Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyik opció lenne a legjobb?

Melyik opció lenne a legjobb?

Figyelt kérdés

Szinte csak a nyelvek érdekelnek és mindenképpen nyelvekkel szeretnék foglalkozni. A tanítás és a fordítás érdekel, szinte csak ebben a két szakmában tudom elképzelni magam. Tanítani elsősorban magánban tanítanék, de attól sem zárkózom el, hogy pár évig gimnáziumban vagy nyelviskolában tanítsak, viszont nem ezt képzelem el életem végéig.


A opció: anglisztika BA fordítói specializációval (azt hiszem van ilyen) vagy egy másik nyelv minorral + fordító-és tolmács MA + angoltanári MA vagy angol nyelvoktató szak (ez új, sokat nem tudok róla)


B opció: osztatlan tanári 2 nyelv párosítással, utána fordító-és tolmács MA pár évvel később


Az anglisztikával csak az a bajom, hogy sokallom az irodalmat. Nyelvtanári szakon is van, de kevesebb és engem a pedagógiai, pszichológiai témájú tárgyak is érdekelnének. Viszont ugyanannyi idő alatt már fordítói diplomát is szerezhetnék. Elég tanácstalan vagyok, de még van 2 évem eldönteni.


Másik kérdés: BTK-n vagy minort kell választani vagy specializációt vagy mindkettőt? Hogy van ez? És melyik a jobb szerintetek?


17l



2020. máj. 21. 10:18
A kérdező szavazást indított:
az első opciót válaszd
a második opciót válaszd
15 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
Az A opció az én szememmel nézve, sokkal változatosabbnak tűnik, valószínűleg szélesebb körben el tudsz helyezkedni majd vele. (pszichológiával kapcsolatban azt tudom mondani, hogy nagyon sok helyen van ilyen tárgy, ott is ahol amúgy nem sok köze van hozzá)
2020. máj. 21. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Egy valami még nem egészen világos.

Ha elvégzem az anglisztikát és a fordító mesterszakot (természetesen angol lenne az egyik nyelv), akkor utána mehetek 1 éves angoltanári mesterre vagy az csak akkor jó, ha anglisztika mesterre megyek? Mert sima anglisztika mesterszakra már nem mennék tovább.

2020. máj. 21. 13:30
 3/6 anonim ***** válasza:
Angoltanári mestert csak akkor csinálhatsz, ha megcsináltad az anglisztika MA-t. Vagy azzal együtt. Nem érdemes egyáltalán fordítóra menni, senkit nem érdekel, van-e papírod róla, azokat veszik fel, akik a, kétnyelvűek b, ismertségi körrel rendelkezik, családtagja/barátja c, különleges szakfordító, de itthon kevés ilyen program van és azt sem egyetemen tanulnád...Pl. jogi szakfordítói program majd szaknyelvvizsga de ezeket speckó képzések/nyelviskolák adják. Bölcsészeten csak híreket, irodalmat, esetleg filmeket/kommunikáció-média cikkeket fordítotok, ismerem a tematikát. A fordítói spec. teljesen felesleges, max multi-cégekhez vesznek fel vele telefonálgatni vagy "menedzserkedni". Fordító BA helyett inkább egy ritkább nyelvszak, ami tuti lehet, mondjuk skandináv nyelvek, szláv nyelvek, holland. De talán a dupla szakos tanári jobb választás lehet csak hosszú és a tanári/pszicho tárgyak semmitérőek és plusz munka. A fordító-tolmács MA viszont szintén felesleges, inkább PhD, ha érdekel a tudományos kutatás, publikálás de ahhoz nagyon kell tudni segget nyalni is, úgymond.
2020. máj. 24. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, hasznosak voltak.

Anglisztika mesterre viszont nem mennék. A fordítás pedig inkább másodlagos nálam, érdekel, de a tanítás jobban érdekel és azt szívesebben is csinálnám, úgyhogy akármennyire is hosszú az a 6 év, valószínűleg a tanárit fogom választani, de majd még eldől. Akkor ezek szerint ugyanannyi idő alatt lehetnék egyszakos angoltanár is, mint kétszakos tanár, annak meg már több értelme van.

Skandináv meg szláv nyelvek nem annyira vonzanak. A keletiek sem. Svédül szeretnék majd egyszer megtanulni, talán hollandul, de csak hobbiból, ilyen szakra nem mennék.

2020. máj. 26. 18:29
 5/6 Hegemaster válasza:
100%

Én a tanárival kapcsolatban tudok esetleg infóval szolgálni Az ELTE-n.

Pl. bizonyos szempontból tanult tárgyak alapján lényegtelen hogy anglisztika, vagy angol+valami tanári... Mert a legtöbb órádon az anglisztikásokkal leszel úgyis. Viszont ha nemszereted és sokallod az irodalmat, lesznek rettentően szomorú napjaid emiatt. No nem amiatt mert nem lennél képes rá, pusztán csak mert tényleg unalmas. Angol tanárival viszont bármikor elmehetsz magántanárnak, és a mai világban egy jó magántanárnak mást nem is kell csinálnia azon kívül.

a Pedagógia/Pszichológia részt én már majdnem elvégeztem (2 tantárgy van még) ez az összes tanárisnak közösen van. És elég vegyesek róla a vélemények. A btk-sok általában nekem ezeken az órákon kis lelkesnek tűnnek és naívnak, és készpénznek veszik hogy ami ott elhangzik az úgy is van. A ttk-sok meg kb nettó időpazarlásnak tartják az egészet.

Az igazság valahol a kettő között van, az ottani előadásokra pl ha soha nem mész be, csak megszerzed a diasort, egyszer átolvasod, bizti átmész, kb az összes vizsgán csak x-elgetni kell. A gyakorlatokon pedig csak ott vagy, heti másfél órát beszélgettek, néha tényleg hasznos dolgokról, néha irgalmatlan nagy idiótaságokról, aztán év végén írnod kell egy3-4 oldalasesszét valami előre megadott témáról. és a kurzus vagy úgy csapódik le benned hogy a sok nehéz órád között van egy kis fellélegzési időd ahol tényleg nem csinálsz semmit, vagy úgy veszed hogy tessék, ezt a másfél órát se fogod sose visszakapni az életedből.. Ez meg már tényleg attól függ te hogy álsz hozzá. A tanárok általában cukik, de fingjuk nincs arról mitől lesz valaki jó tanár. Ezért én azt tanácsolom ha egyszer el akarsz a diplomáddal helyezkedni, akkor benned legyen egy erős kép arról milyen a jó tanár (akár saját, jó példán keresztül amit láttál gimiben) És amit ott mondanak azt mindig kétkedve fogadd de ha olyan dolgot hallassz ami úgyérzed számodra tényleg hasznos, építsd bele a filozófiádba. Ne azt akard hogy megmondják milyen a jó tanár, hanem csak mondanak dolgokat, és te döntsd el magadnak hogy ez hasznos e vagy nem.


De az biztos hogy ha magát az egyetemet kérdezed, érdemes az eltére jönni.

Szeretetteljes közösség, jó programok. Életem legjobb döntése volt.

2020. jún. 21. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a hasznos választ neked is.

Végül rájöttem, hogy sehova máshova nem is tudnék menni, csak az ELTE-re, mivel budapesti vagyok. Igazából egyházi egyetemre, a Pázmanyra, Károlira nem is akartam menni, de megnéztem és ott csak angol van, spanyolt nem tudnék választani mellé. Ja, lehet nem írtam, de a spanyol lenne a másik szakom az angol mellett. ELTE Savarian sincs ilyen, ami még talán szóba jöhetett volna, Szegedre meg nem megyek, az elég messze van.


Beszélgettem pár eltéssel itt privátban is, illetve máshol is, tanárisokkal, mindegyik embernél az egyik szak az angol volt és egyébként mindenki pozitív véleménnyel volt az egyetemről és az angol szakról, szóval ennek örülök.


Az irodalomról még annyit, hogy egy ideig a kedvenc tantárgyam volt, aztán most gimnáziumban kicsit elment tőle a kedvem, de egyébként megy és jó vagyok belőle. Azért, mert lesz pár irodalmas tantárgyam, nem fogok más szakra menni (nem is lenne jobb ötletem), egyetemen sem fogok mindent szeretni, ahogy gimiben sem, de majd kibírom valahogy, legalább egy 2-est összeszedek ezekből a tárgyakból szorgalommal, a tanítás során úgy sem fogom használni.

2020. jún. 21. 12:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!