Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Nehéz szövegű tananyag tanulás...

Nehéz szövegű tananyag tanulása hogyan? Tanácsok?

Figyelt kérdés
2019. nov. 30. 05:12
 1/4 anonim ***** válasza:
Írj belőle vázlapontos jegyzetet
2019. nov. 30. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Rövidítsd le, és a szakszavak jelentését írd melléjük zárójelbe, aztán megtanulod a szöveg nagyjàt szakszavak nélkül, majd azokkal is.
2019. dec. 1. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy mitől nehéz a szöveg.

Ha tele van idegen (vagy szak-) szavakkal, először érdemes kiszótározni - mert addig meg sem lehet érteni teljesen.

Ha túl hosszúak a mondatok, hasznos rövid tőmondatokra bontani.

Ha nagyon kacifántosan fogalmaz (körmondatok + közbeékelések, kitérők és példák vad kavalkádja - mint most ez :-)) legelőször a lényeget érdemes megkeresni - a legfontosabb mondanivalót, ahhoz kötni a kitérőket.

Ez a megértéshez szükséges előkészület. Aztán jön a megértés - ha már teljesen világos előtted, mit akar közölni (azt azért érdemes ellenőrizni, nem értetted-e félre mégis).

Utána jöhet a memorizálás (fordítva nem szerencsés!), amire jobb módszert, mint az ismétlést még nem találtak ki (aki tud jobbat, szóljon!).

De itt sem a mechanikus kántálás a legcélravezetőbb: felidézni az információkat (lehetőleg valamilyen logikai szerkezetbe ágyazva). Erre kiváló a fejből történő vázlatírás - aztán ellenőrzés, hogy mi maradt ki belőle.

Minél több agymunkát igényel a megértés és a felidézés, annál hatásosabb. (Sajnos fordítva is igaz: minél könnyebb az ismétlés, annál eredménytelenebb, pl. újra és újra elolvasni ugyanazt a szöveget időpocsékolás!)

Végül nem árt a saját magadba vetett hit: ezt meg tudod érteni, boldogulsz vele! (A pesszimizmus, a negatív hozzáállás - ez nem fog menni, ehhez én hülye vagyok, ez tök fölösleges, stb. - sokat ront a végeredményen!

Sok sikert kívánok!

2019. dec. 4. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

#3, Gratulálok, nagyon tetszik javaslat. Én csak kiegészíteném, ha pl. számokat is meg kell jegyezni.

Azt mondják a hozzáértők, hogy az agyunk kvázi képekben rögzít. Ez logikus is, hiszen egy kép sokkal több információt tartalmaz, mint egy szó.

Például a következő telefonszám rögzítésénél: 124 48 91 az agyam így tesz: duplázás, ismétlés duplázással, végül a kettő együtt 10.

Hasonló elven jegyeztem meg öt lottó számot a buszmegállóban: a szemem rögzítette a számok képét, majd már felszállva a buszra, segített a "matematika". És, ha akarnám, ma is feltudnám idézni az öt számot...

2019. dec. 5. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!