Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mit tegyek? Humán beállítottsá...

Mit tegyek? Humán beállítottságú végzős vagyok, továbbtanulási válságban. Többi lent.

Figyelt kérdés

Álljon itt egy részletes leírás a problémámról. Érdekelnének különböző vélemények, hátha valamelyiktől megtalálom azt a létrát, amin ki lehet mászni a továbbtanulási válságból.


Sosem tudtam úgy igazán, mit szeretnék. Nálam nem volt ilyen, hogy 4 éves korom óta lenne egy álmom, és végig tudtam volna. Ez azért is van, mert sok minden érdekel. Leginkább humán tárgyak teszik ki az érdeklődési köröm, de a matekot is megszerettem tizenegyedikben. Jelenleg francia két tannyelvű tagozatra járok, ott vagyok végzős. 10 nap, és nem tudok dönteni.


Hangsúlyozom, tudom, hogy lehet váltani, ha nem tetszik, mégis valamiért nagyon stresszel, hogy nem tudom eldönteni, mit szeretnék igazából.


A környezetem mindig azt mondta, hogy jó képességeim vannak (én igazából ezt nem merem elhinni), az online oktatás kezdetéig kitűnő voltam év végén, azóta nem. Leginkább nyelvtanból versenyeztem, gimi kezdete óta franciából is, most már töriből is. Ez a 3 tantárgy áll hozzám a legközelebb.


A továbbtanulási elképzeléseim a 4 és fél év alatt, amit gimiben töltöttem, mindig változtak. Ezek az opciók voltak:

- újlatin nyelvek és kultúrák, francia szakirány

- francia-töri szakos tanár (ez francia-magyarral és magyar-törivel is játszott)

- történelem alapszak

- szociológia

- pszichológia

- jog

- rendezvényszervező

De például múltkor eszembe jutott a nemzetközi gazdálkodás is, franciául. (Lehet, kihagytam valamit, elég sok minden tetszett a pályaorientációs tájékoztatókban.)


Ezek közül most leginkább a pszichológia és a francia-töri tanári vezet. Sok olyan személyt megkérdeztem, aki közel áll hozzám, de megoszlanak a vélemények. Van, aki szerint megcsinálhatom mindkettőt is.


A pályaválasztási tesztek szerint, amiket kitöltöttem, nekem tanárnak kell lennem. Szeretnék is tanítani, igazából nekem mindig is fontos volt, hogy átadhassam a tudásomat másoknak, illetve hogy segíthessek embereknek. Tavaly rengeteg különórát tartottam az osztályomnak töriből és franciából.


A pszichológia is a segítési vágyam miatt tetszik. Leginkább a tanácsadás és iskolapszichológia, illetve a munka- és szervezetpszichológia szakirány fogott meg.


De volt olyan is, aki azt mondta, hogy egy középiskolai tanári munka nekem kevés lenne. Illetve a tanárok jelenlegi "hatalmas nagy" megbecsülése miatt is sokan megpróbálnak lebeszélni. Volt, aki szerint ne töritanárnak menjek, hanem inkább történésznek. Ez se rossz ötlet, mert nekem mindig is az volt a problémám a törivel, hogy miért nem tanuljuk részletesebben (tudom, mindenki másnak az, hogy miért tanuljuk ilyen részletesen), csak nem tudom, mennyire lehet vele elhelyezkedni. Pedig érdekelne a kutatás mind pszichológiai, mind történelmi, mind nyelvészeti területen.


A töritanárom azt mondta, hogy az alapján, amilyen szakok most érdekelnek, erős az elköteleződésem az ember iránt, csak azt nem tudom, hogy az egyén vagy a közösség szintjén segítsek. Lehet benne valami.


A jog azért érdekel, mert gyermekjogi, illetve emberjogi szakértő is szeretnék lenni. A legnagyobb célomnak azt szoktam meghatározni, hogy Magyarország egy jobb hely legyen. Tudom, ez álomszerűnek hangzik, de szeretném teljesen felszámolni a gyermekbántalmazást, illetve engedélyeztetni az azonos neműek házasságát itthon is. Ahhoz nem ártana a jogi diploma. Egy időben köznevelési államtitkár akartam lenni, mert az oktatási rendszer is eléggé piszkálja a csőrömet.


És most az van, hogy nem tudom, miket írjak be, és milyen sorrendben (tudom, hogy lehet változtatni 1x). Lehet, aki ezt olvassa, ismer egy olyan lehetőséget, amiről én nem is tudok. Tudom, sokat emlegettem a törit, de a manapság népszerű nemzetközi tanulmányok szakra nem szeretnék jelentkezni. (Vagy mégis? Ebben se vagyok biztos. A diplomácia nem vonz, az 100%.)


Teljesen össze vagyok zavarodva. Az is opció, hogy Franciaországba mennék ki tanulni, vagy csak 1 évre önkénteskedni, utána hazajönni. Tényleg nem tudom. :(


Amit még fontos rólam tudni az árnyaltabb kép alapján való tanácsadáshoz:


- Az MBTI-típusom ENFP, ha valakinek ez mond valamit.

- Erősebb nemzeti érzelmeim vannak, mint a korosztályomnak átlagosan. Így ha ki is megyek tanulni, biztosan haza szeretnék jönni.

- Ambivertált vagyok. 51% extrovertált, 49% introvertált. Emiatt nehéz eldönteni, hogy emberek közötti, vagy inkább elvonulósabb munkát szeretnék.

- Erősen hatnak rám a pillanatnyi impulzusok. Múlt héten szombaton azzal keltem, hogy töritanár szeretnék lenni, fél 10-re mentem egy kommunikációs tréningre, és amint elkezdődött, úgy éreztem, hogy a pszichológiát szeretném. Tehát ez naponta többször változik.

- Olyan a személyiségem, és nem tudom, hogy ez pontosan mi, hogy időnként "beragad" nálam valamilyen téma (nem szeretem a becsípődés szót), és ez erősen kihat az életemre, szabadidőmben főként arról olvasok, sokat beszélek róla, kitölti a gondolataim nagy részét, de nem akadályoz a mindennapi életvitelemben, tehát egészséges. Ez rövidebb vagy hosszabb időközönként változik. Az előző ilyen egy matematikai dolog volt, a mostani pedig törihez kapcsolódik. Nem tudom azt sem eldönteni, hogy ha nem egy töris témára lennék rácuppanva, akkor is ennyire erősen húznék-e most a törivel kapcsolatos továbbtanulási irányok felé. Szóval ezek is tudnak néha torzítani.

- Nem szeretem a konfliktusokkal teli légkört, harmóniára törekszem. Nehéz kimondanom, ha másokkal problémám van, de ha valami nagyon bánt, tudok őrjöngeni is. De inkább a konfliktuskerülés jellemző rám, utálok magamért kiállni.

- A francia mellett angol a másik nyelvem, és alapvetően szeretem a nyelveket. (Nem, a tolmács és fordító annyira nem hoz lázba. Legalábbis most még...)


Nem tudom, mit mondhatnék még. Előre is köszi mindenkinek, akinek volt türelme végigolvasni ezt a hosszú és zagyva leírást, és esetleg tudna némi továbbtanulási tanácsot adni, mert kicsit kétségbe vagyok esve. :(



2022. febr. 5. 20:36
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az egyik irányt ki kell próbálnod ahhoz, hogy megtudd, az illik-e hozzád. Ezt csak te tudod kitapasztalni. Aztán lehet, hogy életed során több dolgot is fogsz tanulni :). Manapság amúgy jó is több lábon állni.


Én már 27 éves vagyok, de meglepően sok dologban hasonló vagyok hozzád, és a múltbéli önmagamnak azt tanácsolnám, hogy ne korlátozza be magát (pl. én nyelvszakra mentem tovább, de nekem is sokrétű az érdeklődésem, és sokáig teljesen bekorlátoztam magam bölcsész területre, bár valóban az az elsődleges érdeklődésem...), viszont szerintem tarts ki egy irány mellett, amit végigcsinálsz, próbálj kevésbé csapongani, aztán idővel meglátod :)


Sok sikert, menni fog! Az írásod alapján van benned bőven potenciál, akár több dologra is.

2022. febr. 5. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
83%
A töri alapszakot nem ajánlom, hacsak nem akarsz utána még mesterre és doktorira menni.
2022. febr. 5. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

#1 Aranyos vagy, köszi!:)


#2 Amúgy de. :)


Köszi eddig mindkettőtöknek!

2022. febr. 5. 21:45
 4/24 anonim ***** válasza:
91%

Szerintem amúgy azt is gondold át, hogy milyen körülmények között szeretnél dolgozni, mik a számodra fontos szempontok, amiknek teljesülniük kellene ahhoz, hogy jól érezd magad egy munkahelyen és munkakörben, stb.


De ahhoz, hogy erre tényleg rájöjj, szerintem ki kell próbálni magad legalább 1 területen ezek közül. Ha minden itt felsorolt irány elég hasonló mértékben érdekel, akkor annyira nem tudsz mellélőni :).

2022. febr. 5. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
11%

Nem olvastam végig ezt a szófosást, de tanulj meg lényegre törően fogalmazni.

Szeresd meg a reál szakokat. Ne korlátozd le magad.

Ajánlom nem tanári szakokat, mint a matematika, fizika, illetve a mérnökinformatikus, programozó informatikus, villamos vagy gépészmérnök alapképzést.

2022. febr. 5. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
3%
Agyhalott lepontozók megérkeztek.
2022. febr. 5. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:

#5

Az, hogy nem olvastál végig valamit, és úgy alkotsz véleményt róla, az pontosan azt jelenti, hogy nem kell adnom a véleményedre, mivel nem ismered a teljes sztorit.

Értem én, hogy szerinted a reál szakoknak több értelme van, de ha csak ezekről kerülnének ki diplomások, az is nagy baj lenne. És ha annyira nem érdekel egy mérnöki irány, akkor nem tudok mit csinálni, nem parancsra megy, hogy akkor én azt most megszeretem.

Azért írtam le hosszan, hogy ne 2 mondatos önjellemzés alapján tudjanak véleményt alkotni azok, akik tényleg szeretnének segíteni, és nem azért vannak ezen az oldalon, hogy belekössenek a másikba.

2022. febr. 6. 07:47
 8/24 anonim ***** válasza:
19%

Pedig arra kell menned kérdező, amire igény van és megtudsz belőle élni.

A piac szarik rád, hogy mi érdekel téged.

Vagy alkalmazkodsz vagy éhbérért fogsz dolgozni.

2022. febr. 6. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
80%

Ebben egyetértek, hogy figyelembe kell venni a piaci igényeket, de mindig lesz olyan, aki nem orvos és mérnök lesz.


Azért szerencsére vannak, akik nem éhbérért dolgoznak humán területen szerzett diplomával sem, csak ezen a területen nem elég a diploma megléte, hanem ki kell tudni tűnni valamivel.


De inkább azok szoktak "bajban lenni" később, akik csak elkezdtek random egy szakot, de semmi ötletük nem volt, hogy milyen területen szeretnének dolgozni, semmilyen releváns munkatapasztalatot nem szereztek az egyetemi évek alatt, stb.


Ha pedig a Kérdező nem lesz megelégedve a fizetésével, akkor majd tanul valami mást is a humán területen megszerzett diplomája után. Én is ezt teszem jelenleg, de az első irány sem volt fölösleges.

2022. febr. 6. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
100%

Én is azt tudom tanácsolni, amit előttem a többiek: próbáld ki valamelyiket, és akkor tényleg rájössz, mi érdekel igazán. Én nyelvszakot végeztem, és sok óránk volt együtt a tanárisokkal, úgy tudom, hogy elképzelhető közöttük az átjárás. Szóval, ha elmész francia-törire mondjuk, és nem tetszik, akkor kicsit bonyolultan, talán egy félév csúszással, átmehetsz sima francis vagy töri szakra. Plusz francia nyelvtanárral nincs annyira tele a piac, mint mondjuk angollal, magánórákat is tudnál vállalni. Valamint nem kell megállnod egy végzettségnél, ha szerzel egy diplomát, utána bármikor tanulhatsz más levelezőn is, munka mellett. :)


Az ilyenekre, mint az utolsó válaszoló, ne is figyelj, a bölcsész kérdések 90 százalékánál megjelenik egy ilyen arc. Az én végzettségem is tipikusan olyan, amire azt mondják, hogy nem lehet belőle megélni, mehetek vele a Mekibe, stb. Nos, 11 éve fejeztem be az alapképzést, 9 éve a mestert, és azóta folyamatosan van munkám. Egyáltalán nem éhbérért.

2022. febr. 6. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!