Milyen gazdasági szakra menjek szerintetek?

Figyelt kérdés

RÖVIDEN: Milyen főbb kérdéseket tegyek fel magamnak, hogy el tudjam dönteni, melyik (köz)gazdaság(tan)i/üzleti szakra jelentkezzek, és hogy utána milyen típusú munkát szeretnék majd végezni, esetleg konkrét tippeket, tanácsokat tudtok-e adni?


HOSSZAN:


Most kezdtem a 12. osztályt és azt már sikerült eldöntenem, hogy valamilyen közgazdaságtani/gazdasági/üzleti szakra szeretnék majd jelentkezni, azonban fogalmam sincs, hogy melyikre, arról meg még kevésbé, hogy melyikkel milyen munkát találhatok majd - illetve, hogy én milyet szeretnék.


Tudom, hogy annak kitalálása, hogy én mit szeretnék csinálni, az én feladatom és ebben senki nem segíthet, de azért megosztanám pár gondolatom, hátha tudtok tanácsot adni.



Amely szakok annyira nem szimpatikusak:


- pénzügy & számvitel: számomra egy praktikus, ám száraz és unalmas szaknak tűnik, amellyel valami nagyon jó MA és kapcsolatok nélkül monoton könyvelői munkát fogok végezni, ami friss diplomásként még nyilván elfogadható, de nem nagyon van kitörési lehetőség

- nemzetközi gazdálkodás: rohadt magas a ponthatára és számomra ilyen elit üzletember képzésnek tűnik, ami talán annyira nem vonz, arról, hogy mit lehet vele csinálni, pedig ennél több ötletem nem nagyon van

- gazdálkodás & menedzsment: nekem ilyen "mindenből egy kicsit, de semmiből sem igazán" típusú szaknak tűnik, talán valami menedzser lehetek vele, persze MA után, de erről se tudok sokat, hogy mit lehet vele csinálni


Amik szimpatikusak:

- kereskedelem & marketing: a marketing alapvetően eléggé érdekel, de az alapszak kissé túl "semmitérőnek" tűnik, ráadásul rohadt nagy túlképzés van belőle, ezért úgy érzem, ha nem vagyok a legjobbak legjobbja, akkor valami érettségivel is elvégezhető unalmas irodai munkát fogok vele csinálni


- gazdaság és pénzügy-matematikai elemzés: na ez számomra az ilyen nagyon durva elit elemző közgazdász képzésnek tűnik rengeteg és nehéz matekkal és elmélettel, ami nekem szerintem túl sok lenne, bár ahogy olvasom az elhelyezkedési lehetőségek nagyon jók vele, de túl sokat erről sem tudok


- alkalmazott közgazdaságtan: ahogy olvasom ez nagyjából a gazd. és pénzügymat. elemzéshez hasonló, csak kicsit kevésbé kemény, de hogy hol lehet vele elhelyezkedni, arról szintén ötletem sincs


Amit még esetleg tudok magamról:

- a HR, könyvelés egyáltalán nem vonz

- a banki munkák (biztosítás, kockázatkezelő, banki értékesítés, befektetési tanácsadó) se vonzanak annyira, esetleg valamilyen elemző

- bróker sem akarok lenni

- az értékesítés se vonz annyira

- az se vonz, hogy valami nagy cég menedzsere legyek



- a marketing, piackutatás, piacelemzés kifejezetten érdekel

- mint említettem, valamilyen elemző esetleg lennék

- most találtam egy "regionális és környezeti gazdaságtan" nevű MA-t ami nagyon szimpatikus, bár nem tudom el lehet-e vele helyezkedni

- az MA-k közül érdekesnek tűnik: közgazdálkodás és közpolitika és a marketing



2019. szept. 5. 19:23
 1/6 anonim válasza:
5%
Menjél dolgozni. Így 30 felé ideje lenne már.
2019. szept. 5. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A 30-hoz még kell 13 év de köszi kiváló tippet! :)))))))
2019. szept. 5. 19:25
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Mindenek előtt nyugi! Nem nagyon tudsz egyik szakkal sem mellé lőni. Az üzleti képzések durván 60-70%-ban megegyeznek egymással, ha az adott alapszakon tanultak nem jönnek be, vidáman szakot válthatsz vagy mehetsz még máshová mesterre, mert elég nagy az átjárási lehetőség. Az elméletibb szakok picit kilógnak a sorból, ott kisebb az átfedés, a szakváltás talán picit problémásabb, de a mesterre való jelentkezésnél semmi gond nem lenne.

Említetted a kermarknál, hogy elég nagy a túlképzés. Sajnos ez valamennyi gazdaságtudományi képzésre igaz, az üzleti képzésekre legalábbis mindenképp. Nem rossz a helyzet, mert munkalehetőség is van bőven, de ahhoz, hogy ki tudj tűnni a tömegből kell a gyakorlat és a nyelvtudás. Illetve igencsak megdobja az esélyeidet egy második (akár mester-) diploma, vagy posztgraduális képzés is.

Nem tudom, milyen gazdasági előtanulmányaid voltak, vagy mire alapozod a mi vonz, mi nem vonz dolgokat. Ezzel kapcsolatban két dolog: egyrészt a diploma nem predesztinál semmire. Láttam már turizmusos diplomával valakit könyvelő pozícióban, és gazdaságelemzőivel is HR-esként. A közgazdász diplomát megkívánó munkáknál fontosabb a tapasztalat, mint a papír. A másik: ha teljesen tanácstalan vagy, akkor meg pont azokat a szakokat javasolnám, amikre azt mondtad, hogy nem szimpatikusak. A gazdment pont azért, mert ahogy írtad, mindenből egy kicsit képzés. Én is gazdmenes vagyok. Ha nem csak arról szól az egyetem, hogy válogasd össze a legpotyább választható tárgyakat, hidd el, hogy tudsz specializálódni erre-arra. A PSZ meg pont annyival több a többi üzleti alapszaknál, hogy azt a fajta pénzügyi és számviteli eszköztárat a kezedbe adja (a könyvelői papír mellett), amit sokkal nehezebb később pótolni, mint a menedzsmentes vagy marketinges ismereteket. A nemzetközi gazdálkodásnak akkor veszed leginkább hasznát, ha multizni mész, tulajdonképpen bármilyen területre. Maga a diploma nem kimondottan keresett, de a két szaknyelvi nyelvvizsgával (és főleg a mögötte lévő nyelvtudással) már elég jó munkakörök is megcélozhatóak.

Az elméletibb szakokkal az a gond, hogy ha nem volt előzetesen semmilyen gazdasági jellegű képzésben részed, akkor eléggé lutri, hogy bejön-e, van, akinek az üzleti képzésekben az a 2-3 elméletibb jellegű tárgy is megüli a gyomrát. A kermark meg... na igen. Nagyon népszerű szak, és hatványozottan igaz az, hogy kell a gyakorlat, nyelvtudás és egyéb képzettségek, vagy orbitálisan jó kapcsolatok.

A munkákról meg amit írsz... gyakorlatilag mindennek van millió meg egy részterülete. Azért javasolnám, hogy szerintem egy általánosabb, kevésbé specifikus szakra menj, hogy lásd, hogy melyik területen mik a lehetőségek.

2019. szept. 5. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Szerintem is sok közös van bennük és az alapozótárgyak hasonlóak (nemzetközi gazdálkodás és kereskedelem-marketingnél például teljesen megegyeznek).

Szerintem egyik sem olyan képzés, hogy egy specifikus szakmát kapsz a végére, amiben el tudj helyezkedni. Elég sok lehetőség közül lehet választani a diplomával.


Egyébként tuti hogy ilyen szakra akarsz menni? Csak azért kérdem, mert úgy tűnik, hogy magad sem tudod, hogy mivel szeretnél foglalkozni. Ez persze nem baj, a gazdasági szakok elég univerzális diplomát adnak, de a tantárgyakat is érdemes megnézni, hogy 1. évben miket tanulnál, mert lehet, hogy jól hangzanak, de aztán mégsem találnád érdekesnek.

2019. szept. 6. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Gazdmen alap + marketing mester kiváló lenne számodra. Gazdmennel megalapozod a dolgokat, marketing mesterrel meg szakosodsz.


A nemzetközi gazdálkodással ne legyenek illúzióid, nem elitképzés, csak a nevében nemzetközi. Nagy az átfedés a gazdmenes tárgyakkal, csak nemzetközi szinten, több joggal, szabályozásokkal, interkulturális tárgyakkal. Ezek mindegyike napról-napra megváltozik/megváltozhat. Illetve ez két nyelvvizsgát igényel, talán ennyivel "nehezebb".

2019. szept. 6. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Pénzügy számvitel, alkalmazott közgazdasàgtan, pénzügyi matematikai elemző. Ezek a jók.
2019. szept. 7. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!