Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a különbség a gazdasági...

Mi a különbség a gazdasági szakok között?

Figyelt kérdés
Pl. Turizmus vendéglátás, kereskedelem és marketing vagy gazdálkodási és menedzsment szakon? Ugyanazt tanulják? Mitől más? Melyikkel hogy lehet elhelyezkedni? Melyik a hasznosabb? A turizmus szak tényleg nem ér semmit? Viszont könnyebb lenne vagy ugyanolyan tantárgyak vannak benne, amivel érdemesebb egy másik gazdasági szakra menni? Főként érdekel az angol nyelv, új kultúrák de kereskedelemmel sosem foglalkoztam, tanultam nem igazán tudom mennyire érdekelne, értenék hozzá. Tudnátok segíteni hol érdemes elindulnom? Ti mit választanátok?

2022. szept. 26. 15:21
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A gazdálkodási és menedzsment szakot úgy definiálnám, hogy nagyon általános közgazdász képzés. Kb bárhova mehetsz vele. Mindenből látsz egy picit, pl tanulsz könyvelni, de a hangsúly a menedzsmenten van. Kereskedelem és marketingen már speciálisabb, pl a marketingbe jobban beleássák magukat.

A turizmus vendéglátást én most tuti, nem kezdeném el. Először a covid, most meg az energiaárak tettek be durván a szektornak. Ismerősök többsége a szak elvégzése után, felszolgál vagy recepciós, amit egy sima diákmunkás is meg tud tenni. Persze lehet itt is jó pozíciót megcsípni, ismerek olyat is, aki az MTÜ-ben van.

Én gazdálkodási és menedzsmentet végeztem és mesteren terveztem turizmusmenedzsmentet végezni, de a jelenlegi helyzetben erőst gondolkozom rajta, érdemes-e. Igazából kicsit bánom, hogy anno nem kereskedelem és marketingre mentem, hiszen az általános gazdasági ismereteket ott is megkaptam volna, de lenne egy speciálisabb tudásszeletem is mellé. De lehet, hogy ezt csak az időközben kialakult marketingszeretet mondatja velem, hiszen így elvileg menedzsment témakörben rendelkezem bővebb ismeretekkel.

2022. szept. 26. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően a tantárgyak különböznek. Nem tudom, most hogy van, mikor én jártam GM-re, akkor elmondható volt, hogy az első 3-4 félév nagyjából ugyanaz volt pár kurzus eltéréssel (ez persze csak az üzleti szakokra igaz, az elméletibbek merőben mások) és harmadévben váltak szét teljesen a szakok. De a legtöbb egyetem oldalán fent a szakok tanterve, ott össze tudod hasonlítani őket.

Azt éri meg tanulni, amivel foglalkozni szeretnél. Igen, egy pénzügy-számvitel alapvetően piacképesebb, mint egy turizmus, de ha nem akarsz se pénzüggyel, se számvitellel foglalkozni, akkor azokat a munkaköröket, ahol csak "gazdaságtudományi diplomát" várnak el, ugyanúgy betöltheted mással is, csak mondjuk egy turizmushoz kapcsolódó munkakörben hátránnyal indulsz.

Ami alapján tudsz választani:

1. A felvi oldalán vannak DPR statisztikák a különböző szakokhoz, végzés utáni kilátások, és szakmatérkép, ahol a jellemző munkaköröket mutatják, amit adott végzettséggel be lehet tölteni. Ezeknek a munkaköröknek utána tudsz nézni a neten, hogy ki mivel foglalkozik, miről szól a munka, milyen karrierlehetőségek vannak, stb.

2. Megnézed a tanterveket, és azt, hogy melyik szak tűnik számodra érdekesebbnek ezek alapján. Annak, hogy adott tantárgy miről szól, szintén utána lehet nézni neten.

Az, hogy én mit választanék, teljesen mindegy, mert nem te vagyok. Engem nem érdekel se az angol nyelv, se az új kultúrák, innentől irreleváns a véleményem. Viszont ha ez a kiindulási alap és mindenképp gazdaságtudományi szakon gondolkozol, akkor a nemzetközi gazdálkodást vagy a turizmus-vendéglátást javaslom.

2022. szept. 26. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
#2-es én 2 éve végeztem GM-en és akkor úgy volt, hogy az első és második félév szinte az összes szakon megegyezett (GM, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy-számvitel, sőt még a műszaki menedzserekkel is nagy volt az átfedés), aztán 3-4. félév már csak a nemzetközisekkel hasonlított nagy részt. (1-es voltam)
2022. szept. 26. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!