Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogy lesz 2020-tól a felvételi...

Hogy lesz 2020-tól a felvételi az orvosira?

Figyelt kérdés

Tudom, nagyon sok kérdés van már itt ezzel a témával kapcsolatban, de szeretném én is fel tenni ezt a kérdést a saját helyzetemmel. Végzős gimnazista vagyok, és már gimi eleje óta az orvosira készülök. Ugye 2020-tól az új jogszabály szerint kötelező egy emelt érettségi és egy nyelvvizsga az egyetem megkezdéséhez. Én biológia illetve kémia tárgyból fogok emelt szinten érettségizni, viszont mivel kötelező lesz az egy emelt ezért nem tudom kimaxolni a 100 többletpontomat. Gondolkodtam hogy leteszek akkor angolból egy emeltet, mert nyelvvizsgám már van, egy B2-es, viszont az orvosi nem fogadja el ugye az angolt. Csak a bioszt, kémiát és a fizikát. Szerintetek nincs okom aggodalomra emiatt? Két jól sikerült emeltel fel fognak venni az egyetemre?


Köszönöm előre is a válaszokat!


2019. szept. 15. 09:13
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
1%

Szia.


Jah, jól látod.


Annyi, hogy a játék úgy indul, hogy ha valaki egyetemre akar menni, akkor élő idegen nyelvnek emelt szintnek kell lenni. Ez amolyan alap mindenkinek.


A te esetedben emellé kell egy biológia emelt valamint egy kémia/fizika emelt.


Összesen három.


A többletpontot most is a természettudományos tárgyakból fogják számítani, mivel az emelt szintű elő idegen nyelv alapfeltételnek számít.

2019. szept. 15. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
69%

Előző: hatalmas tévedés.


Értelmetlen 3 emeltből tenni emeltet, mert nem fogják számolni többlet pontnak.


Emelt érettségiből 2020-tól csakis 50 többletpontot lehet szerezni, a maradék 50-et pedig olyanokkal lehet megszerezni, mint nyelvvizsga vagy OKTV helyezés.


Kérdező: Nincs ok aggodalomra, mert a pontokat úgyis a jelentkezők határozzák, nem pedig az egyetem.

Ha biztosra akarsz menni, csinálj angolból egy felsőfokú nyelvvizsgát a B2 mellé, így 90 pontot összeszedsz a 100-ból.

2019. szept. 15. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
5%

“Annyi, hogy a játék úgy indul, hogy ha valaki egyetemre akar menni, akkor élő idegen nyelvnek emelt szintnek kell lenni. Ez amolyan alap mindenkinek.”


Mi?! B2 nyelvvizsga kell, nem emelt nyelvi érettségi.


Kérdező, nekem is van angolból emeltem és nem fog számítani (nekem az számít, hogy középfokú nyelvvizsgával egyenértékű).

Viszont felsőfokú angollal fogok próbálkozni, az akkor +40 pont lesz és akkor 90 pluszpontom lesz összesen. De szerintem nem sokan mennek így, legalábbis vidéki egyetemekre (gimisek közül).


Mindenesetre azt nem lehet tudni, hogy ki, hogy fogja csinálni. Ha valakinek “csak” 2 emeltje és 1 nyelvvizsgája lesz, az +50 pontot kap, ami pl. 2 90%-os duplázással 410 pont... De kémiából a 90% nem túl gyakori, persze sokan vitt pontokkal kerülnek be. De ezt nézve is, idén kb. 425 pont volt a ponthatár (nem emlékszem pontosan, Pécsen 422 volt) vidéki egyetemekre, akkor ha ebből kivonsz 50-et, az 375. Nagyon meredeknek tűnik, ugyanakkor azt is nehéz elhinni, hogy hirtelen a jogszabályi változások miatt a jelentkezők annyival jobbak lesznek. Pl. eddig pluszpontok nélkül ~325 pontot elég volt összeszedni. Most ahhoz, hogy ne legyen radikális változás, ennek a számnak 375-nek kellene lennie (a 400-ból), ami talán a legjobbaknak sikerül, de másoknak meg pluszpontokkal lesz ennyi.

Ami szerintem rendben van, hisz az oktatás színvonala nem lett jobb a jogszabályi változásoktól, ergó az érettségi eredmények várhatóan ugyanott lesznek, mint eddig (kivéve ha überkönnyű kémia/biosz emelttel lepnek meg minket az idén).

2019. szept. 15. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
2%

Első vagyok.


De a jogszabály szerint az emelt szintű élő nyelvi érettségi és a középfokú nyelvvizsga is B2-es szintnek felel meg, és mind a kettőt ugyanúgy veszik tudtommal.


A középfokú nyelvvizsga érne 28 pontot, a felsőfokú 42 pontot, az emelt szintű érettségi ér 50 pontot. Úgy tudom, ez valahogy így van számítva. Eddig ezek voltak az értékei ezeknek a papíroknak.


Azt pedig nem akarom elhinni, hogy ilyen alapon azon túl még két emeltből nem lesz 100 többletpont...nem kéne, hogy járjon nektek mind a biológia mind a kémia emeltért 50-50 többletpont?


Csak mert így lenne a logikus.

2019. szept. 15. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddig válaszokat! Azt gondoltam hogy a két természettudományi tárgy mellé már nem lehet egy nyelvi emeltet beszámítani. Viszont nem vagyok biztos benne hogy nekem menne, adott esetben egy angol c1. Nem gondolnám hogy ennek hiányában csak két 90%os emelttel lehetne bejutni. Hiszen az eddigi években is rengeteg egyetemista volt/van, aki nem kaphatja kézbe a diplomáját hiszen nincs nyelvvizsgája. Amiben bízok, és erről egy cikket is olvastam, ami nyilván nem biztos hogy igaz,de valószínűleg drasztikusan lejjebb fognak menni a ponthatárok. Így van, idén Pécsen 422 volt, én is Pécsre szeretnék jelentkezni. Viszont ezt a szintet nagyon nehéz lesz elérni 2020-ban a jogszabály alapján.
2019. szept. 15. 10:29
 6/14 anonim ***** válasza:
58%
Az emelt érettségikkel max 50 plusz pontot lehet szerezni. Hiába csinálsz 15 nyelvből sikeres emelt szintű érettségit akkor is csak 50 pontot kaphatsz az emeltekre. Ha te emeltezel nyelvből (60+ %-ra) akkor olyan mint ha lenne egy középfokú nyelvvizsgád. Javaslom, hogy a Kérdező az angol nyelvvizsgája mellé csináljon egy angol felsőfokút, vagy egy másik nyelvből középfokút vagy emelt érettségit.
2019. szept. 15. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
16%

Kérdező 1-es vagyok.


Elmondom újra.


Mostanra ha egyetemre akarsz menni kell alapból egy B2-es nyelv vagy annál nagyobb nyelvi végzettség, C1-es felső, ha az neked jobb és le akarod tudni.


A B2-es ugyanúgy lehet emelt szintű angol, vagy középfokú angol nyelvvizsga is.


Ez viszont kötelező! Nem jár érte többletpont.


(Második idegen nyelvért viszont kapsz 50-et, 42-őt vagy 28-at, attól függ. De nem az orvosi esetében.)


Nos, megvan a nyelvvizsga, emelt angol, felsőfokú angol, bármi. Ezért nulla többletpontot kapsz.


A kémia emeltért jön az egyik 50-es.

A biológia emeltért jön a másik 50-es.


Most annyit változott a rendszer, hogy 3 dolgot kell vinni, ami három dologból az egyik egy nyelvizsga/emelt nyelvi érettségi.


Nem véletlen mondják, hogy most nem elég két dolgot vinni, mert az persze, hogy csak 50, ha hármat viszel, akkor lehet szó a 100 többletpontról.


Ez lehet 1 emelt angol/német/stb. + 2 emelt tantárgy.


VAGY


Egy középfokú/felsőfokú nyelvvizsga + 2 emelt tantárgy.


Remélem így érthető.

2019. szept. 15. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
75%

Tiszta röhej, hogy az van itt felpontozva, aki téves információkat ír.

Hetes, légyszí értsd meg, hogy

1. Emelt szintű éretségikért maximum 50 pluszpont kapható.

2. Ha nem is lenne ilyen limit, orvosira akkor sem lehetne elfogadtatni a nyelvi érettségiért járó 50 pluszpontot, mert az orvosira 3 felvételi közül lehet valasztani 2-t: biosz, kémia, fizika.

3. Az emelt nyelvi érettségi orvosira csak a középfokú nyelvvizsga kiváltására jó.

4. Az érettségikért kapható 50 pluszpont úgy szerezhető meg, ha valaki 2 tárgyból emeltezik.

5. A pluszpont emelhető egy második közéfokú (28 pont) vagy felsőfokú (40 pont) nyelvvizsgával. Nyelvvizsgáért max. 40 pont kapható.

6. Ha kimeríted az érettségiért és nyelvvizsgáért is kapható pontokat, még akkor is csak 90 pluszpontod lesz, úgyhogy egy tízessel még így is lemaradsz, így maradnak a hátrányos helyzet alapjám kapható, illetve OKTV és különböző versenyekért kapható pontok.

+1: A tanúlság ebből az, hogy a legtöbben 50 pluszponttal fognak nekivágni, viszonylag sokan 78 ponttal, elég kevesen 90-nel és csak nagyon kis % fogja kimeríteni a 100 pontot. Minezek eredménye lesz a nagy pontcsökkenés.


Ennyi.

2019. szept. 15. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

1-es, 5-ös és 7-es vagyok.


Akkor nyolcas eléggé kicsesznek a mostaniakkal...


Csak mert eddig nagyon nem így volt...


Mert én ugy tudtamn hogy a B2-esnek (vagy ezzel egyenlő bármi) megfelelő nyelvvizsga (most ugye alap követelmény ha jól értem) és plusz kettő emelt (50+50) kombinációval kimaxolható az elméleti 500 pont.


Na és ha valaki jogra akar menni például, akkor mit kell vinni annak?


1. Egy középfokú B2-es nyelvvizsga vagy azzal egyenlő értékű papír


2. Egy felső angol nyelvvizsga (40 pont)


3. Történelem emelt

4. Magyar emelt


Szóval az irodalom és történelem emeltért jár összesen 50 pont vagy csak az egyikért is megkapod?


Ezen a példán légyszíves segíts kiigazodni.

2019. szept. 15. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Én is ugy gondolom és reménykedek hogy úgy van ahogy az utolsó válaszadó leírta. Többieknek is köszönöm a válaszokat!
2019. szept. 15. 13:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!