Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szociológia alapszakra jelentk...

Szociológia alapszakra jelentkeztem, ehhez lenne pár kérdésem. (?)

Figyelt kérdés

Azzal kezdeném, hogy több, mint valószínű, fel fognak venni. Ezért is érdekel már júniushoz közeledve néhány dolog.

1. Nem igazán érdekelt gimnáziumban a matek, nem voltak szerencsés tanáraink. Első alkalommal egy nagyon lassú felfogású, nyúgdíjas korhoz közelitő férfi tanított minket. Nem magyarázott el semmit érthetően, végül én sem törtem magamat a tantárgyban. Az a baj, hogy pont vele vettük anno a kombinatorikát és a valószínűségszámítást, ami tudtommal és nyilvánvalóan kelleni fog statisztikára, ezért félek, hogy ezzel hátrányban leszek a többiekkel szemben, esetleg STAT-on fog múlni a sikerem. Milyen lehetőségeim vannak a fejlődésre? Milyen oldalakat, gyakorlókat tudnátok ajánlani, akár emelt szinten is? Szeretném elsajátítani, ha már ez adja később munkám nagy részét. Ezen kívül, aki szociológiát hallgat, tudna mêg tanácsot adni e-téren? Miket érdemes még elsajátítani matekból, ami később kelleni fog? (Nem vagyok béna matekból, igazából bármit megértek, amihez kedvem van).

2. Mennyire tudok majd dolgozni egyetem mellett? A nyáron szedem össze az alapozó jövedelememet, amit szép szóval is kidobhatok szeptemberig, tehát kitörölhetem vel. Diákhitel csak októbertől van. Ösztöndíj pedig az első szemeszterben nem jár. Egyedül bursa hungarica fog járni, de ez sem ér sokat. Tehát van esély arra, hogy dolgozhassak egyetem mellett? Nem tudom pontosan, milyen nehéz a szociológia, nem tartom ördöngősnek az elmondottak alapján, ezért is merem kérdezni.

3. Szeretnék angolt tanulni, eddig 5 évig tanultam, de a tanárok a gimiben borzalmasak voltak. (Németes voltam, ezért nem foglalkoztak az angollal. 3 tanárból az egyik nem járt be órára, a másik pedig békénhagyott minket.) Van most egy emelt szintű német érettségim, amivel nyelvvizsgát szereztem, de úgy érzem, hogy egy felsőfokú angol elengedhetetlen a normális munka szerzéséhez. Ezért gondoltam arra, hogy erasmust megpályáznám, hogy ezzel is gyakoroljam a nyelvet. Ez mennyire lehetséges, ha nem kicsit szólva szegény vagyok? Gondolom, ehhez is kell valamilyen stabilitás.

4. Szinten szociológusokhoz.szólnék vagy hallgatókhoz. Mennyire kell elsajátítani az informatikát? Tervem az, hogy alapszak után big data MA-ra jelentkezem.

5. Mennyire nehéz szociológián summa cum laude diplomát szerezni? Elképzelhetetlen volna? Gimiben nem voltam szorgalmas, mert értelmetlennek éreztem, hogy ott sorvadozunk, elvette a kedvemet a tanulástól és nem volt elég motivációm. Csak azért tanultam, hogy megalapozzam az egyetemet. Viszont az egyetemi jelentkezésem a saját érdekemet szolgálta, nem kényszerből tettem. Nagyon szeretnék érteni hozzá, minden vágyam, hogy ebben a világban mozoghassak később.

5. Van arra lehetőség, hogy a szak mellé egy másikat is felvegyek? Van még néhány szak, ami érdekel, ezért kérdezem. Érdekel a töri szak pl. De a védőnő is :D. (Jó vagyok bioszból, viszont csak közepeztem belőle, töriből és németből emelteztem.) De érdekelnek a szláv nyelvek is, horváttal nagyon szívesen foglalkoznék. Ezek közül valamelyiket tudom tanulni szociológia mellett? Mennyire borzasztóan megterhelő?



2020. máj. 21. 11:05
 1/4 A kérdező kommentje:
Nem ellenőrizem a helyesírást, nézzétek el. Köszi
2020. máj. 21. 11:08
 2/4 A kérdező kommentje:

Ellenőriztem*

:D

2020. máj. 21. 11:08
 3/4 MLGuy ***** válasza:
96%

Szia!


1. A statisztika teljesen más, mint a középiskolás matek, ezért különösebben felesleges a középiskolás anyagból rákészülni. Ha mindenáron szeretnél valamit nézegetni, akkor a kombinatorikát, valószínűségszámítást lapozgasd addig is... de inkább pihenj, élvezd a nyarat!


Arra figyelj majd, hogy amikor az egyetem elkezdődik, tanuld rendesen a statisztikát. Érdemes akár magántanárt is fogadni belőle. Online rengeteg minden van, magyarul a mateking.hu-t nézd meg, angolul meg a StatQuest csatornát a YouTube-on és Krista King videóit szintén a YouTube-on vagy a Udemy-n.

StatQuest (ez inkább magasabb szinten életmentő): https://www.youtube.com/user/joshstarmer

Krista King: https://www.youtube.com/user/TheIntegralCALC


2. Össze-vissza van az órarend, de mások is megoldják valahogy, attól függ, milyen munkát találsz. Az órák beosztása általában sajnos nem tömbösített, de a mennyiségüktől nem fogsz kikészülni.


3. Passz


4. Alapszinten nem kell programozni tanulni. Az egyetemen vagy SPSS lesz vagy R esetleg Python. Később attól függően, hogy hol fogsz dolgozni, az R vagy a Python lesz a munkanyelved. Ezeket elég magas szinten kell majd tudni, ha adattudománnyal szeretnél foglalkozni, de ráérsz majd később ezzel törődni. Az a fontos, hogy a statisztikát és a kutatási módszertant rendesen megtanuld; illetve amilyen órát felveszel (pl. R), azt a nyelvet és környezetet minél jobban tanuld meg.


5. A bölcsészkaron nincs MA szinten "summa cum laude" fokozat, csak érdemjegy a diplomán. Egyáltalán nem nehéz kitűnő tanulónak lenni, de ha csak 4-es leszel, sincs semmi gond.


6. Fel tudsz venni mellé egy másik szakot, de a jelen gazdasági helyzetet figyelembe véve óva intelek attól, hogy még egy bölcsész típusú szakot vegyél fel a szociológia mellé (amely amúgy nem bölcsészet hanem társadalomtudomány, de ez most lényegtelen). Jobban jársz, ha felveszel egy érdekes gazdasági képzést mellé pl. szombaton levelezőn, persze addig az anyagi problémáidon jó lenne kicsit segítened, mert a második szakon már van tandíj.

2020. máj. 21. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ!
2020. máj. 21. 13:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!