Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szerintetek érdemes lenne...

Szerintetek érdemes lenne váltani?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Röviden rólam: Idén leszek 20 éves, srác, és jelenleg villamosmérnöknek tanulok. Az utóbbiból adódik a "problémám".

Ugyanis kezdem úgy érezni, hogy erősen pályát tévesztettem. Először is, sajnos nem vagyok olyan, aki unalmában áramköröket állít össze, esetleg random elkezd programozni, tehát nagy hátrányban vagyok a szaktársaimmal szemben, mind úgy vizsgákon, zh-kon... Sosem voltam egy rendkívül erős matekos sem, ami most is bebizonyosodott.

Én leginkább emberekkel szeretek foglalkozni, kommunikálni, ügyeket rendezni, ezért sokáig azzal vígasztaltam magam, hogy talán egy egészségügyi mérnök msc lesz számomra a megfelelő választás, de most végeztem még csak az első évem, tehát ez bőven messzebb van annál. Ezen kívül a szakmának semmi presztízs értéke,legtöbben azt sem tudják mit csinál egy villamosmérnök/mérnökinformatikus, talán egy diploma nélküli szakmával jobban is keresnék.

Emiatt szeretnélek megkérdezni Titeket, hogy szerintetek lenne-e értelme annak, hogy átváltok jogi egyetemre?

A történelmet mindig is szerettem, azonban lebeszéltek bármi ezzel kapcsolatos szakmával, mert hogy nem tudnék belőle normálisan megélni. Azonban mostanság jöttem rá, hogy ez mennyire nem számít, ha nem szeretek felkelni amiatt, mert nem szeretem amit csinálok. Egy jogi diplomával foglalkozhatnék emberekkel, jártas lennék a törvényekben, történelemben is és a fizetésem, presztízsem is ezerszeres lenne egy villamosmérnökhöz képest, nem is beszélve a foglalkozásdoktori címről. De ami a legfontosabb, úgy érzem sokkal jobban szeretném azt csinálni.



2021. jún. 6. 12:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem érdemes lenne átmenned jogira. Főleg, hogy még nem vesztettél sok évet el az állami támogatásból.

Persze tanulni soha nem késő

2021. jún. 6. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Írtam , üzenetet!
2021. jún. 6. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
84%
Hát elnézve azt hogy mindenki kb jogász akar lenni így is telített a pálya szerintem nem érdemes. És hát a fizetések sem a legjobbak.
2021. jún. 6. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem ez kicsit hülyeség. Én inkább azt mondanám , hogy mindenki közgazdász vagy mérnök akar lenni, viszont ezek is telitettek. Az igazság az, amennyiben jó vagy valamiben , nyelveket tanulsz , szorgalmas vagy stb stb akkor jól fizet bármi. Ez mindenre igaz, de ha te nem adsz bele mindent , csak az a cél hogy elvégezd , szerintem rengeteg ilyen ember van és ebből valóban nehéz pénzt csinálni!
2021. jún. 6. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
42%
Persze én egyetértek én jogász szakra jártam és a tapasztalataimat osztottam meg 2 év után otthagytam és most hrt tanulok jobban megérte.
2021. jún. 6. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Helyesebben kb mindenki egyetemre akar menni és emiatt nem ér már annyit a diploma mint 10 éve és ez a jövőben is így lesz sajnos. A munkaerőpiacon is elvárás már a diploma tök mindegy mit végeztél el.
2021. jún. 6. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
93%
Remélem nem vagyok tolakodó , de miert hagytad ott? A hr szakot miben találtad jobbnak?
2021. jún. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
42%
Nem tetszett hogy sok olyan tárgy volt ami engem egyszerűen hidegen hagyott és a hrnek nem mellesleg jobb a munkaerőpiaci értéke. Nekem ajogáaz szak szenvedés volt így.
2021. jún. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
85%

Nézd, nekem úgy tűnik, hogy belül már eldöntötted és csak megerősítésre vágysz. Ha tényleg ennyire nem jön be a villamosmérnöki, akkor válts!


Azért pár szempontot felsorolnék, ezeket gondold azért át, mielőtt végleges döntésre jutsz!


- Az első évedet szinte teljes egészében távoktatásban töltötted, ami szinte mindenkinek sz.pás volt, porig rombolta a motivációt. Lehet, hogy jelenlétiben máshogy alakulna és elkapnád a fonalat!

- Egy villamosmérnök is kommunikálhat emberekkel, oldhatja meg problémáikat. Projektmenedzserként, sales-vonalon vagy egy rendszerintegrátornál ügyfélkapcsolati mérnökként.

- Csak a keserűség mondatja veled, hogy a szakmának nincs presztizse. Persze, egy utcán megállított random járókelőnek jobban hangzik a jogász, de aki benne van valamilyen szinten az iparban, az már nem feltétlenül gondolja így.

- Tévedés, hogy egy jogász tájékozott a történelemben. Elárulom, az átlag egyáltalán nem. Anno talán csinált egy emelt szintű történelem érettségit, de nem maradt meg belőle semmi. A jogászok közül azok tájékozottak a történelemben, akiket érdekli, de bármilyen meglepő, a mérnökök közt is van ilyen.

- Súlyos tévedés, hogy egy jogász sokkal jobban keres. A jogi pályán hatalmas a jövedelmi olló, sokszorosa a mérnökinek. Nyilván van néhány nagymenő ügyvéd, aki tényleg hatalmas összegeket szakít, de rengeteg jogvégzett ember dolgozik mindenféle hivatalokban a közalkalmazotti bértábla szerinti fizetésért, ami meg sem közelíti a versenyszféra mérnöki jövedelmeit. Különösen igaz ez a pályakezdőkre: egy kezdő villamosmérnök akár kétszer-háromszor annyit is kereshet, mint egy pályakezdő jogász. Persze ha van egy családi ügyvédi iroda, akkor ez nem igaz, de kevesen indulnak ilyen hátszéllel.

- A jogászképzés gyakorlatilag csak költségtérítéses formában indul (van úgy 100 államilag finanszírozott hely országszerte). Ezt vagy ki kell csengetned, vagy fel kell venned diákhitelt, amit már el kell kezdened törleszteni az amúgy sem túl rózsás kezdő fizetésedből.

- Ha úgy alakulna, hogy külföldre költözöl a jövőben, a magyar jogi diplomáddal kb. kitörölheted, míg egy mérnöki (vagy orvosi, közgazdász stb.) végzettséggel dolgozhatsz a szakmádban.


Nyilván ha nagyon nem találod a helyed villamosmérnökként, mindenképpen érdemes váltanod. De nekem úgy tűnik, a jogi pályában a presztizs vonz, és fogalmad sincs sem a jogi képzésről, sem az azt követő lehetőségekről. Ne érts félre, ez nem a te hibád (valahogy nagyon hiányzik az, hogy a középiskolásokat reálisan felvilágosítsák az egyes pályákról), de nem lenne jó, ha csöbörből vödörbe kerülnél!


/egy jogász barátokkal körülvett villamosmérnök/

2021. jún. 6. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Átérzem, amit írsz. Gólyaként én is sokáig gondolkodtam azon, hogy a villanykar jó-e nekem, vagy sem, pedig 11. korom óta villamosmérnöki és gépészmérnöki képzésekre készültem, illetve érdekelt a mérnökinfó is.


De mégis, én ezt a pályát elsősorban mégis ésszel (és persze érdeklődésből) választottam, nem szívvel. Szívem szerint nonstop autókkal foglalkoznék, foglalkoztam volna, de 12. végén beláttam, hogy az európai ipar nem a jó öreg szívó benzinesek gyártása felé fejlődik, így mentem villanyra. A mérnökinfó bsc azért esett ki végül, mert átgondoltam, hogy villamosmérnökből még mindig könnyebben lehetek IT-s, mint fordítva.


Én gimiben tanultam. Úgy mentem az egyetemre, hogy csak alap dolgokat (vagy azokat sem néha) ismertem. Nem forrasztópákával a kezemben nőttem fel, nincs többéves rutinom az elektronikák szerelésében és a villanyszerelésben. Az ilyen hallgatókat egyébként sok, főleg idősebb szaki meg is veti, de ez most mellékes. A szakmából a legtöbbet úgyis a munkahelyeden lesed el.


Szóval Kandóra mentem. Itt, a Tavaszmező utcai telephelyen szerintem nagyon szépen leadták az anyagokat, az előadók/gyakorlatvezetők többsége jófej, érthetőek voltak az órák. Jellemző, hogy a legtöbbet nem a szakmai tárgyakkal szívtunk, hanem a gazdasági tölteléktárgyakkal.

Legalábbis a boldog, korona előtti békeidőkben így volt. Az elmúlt egy évben azért párszor volt alkalmam végiggondolni, hogy ha én most online oktatás idején lennék gólya, és ratyi internetes előadások alapján kéne megértenem Villamosságtanból a Bode-diagramokat, vagy Programozásból teljesen kezdőként a programozás alapjait (ciklusok, feltételek, függvények etc.) vagy másodévesként pl. Automatikából a szabályozási körök működését, finoman szólva nagy bajban lennék és sokszor nézegetnék a kötél felé. :D


Én az 4. félévemben jártam, mikor tavaly az első lezárások voltak a korona miatt, a 5. félévem hibrid volt, a mostani (6.) pedig teljesen online. Tényleg csak az volt az egyetlen szerencsém/szerencsénk az évfolyamon, hogy nekünk pár kivételtől eltekintve, szinte csak tölteléktárgyak maradtak.


Én azt mondanám, hogy ne add fel. Gondolom most fog következni a 3. féléved. Szerintem az őszi félév már nem online lesz (hacsak a ducse másképp nem gondolja), és ha Kandós vagy te is, biztos lesz alkalmad felzárkózni is.


Ha utána sem tetszik, még mindig csak 3 állami féléved veszett el, és magabiztosabban jelentkezhetsz jogra.


21F

2021. jún. 9. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!