Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen továbbtanulási lehetősé...

Milyen továbbtanulási lehetőségeim vannak?

Figyelt kérdés

A szakiskolát ötössel fejeztem be, nagyon könnyen ment.

Szeptemberben kezdem el a két éves érettségi felkészítőt, és utána szeretnék egyetemre menni tanulni.

Szeretném eldönteni, már érettségi közben, hogy melyik egyetemre és milyen szakra megyek, mert ugye akkor, olyan tantárgyból kell emeltezni..


Magyarországon melyek azok az egyetemek, ahova belehet jutni "ingyen"? Fontos lenne, mivel eléggé szegény családban élek.

Eléggé.. Egyáltalán nem sajnáltatás képpen, mert utálom, ha lesajnálnak, csak, hogy tudjam, hogy mik "adottak". Nyilván az olyan szakok, mint orvos, pszichológus, állatorvos, stb. tudom, hogy kizárva, mivel fizetős..


Persze a tanulással nincs gond, mert szeretek tanulni. Soha nem jártam otthonról el sehová, csakis sportolni. Tehát az egyetemen is csak tanulnék, mert látom, hogy csak ez az egy lehetőségem van, hogyha szeretnék magamnak teremteni egy jobb életet..



2021. júl. 8. 12:53
 1/6 anonim ***** válasza:
91%

Minden adott, és bármely állami fenntartású egyetemre be tudsz jutni "ingyen". Vannak szakok, ahol magasabb a ponthatár, de oda akkor se jutnál be számottevően alacsonyabb pontszámmal, ha fizetnél (kivétel ez alól a központi ponthatárok).

Javaslom, hogy nézd meg a felvi.hu felvételi tájékoztatóját, ott pontosan le van írva, hogy mik a lehetőségeid.

2021. júl. 8. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
98%

Olyan, hogy ingyen nincs. Államilag finanszírozott van. Elég sok egyetemen van erre lehetőség. Még talán az orvosin is van olyan kár, ami államilag támogatott.

Igazából, azért nem mondok egyetemeket, mert Neked kell tudni azt, hogy mivel szeretnél tovább foglalkozni. Azt tudom javasolni, hogy nézzél neten egyetemeket, nézd meg a szakokat, stb.

Egyébként mi az, ami érdekel, melyik tantárgy a kedvenced, mit csinálnál a jövőben szívesen?

2021. júl. 8. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
59%

Alig van olyan egyetemi képzés az országban, amelyet állami támogatású (azaz tandíjmentes) formában nem hirdetnek meg. Más szóval: ha elegendően magas pontszámot tudsz magadnak összegyűjteni, akkor bármi lehet belőled tandíj fizetése nélkül is. Nem tudom, honnan veszed, hogy az orvos, állatorvos és pszichológus képzés fizetős volna. Szerintem az orvostanhallgatók legalább háromnegyede állami támogatással tanul. Nézd meg a felvi.hu oldalt, ahol minden egyetem képzéseiről, az elmúlt évek bejutási ponthatárairól, valamint a pontszámok számítási módjairól is teljes körűen tájékozódhatsz.


Ettől függetlenül persze attól, hogy bejutsz tandíjmentesen valahova, még vannak költségek. Jelentős tétel a kollégium díja (tipikusan havi 30 ezertől havi 50 ezerig), ezért ha olyan egyetemet választasz, amely a lakhelyedhez közeli és naponta be tudsz járni, akkor sokat spórolhatsz. Egy másik jelentős költség az étkezés. Végül pedig: egyes képzéseken komoly pénzeket kérnek el a tankönyvekért is, félévente 50 ezer fölött is lehet ennek a költsége. (Az egyetemi könyvtárból általában nem tudod ezeket kikölcsönözni, mert csak pár kölcsönözhető példány jut mondjuk 100 hallgatóra, úgyhogy nemigen lehet ezt megúszni.)


A költségek fedezésének egyik módja, hogy vállalsz hétvégi vagy esti munkát. A másik pedig, hogy felveszel diákhitelt, amelyet csak végzés után, részletfizetéssel kell visszafizetned.

2021. júl. 8. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
91%

3-as

Azért a min. 30ezer forint kolira szerintem túlzás, vidéki egyetemeken valamivel olcsóbb szokott lenni. Én Pécsett tanulok, nálunk a legdrágább koli is 17ezer valahány forint az államisoknak (önköltségesen 18, de annál többet már tényleg nem fizet senki).

Valamint a tankönyveknél is túlzásnak tartom a félévente 50ezer + forintot. A legtöbb képzésen már inkább az a bevett szokás, hogy az oktatók kiadják a könyveket ingyen, digitális formában mindenkinek a félév elején. Valamint sok könyv elérhető a könyvtárban, interneten. Elvétve kell csak egy-egy könyvet megvenni és az sem feltétlenül drága. Persze, ez egyetemtől és képzéstől is függ, ezért is akartam picit árnyalni a dolgot.

2021. júl. 8. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Igazuk van az előzőknek, kb bárhol-bármiből van államilag finanszírozott képzés. Ez azt jelenti, hogy egy bizonyos pontszámot kell elérned a jelentkezéskor, majd a tanulmányaid során egy bizonyos átlag alá nem szabad becsúsznod, és így nem kell fizetned a képzésért. Állatorvos, orvos, fogorvos, pszichológus is indul így.

Indulj ki inkább abból, mi érdekel és melyik egyetemen van ez a szak? Felvi.hu-n megtalálsz mindent.

2021. júl. 8. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

#4: Igazad lehet, a 30 ezer forint feletti kollégiumi díjak inkább a fővárosra jellemzők. (De ez még mindig jóval kevesebb, mint ha mondjuk hárman összeállnak és kibérelnek egy lakást, ami rezsivel együtt kb. havi 200 ezer.)


A tankönyv-költségek viszont több egyetemen nagyon húzósak: egyes tankönyvek 5-10 ezer forint körüli áron kaphatók. Persze léteznek beszkennelt és feltöltött kalóz-másolatok a neten, de egy 600 oldalas könyvet a számítógép-képernyőről végigolvasni nem éppen szemkímélő. De abban igazad van, hogy vannak egyetemek, melyek saját kiadású jegyzetei olcsók: darabjukat 2-3 ezer forintért meg lehet venni.

2021. júl. 8. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!