva több más ismert egyetemről jövő pályázót. :) <3

2019. jan. 17. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
82%

Szia Kedves kérdező !


Én is Selyés diplomával tanítok Magyarországon, egy egész jó gimiben. Az egyetemnek vannak előnyei és hátrányai is.

Hátránynak nevezném meg a diákéletet, sajnos újabban eléggé hanyatlóban van, de nyilván diákélet szempontjából Budapesttel nem tud vetekedni Komárom, bármit is tesz. Negatívum lehet az is, hogy egyre több olyan ember jön a Selyére, aki a magyarországi követelményrendszereknek nem tud megfelelni és biztos felhigultabb a társaság, mint mondjuk egy Elte tanárin.

Viszont, ha te ügyes vagy és iparkodsz, nem kell hogy ez téged bármiben is befolyásoljon.TDK-hatsz, Eramusolhatsz lehetsz az évfolyam legjobb tanulója. Minden szakon találni olyan oktatót, aki felkarolja a tehetséges diákokat.

Előny mindenképpen a családias hangulat, hogy tudják ki vagy. Kis város - kisebb költségvetéssel is boldogulsz. Sok ösztöndíjlehetőség. Jól felszerelt kollégium. Folyamatosan bővülő tanári gárda (magyarországi tanárokkal túlsúlyban, akik között nyilván akad jó és kevésbé jó is.)

Összességében nem bántam meg,hogy ezt az egyetemet választottam. Nyilván a diákéletem kicsit szürkébb volt, mint egy szegedi vagy debreceni egyetemistának, de cserébe más dolgokkal gazdagodtam.

Ha bármi kérdésed van, nyugodtan írj ! :)

2019. jan. 21. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!