Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Felejtsem el az emelt matek/an...

Felejtsem el az emelt matek/angol érettségit?

Figyelt kérdés

Kezdem azzal, hogy szerencsére nagyon egy jó képességű, fogékony, értelmes lány vagyok. A tanulás nekem mindig simán ment, sőt. Konkrétan nagyrészt nem is kellett tanulnom mert elég volt ha csak gyorsan átolvastam az anyagot vagy odafigyeltem órán és már megragadt.

Általános után egy jó gimibe mentem, de aztán más okból kifolyólag átmentem egy gyatra szakiskolába, itt semmi szint nincs. Nem itt a helyem, de már nem tudom visszafordítani. Muszáj vagyok ebből a helyzetből kihozni a lehető legjobbakat. Most fogok érettségizni.

A célom az egyetem. Szeretnék bekerülni az ELTE-re, gazdaságtudományi karra. Szóval leginkább ilyenek kellenek hozzá hogy matek angol info. Én matekra és angolra gondoltam, felvételi tárgynak. Nyilván emeltezni kell legalább egyből.

Egyébként nincsenek rossz tanáraim, de az osztályom alacsony szintje miatt nem lehet haladni az én tempómban. Így engem ez hátráltat, nem visz előre. Ezekkel az órákkal biztos nem érek el semmit. Ezért nincs is segítségem aki fel tudna készíteni az emelt érettségire.

Mikor ezeknek a tanáraimnak megemlítettem az emelt érettségit, egyből rosszallóan leszóltak, le akartak beszélni. Hogy esélytelen felejtsd el. Nem azért mert nem tudnád teljesíteni, csak ahhoz kell valaki aki mentoráljon téged, felkészítsen. De azt véletlen se vetették volna fel hogy ők segítsenek valamibe is, ah dehogy. Egy segítőkész normális tanár pedig még örülne is neki hogy egy tanítványának ilyen céljai vannak, nem lebeszélik hanem bátorítják. De szerintem tuti csak azért hogy ne kelljen segíteniük nekem. Meg az is rátesz még, hogy ez egy gyenge szakiskola és nincsenek itt hozzászokva ilyen nagyratörő igényekhez, úgy vannak vele nem szokás ez itt és akkor nekem se kelljen segíteni.

De az a baj magántanárt sem tudok fogadni. Pedig olyan jó lenne, tudom hogy akkor fixen közel maximális eredményekkel tennék emelt érettségit mind angolból mind matekból. Mert én tényleg okos fogékony vagyok, egyből megértek mindent gyorsan tanulok, jó eszem van. Engem öröm lenne tanítani, velem nem kínlódni kéne hanem csak képezni. Én meg nagyon nagy hasznát venném. De sajnos a magántanár nekem egyenlőre most nem fér bele, nem bírnám a kiadásokat.

Abban igazuk van a tanáraimnak hogy mégiscsak többet jelentene egy magántanár nyilván, de az nem igaz hogy így segítség nélkül már esélytelen lenne. Jó ésszel és szorgalommal sikerülhet önállóan is, a netről és sok-sok anyagból informálódva, korábbi érettségi feladatsorok gyakorlásával stb.

Ti mit gondoltok erről? Annyira nagyon nehéz? Van aki egyedül készült fel és kimagaslóan teljesített? Mert sok ilyet is olvastam itt a gyakorin, akinek külső segítség nélkül sikerült. És szerintem ez az igazán a dícséretes.



2022. szept. 9. 01:03
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
12%
Ez a mű-levél pont úgy hangzik, mint az angol emelt érettségi tanácskérő B levele. Még szempontok is vannak benne. Csak abban nem válaszolnak maguknak, mint ahogy azt te tetted. A tanárszidó provokációval nem váltál szimpatikussá: ugye nem gondolod, hogy a pedagógusoknak ingyen kellene dolgozniuk a pihenőidejük rovására? A történet az olvasók kíváncsiságát mindenesetre akkor elégítené ki, ha kiderülne belőle, mi az a "más ok", amit nem lehet visszafordítani. Hát, azt még nem sikerült kitalálni.
2022. szept. 9. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Hát nézd... Azt én értem, hogy a közoktatás jelenlegi állapota nagyon kevés helyen teszi azt lehetővé, hogy tényleg becsülettel felkészülhess két tárgyból is az emelt szintű érettségikre. Versenyistálló gimikben is már választaniuk kell a diákoknak pl. orvosi esetében, hogy a kémia vagy a biosz lesz az, ahol faktra járhat és/vagy megfelelő szintű órákra járhasson.


Első hozzászólóval abban egyet tudok érteni maximálisan, hogy teszem azt egy középszintű érettségire jelentkezik az osztályból mindenki rajtad kívül, nem olyan egyszerű ám azt mondani, hogy jó, akkor veled külön foglalkozom. Van elég órája és készülnivalója a tanárnak is, a másik oldalról pedig nincsenek agyonfizetve. Nyilván nem attól kellene függnie a munka minőségének, hogy mennyit kapsz, de egy ponton túl nem járható út az, hogy gyakorlatilag pluszórákat tartson neked a tanárod.


A magántanár, tanfolyam annyiban segít, hogy lerövidíti számodra a felkészülés idejét és növeli annak a hatékonyságát. Ha úgy gondolod, hogy nincs rá keret, akkor el tudsz menni diákmunkát vállalni, kb. heti egy nappal a heti 2 magánórádat ki fogod tudni fizetni. Ha pedig ez nem opció, akkor melléülsz. Megkeresed a megfelelő YT-csatornákat, oldalakat, amelyek ebben tudnak neked segíteni. Több idő lesz, igen, de ahogy írtad is, nem szakadsz meg a sulidban.


Még egy tipp : ha keresel sorstársakat, 2-3 fővel igazán kedvező árban van már a magánóra is. Hozzám jártak emelt matekra olyan diákok, akik ketten összefogtak és havi 10 ezer körül jöttek ki. Egy tanfolyam is ugyanitt van, ahol nyilván kevesebbet foglalkozik veled személyesen a magántanár, de több órát is kapsz érte cserébe.


Ne érts félre, nem reklámozni akartam itt magam az utolsó bekezdésben, csak a tapasztalataimat mondtam el a témában.

2022. szept. 9. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
88%

A matek emelt bőven megírható jóra magabiztos középszintű tudással is (olyan 60%-ra biztosan, de a 80% sem lehetetlen), mivel a feladatok többsége megoldható csak középszintű gondolatmenettel is, és elenyésző számban vannak a konkrétan emelt szintre hajazó feladatok.


Ha gondolod, valamikor egy-egy alkalmat megbeszélhetünk, amikor online keretek között iránymutatást adok. Ha tényleg tanulni szeretnél, ne az legyen az akadálya, hogy nem tudsz kitől kérdezni.


Kezdésnek érdemes lenne beszerezned a Thomas-féle kalkulus I. kötetét, ez lefedi az emelt szintű matek nagy részét. Ha ez megvan, akkor meg lehet szerezni a II. kötetet is, abban az integrálással kapcsolatos dolgok vannak benne. A könyvek elérhetőek pdf-formátumban is, az áruk kicsit húzós, olyan 3000 forint körül vannak, de megéri akár megvenni is.


Még annyit megjegyeznék, hogy az „egyenlőre” és az „egyelőre” szavak jelentése más, és most rossz szót használtál.

2022. szept. 9. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nem kell tanári segítség, hogy leülj és megtanuld az érettségi követelményeket. Én két természettudományi tárgyat is így teljestettem emelt szinten. Az, hogy megtanuld az anyagot, nem a tanáron múlik, hanem rajtad, bár ilyen jó képességek birtokában, mint amiről te beszélsz, ezzel nyilván tisztában kell, hogy legyél.
2022. szept. 9. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Matekot nem tudom mennyire tudnád egyedül úgy megtanulni, hogy az emeltet kiemelkedően jól megírd de az angolt simán meg tudod egyedül is.


Egyébként hozzátartozóid nem tudnának megtámogatni semmilyen formában?

2022. szept. 9. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Nrkem eszembe jutott a mateking oldal. Igaz fizetős, de nem hiszem, hogy annyi, mint egy magántanár.
2022. szept. 9. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:

Igaz, én már 10 éve érettségiztem, emelt matek tagozaton tanultam, de csak közepen érettségiztem.

Angolból 11 év végén tettem le a középszintűt, 97%-os lett, majd fél évvel rá az emeltet 70%-ra úgy, hogy nem készültem rá. A középszinthez jártam különórára meg faktra, tényleg rákészültem, és könnyű volt, az emeltet csak azért próbáltam, hogy ha sikerül, akkor lesz egy nyelvvizsgám vele.


Később még egy angol-magyar fordítói diploma is besikeredett.


Amit javasolnék: csinálj meg néhány korábbi angol érettségit közép és emelt szinten is, és nézd meg, miket hibázol, mi a nehéz számodra.

Ha gondolod, én szívesen segítek, akár ingyen is, írj nyugodtan.


MAtekban sajnos nem tudok segíteni, az régen volt :D

2022. szept. 9. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
49%
Keresd meg az iskolád helyi tantervét (honlap, könyvtár, iroda), abban benne kell lennie, milyen tárgyakból vállal az iskola emelt felkészítést. Ha ezek benne vannak, akkor nincs vita.
2022. szept. 9. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
Iskolat kell valtanod ha veluk nem tudsz haladni.
2022. szept. 9. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

#1, Nagyon hasznos gondolatot írtál. Nem tudom milyen provokációt említesz de szerintem semmi sértőt nem fogalmaztam meg a tanárokról. Nem értetted meg a mondanivalóm lényegét. Csak arról van szó, hogy rosszul esett az mikor azt mondták áh esélytelen lehetetlen felejtsd el zárd ki maradjunk inkább a középnél. Ha az adott tantárgyat tanító tanáromnak felvetettem az emelt érettségit (de semmilyen segítséget nem kértem, csak úgy jeleztem hogy én szeretnék abból a tárgyból emelt érettségizni csak hogy tudjon róla, mert erről nyilván tudnia kell hogy én nem középszinten fogok érettségizni a többiekkel együtt, hanem ugye elmegyek a megyeszékhelyre emeltet tenni), akkor egyből átirányították a szót egy másik tantárgyra. Pl a matektanárom azt mondta “mást nem fogadnak el?”, az angoltanárom meg “nem akarsz másból emeltezni angol helyett?”. Meg ilyenek. Ebből is látszik hogy csak szimplán nem akarnak velem foglalkozni és lemegy róluk a felelősség ha nem érinti őket az a tantárgy amiből én emeltezni szeretnék. Szóval így akartak lebeszélni. De egy szóval nem mondtam azt nekik hogy segítsenek. Tudom hogy úgysem számíthatnék ilyesmire. Csak kapásból arról beszéltek hogy kell valaki aki mentoráljon aki segít felkészülni. És ezért akartak lebeszélni hogy egyedül nem érdemes. Ezt nagyon mondták hogy kell valaki aki segít, de az ő segítségüket fel sem ajánlották. De én sem kértem. Megértem hogy arra gondoltak hogy ilyen alacsony szintű szakiskolában nem tudnak lehetőséget biztosítani ilyen tervekre. Ez oké, megértettem. De ez nem jelent egyet azzal hogy már rögtön lehetetlen. Miért lenne lehetetlen? Tudom hogy egyáltalán nem gyakori itt ebben a szakiskolában egy ilyen nagy tervű diák, konkrétan csak én vagyok az egyetlen ilyen az egész suliba. Mindenki csak a szakmát akarja megszerezni, aki marad is érettségin az is csak a 2-esre hajt. Tesznek a tanulásra meg mindenre. Ezért megértem a tanárok laza hozzáállását, ez egy ilyen suli és kész. A leggyengébb amit valaha láttam. Ezért mondom hogy nem itt van a helyem de nem erre számítottam, hiba volt tudom, hogy ide jöttem át, de most így ebből kell kihoznom a legjobbakat. Nehezebb lesz, kemény lesz a felkészülés, de korántsem lehetetlen. Ja és ha az oka érdekel annak miért jöttem át ide, megosztom veled. Nem a tanulás vagy a rendszer, követelmények tanárok miatt, semmi baj nem volt egyébként ezekkel. Nagyon szerettem tanulni. Maga az osztályommal volt bajom, nem igazán tudtam beilleszkedni sajnos, egy évet bírtam ki velük. Ezért akartam átmenni máshová. Ebbe a szakiskolába járt az unokatesóm, így adott volt hogy odamegyek akkor. Ezzel eléggé megnehezítettem mostanra a dolgom, de el fogom érni amit szeretnék. Csak ez van előttem. Még bő fél évem van felkészülni az érettségire. Addig keményen szorgalommal tanulni fogok, gyakorolni és így simán teljesíthető lesz az emelt. Maximalista vagyok nagyon szóval arra megyek hogy minden a legjobb legyen.

#2, Köszönöm a jó tanácsokat

#3, Neked is köszönöm, akkor majd írni fogok ha kérdezni szeretnék :) Igen, a könyvekre én is gondoltam már hogy elengedhetetlen lesz beszerezni párat. Tudom, ismerem a két szó különbségét, a telefonom írta át az auto correct miatt.

#4, Igen pontosan így van. Én is így gondolom. Csak hát a legtöbben magántanárhoz járnak ilyenkor és mindenhol azt nyomják hogy muszáj, nélküle lehetetlen (ahogy az oktató tanáraim is). Több hallgatót is kérdezgettem már dolgokról, a felvételiről, az eredményeiről, stb. Pl valaki angolból és matekból is emeltezett meg volt egy felsőfokú angol nyelvvizsgája is, így vették fel. Ez szép eredmény, de megkérdeztem volt-e valamilyen segítsége. Elmondta hogy angolból is és matekból is faktra járt, de angolból külön magántanárhoz is járt. Mondta hogy anélkül sehol se lett volna. Nem volt annyira jó ezekben mielőtt segítsége lett. És nagyrészt mindenkinek segítsége van. Előre gondolni lehet hogy úgyis nyilván segítettek neki. De az a nagyon ritka ha valaki önállóan készült fel külső segítség nélkül és úgy lett kimagasló eredménye, majdnem maximális. Erre lehet igazán felnézni. Itt a gyakorin meglepően nem egy ilyen esetről olvastam. Szóval kicsit sem esélytelen, simán sikerülhet. Ha valaki nem a legokosabb az is megtanul bármit ha eléggé akarja. Aki meg még jó eszű is, annak nem lesz nehéz.

#5, Így van menni fog az, rajta leszek :) Ah nem szeretném terhelni őket az én igényeimmel. Sajnos ez sem opció. Az én igényeimet az én kiadásaimból szeretném fedezni. Nem is lenne baj a magántanár, szívesen elmennék de nem tudom mennyibe kerül náluk egy óra, már mostanába ilyen 10 ezrekről hallottam, így meg biztos nem megyek. Néhányszor el tudnék menni ami nekem beleférne de az meg semmit nem ér, vagy rendesen sokat járni foglalkozni vele, vagy sehogy. Mert a kevés órának nincs értelme. De úgy összeadogatva hogy mennyi költséget kéne fektetni egy magántanárra, rengeteg lenne.

#6, Igen a mateking oldallal már én is szemeztem. De abban kevés feladat és példa van, nem? Mert láttam hogy van ott minden témakör, de hogy rendesen megérts minden összefüggést, ahhoz nagyon nagyon sok feladatsor és példa kell.

#7, Persze, úgyis gyakorlok majd az érettségi feladatsorokból is. Sokszor lepróbálom majd hogy megy mit hibázok mire figyeljek stb, letesztelem magam. Rendben köszi, írni fogok :)

#8, Megnéztem azért, de semmi nincs. Kb semmi információ se a tantervről nincs feltöltve semmi, a tanárgyakról sem, semmi nincs ott csak a legalapvetőbb adatok :/ Szóval nincs itt ilyen lehetőség de ezt gondoltam. Szomorú így ráeszmélni most az egyik legfontosabb időszakombam, hogy hova is jöttem, milyen helyzetnek tettem ki magam. De megfogom oldani, minden lehetséges

#9, Ez már nem lehetséges. Itt vagyok 5. éve, hamarabb kellett volna de mostmár mindegy. Most ebben az évben érettségizek így már ezt nem halasztom el, alig várom hogy leérettségizzek a céljaimnak megfelelően. Főleg így 20 évesen nekem már nincs keresnivalóm a gimikben, az egyetemen a helyem mostmár.

2022. szept. 9. 15:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!