Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szerintetek melyik továbbtanul...

Szerintetek melyik továbbtanulási tervem érné meg jobban?

Figyelt kérdés

Tanácstalan vagyok, ezért kérem a segítségetek... Igazából nagyon röviden mesélnék magamról, hogy megértsétek miért vagyok most kissé döntésképtelen. Idén érettségiztem és nagy szomorúságomra nem volt szóbeli, pedig én szóban tudtam mindigis jobban teljesíteni. Mindig a biológia és a művészet vonzott, voltam már rajz OKTV döntős és csomó rajzversenyen vettem részt de sosem éreztem hogy grafikus vagy ilyen szakra akarok menni mert kamatoztatni akartam a gimiben megszerzett tudásom hiszen faktjaink voltak, és művészetből megélni manapság nagyon nehéz és igazából hobbimként imádom de munkámként, úgy hogy berögzötten portréznom kelljen azt nem szeretném. A kreatív feladatokat imádom, tervezni és saját ízlésemben rajzolni. Egyedül a MOME-ről gondolom ha valaki oda bejut az ottani diploma érhet valamit de csak azt hallom az a gazdagok és a Pestiek helye és sokan csak x felvételi után tudnak bejutni oda. És én aki Zala megyei kissé elképzelhetetlennek tartottam a bekerülést.

Tehát tényleg most akkor a rajzot kicsit mellőzve, jó tanuló voltam, az érettségim se sikerült rosszul, bár tény viszont érettségi biosz emeltjét elrontottam és idén kb. 415 pontom lett. Megjelöltem a gyógypedagógia és a tájépítészet szakokat. A tájépítészetet azért mert nyílt napon megtetszett a légkör, a hely, és úgy gondoltam itt kicsit kamatoztathatom a rajztudásom tervezéssel. Viszont MINDENHOL azt írják "piacképtelen szak elhelyezkedni nem lehet". És én ettől félek, hogy még ha ez a szak is tetszik a legjobban, nem fogok munkát találni, vagy ugye mehetek ki külföldre... És úgy is tudom a mesterképzés csak angolul indul és volt mikor olyan kevesen jelentkeztek hogy el sem indult:/

Gyógyped azon belül logopédia pedig nem az álomszakom lenne de tudom hogy el lehet vele helyezkedni és ahogy anyukám mondaná "az a legjobb ha hétvégén nem kell majd dolgoznod hidd el". Szóval ez a nagy dilemmám hogy kicsit művészi vagyok és a kreatív szak érdekelne, de meg is akarok élni:////



2020. máj. 30. 23:04
 1/2 anonim ***** válasza:
98%

Ha a pedagógiától nem állsz nagyon távol, akkor esetleg egy rajz-biológia osztatlan tanári szakpár nem érdekelne? Ezzel a kreatív énedet is kiélhetnéd nap mint nap és biztos állásod lehetne. Most megnéztem, és az ELTE szombathelyi központjában ez a szakpár idén indul, amely nincs is túl messze a lakhelyedtől. Nyilván az idei jelentkezésről már lekéstél, de egy évet várni nem a világ, vagy pedig ha visszavonod a jelentkezéseidet, a pótfelvételin már most bekerülhetsz költségtérítésesen, hogy ne veszíts évet, amennyiben ezt anyagilag meg tudjátok engedni.


A tájépítészettel valóban borzasztó nehéz elhelyezkedni, azt én sem ajánlom - telített a pálya, túl sokan végeznek évente, csak protekciósan lehet álláshoz jutni. De szerintem egyes iparművészeti szakokban gondolkodhatnál, azok nem annyira reménytelenek megélhetés szempontjából, mint gondolnád. Például ott van Pécsett a tárgyalkotás szak, amelyen belül a kerámia és az üveg szakirány. Szerintem ha tehetséges vagy, keramikusként dísztárgyakat készíthetsz eladásra. Jó néhányan meg tudnak ebből élni és egy műhelyt be tudsz rendezni magadnak viszonylag kis befektetéssel is.


A gyógypedagógiát csak akkor válaszd, ha végtelen lelkesedés és végtelen türelem van benned. A logopédia pedig különösen nem a kreativitásról szól, hanem sémák követéséről és gyakoroltatásáról. Ezt nem lehet csak hivatástudattal csinálni, különben 5 éven belül kiégsz és gyógypedagógiai diplomával semmi mást nem tudsz majd kezdeni. Elúszott a fiatalságod és 8 félév állami támogatásod, majd ott állhatsz 25-30 évesen, hogy más szakma után kell nézned.

2020. máj. 31. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
Elárulom hogy egy jó grafikus /kreatív/designer ezerszer piacképesebb mint egy gyógypedagógus vagy egy tájépítész. Főleg manapság, nagyon könnyű egy grafikusnak vállalkozást indítani, és onnantól kezdve csak magától függ hogy mennyire lesz piacképes. De sok cég is szívesen alkalnaz jó grafikusokat. Vagy válaszd a biológiát ha jó vagy belőle, kutatóként nagyon jól meg lehet élni, és ha olyan helyre kerülsz akkor akár be is utazhatod a világot, fantasztikus helyekre juthatsz el. Ezek minddnképp vonzóbb pályák szerintem mint a gyógypedagógia vagy a tájépítészet. Utóbbiról azt sem tudom mit csinál, és ezzel nagyon sok cég így van hidd el. A pedagógusok meg nyilván te is tudod hogy mennyire meg vannak itthon becsülve. A pedagógia egy hivatás, amit csak az választ szerintem akinek ez a szenvedélye.
2020. máj. 31. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!