Szerintem sem fair, hogy semmit sem emeltek a PhD ösztöndíjakon és most már a minimálbér hatályát se éri el az értéke?

Figyelt kérdés

Indult egy aláírós kezdeményezes, de semmi se lett belőle úgy tudom, pedig én is aláírtam. 2020-ban kezdtem, akkor még vállalható volt 140 meg 180 ezer forint, de ma ez már elfogadhatatlan. Nem akarom otthagyni, de annyi plusz melóm volt most is, hogy alig haladtam a cikieimmel és annyira megalázó ez a helyzet. :/


Szoval akinek nincs otthonról hátszele, az bele se vágjon. Szerintem...



2023. júl. 3. 16:34
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
38%

A PhD ösztöndíjnak a nevében is benne van, hogy ösztöndíj, és nem fizetés. Márpedig egy ösztöndíj eleve nem arra való, hogy valaki száz százalékban abból fedezze a megélhetését. Nappalis PhD hallgatónak lenni pedig nem állás, hanem hallgatói jogviszony, épp olyan, mint a mesterképzéses hallgatói jogviszony. Ez mindenütt így van a világon. Vannak gazdagabb országok, pl. az USA vagy Nagy-Britannia, ahol léteznek olyan PhD ösztöndíjak, amelyek a nagyon szűkös megélhetésre elégségesek lehetnek, de általában ezeknek az ösztöndíjaknak a száma még a nappalis (full time) PhD hallgatók számának is csak az apró töredékét teszik ki. Csak a legkiválóbbak kapják meg. A döntő többség nemhogy nem kap ösztöndíjat, hanem egyenesen fizetnie kell, méghozzá nem is keveset.


Aki nem tudja önmagát eltartani, és nem akar diákhitelt sem felvenni, annak itthon is lehetősége van a PhD-t levelezőn csinálni, munka mellett. Rengeteg PhD hallgató van itthon is, aki nemhogy ösztöndíjat nem kap, hanem egyenesen tandíjat fizet, miközben dolgozik valahol. Elismerem, hogy így tovább tart az egész, de nem is lehetetlen levelezőn a PhD-t végigcsinálni.

2023. júl. 3. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
13%

Nehogy már egy "ösztöndíj" értéket te szabd meg! Én erre plusz juttatásként tekintek, ugyanúgy mint a tanulmányi ösztöndíjra. Ha nem tetszik akkor mehetsz külföldi PhD képzésre ahol neked kell 5-10 milliót fizetni egy évre.


Máskülönben ha nem tudsz megélni akkor a tudásod sem valami értékes. Én már PhD hallgatóként AI Engineerként dolgoztam egy multinál és tanácsadóként egy kutatóintézetnél amiből nettó 550 000 fizetésem származott + erre jött még rá a doktori ösztöndíj. Ha csak várod a sült galambot meg ülsz a cikkek felett azzal nem sok hasznos tevékenységet csinálsz amire normális fizetést érdemelnél.

2023. júl. 3. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
1%

"Szoval akinek nincs otthonról hátszele, az bele se vágjon. Szerintem..."


Szerintem az se aki annyira életképtelen hogy nem tudja monetizálni a tudását és egy stabil jövedelemforrást kialakítani a PhD képzésre. Ilyeneknek teljes időpazarlás a 9 év.

2023. júl. 3. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Így is a PhD hallgatóknak alig 1/5-e ha befejezi a képzést, függetlenül a finanszírozási formától. A probléma gyökerét nem értitek, minden FIDESZ ellenes tudja, hogy 2014 óta ez a juttatás van érvényben, ami akkor jócskán megfelelt egy teljes fizetésnek és nappalis képzéseken el is várnak annyi munkát, hogy nagyon nehéz mellette bármi mást elvállalni.


Kettes, örülök, hogy AI engineer vagy, de nagyon érzéketlen is, nem tudod mennyire nehéz bármit is kapni, bármilyen extra támogatást, ösztöndíjat, ÚNKP-t, amit 30-ból 1 fő, ha megkap, HA pl: pszichológia területen vagy, mint én. 2020-ban, amikor elkezdtem ezt a képzést 140 ezer forint/hó ösztöndíjjal, aláírtunk egy munkaszerződést. Megmondták, a vezetők, hogy ez igenis egy munkahely. Vizsgáztatnunk kell, oktatni,jegyzőkönyveket vezetni, akkor is, ha ezért semmilyen extra juttatást nem tud kifizetni az egyetem. Szóval ez hiába harmadlagos jövedelem, ha itt a hallgatók kiszipolyozása lett az elvárás.


Van másodállásom egy másik egyetemen oktatok félállásban. Teljes állásban nem tudnának alkalmazni, azt csak akkor engedi az itteni szerződésem, ha IDE vennének fel, de nem nagyon van stàtusz, és annyira alacsony az itteni bérezés, hogy PhD után is csak annak van értelme maradni, aki egy csomó pályázatot megnyer.


2020-ban egy iskolapszichológus juttatásokkal együtt 160 ezer nettót kapott havonta. Persze, hogy azt választottam, hogy inkább továbbtanulok ennyi pénzért és kutatok. De ma már egy iskolapszichológus nettója minden pótlékkal 273 ezer forint.


Minden egyetemi fizetés, ösztöndíj nőtt, köszönhetően az inflációnak. Ez az egy juttatás nem. Hiába harmadlagos jövedelem, egyáltalán nem fair a kormány részéről, hogy lesz**arja a felsőoktatás alapvető beviteli követelmény, ami a PhD.


A pszichológia nem az a fejlesztési terület, amivel fél millió feletti összegeket lehet hazavinni kutatásból. De akkor is kellenek az oktatók, mert rengeteg embernek kell a mentális segítség, amihez pszichológusokat kell kiképezni.


De megnyugtatlak, annyira hányingerem van az egész rendszer miatt,hogy ha meglesz a PhD-m elmegyek a gyakorlatba dolgozni minimálbérért, mert szükség van a pszichológusokra. Pedig nagyon szeretek tanítani, lelkiismeretes oktató vagyok, de egyrészt gyakorlati munkát ma már lehetetlen egyetemi oktatás mellett végezni (szinte ellehetetlenítették a két terület összekapcsolását), de kérdem én, akkor minek oktassak pszichológiát, ha klienseket nem is láttam, és se időm praktizálni, amikor így is 2 munkahelyem van?


De erre már nem várok választ, csak szeretném, ha mindenki elgondolkodna azon, mennyire nehéz ez az egész, ennyi alap összegből, mert van, ahol heti 40 órát bizony-bizony bent kell lenni az egyetemen. Tőlem ezt nem várják el, csak 20 órát.

2023. júl. 3. 20:41
 5/19 A kérdező kommentje:

4-es Pszichológus vagyok, nekem nincs pszichológusi munkám emellett, mert ez fizikailag kivitelezhetetlen. A rendszer rossz, úgy ahogy van, de ennek a birka népségnek minden jó, már megszoktam.


Csúnyán beszélek, van véleményem, nő vagyok, FIDESZ utáló, mindenem megvan ahhoz hogy ne legyek sikeres. De pl: egy mérnöknek teljesen felesleges a PhD. Aki nem akar oktatni (én akartam), az sok előnnyel nem jár, hogy 5-6 évet még lehúz a doktori iskolában.


Én is jobban járok majd egy magánpraxissal 10 év múlva, abban biztos vagyok. De ettől még a rendszer rossz.

2023. júl. 3. 20:44
 6/19 anonim ***** válasza:
10%
Nem olvastam végig ezt a panaszáradot mert csak a saját időmet pazarolnám, viszont konstruktív megjegyzésként írom le, hogy elég elszomorító hogy "pszichológusként" a saját életedet sem tudod normálisan menedzselni és ilyen "szakemberek" szereznek PhD minősítést. Ez valóban az oktarás (gyenge) színvonalát minősíti. Az viszont, hogy töketlen vagy és nem vagy képes megélni nem a rendszer hibája, az inkompetens emberek sehol nem képesek érvényesülni legyen szó Nyugat-Európáról, Amerikáról, Magyarországról vagy Afrikáról.
2023. júl. 3. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
90%

Ti kicsit el vagytok tévedve ezen az oldalon.


A PhD rendes 40 órás munkának számít ha rendesen csinálja az ember. Igen, kevés érte az ösztöndíj, emiatt nálunk majdnem minden diáknak ad extra fizetést a kutatócsoportja. És nagyon el van tévedve, aki azt hiszi, hogy külföldön rosszabb. Most nézek én is külföldi pozíciókat. Svájcban 4500 frank, németországban 2500 euró, amerikában 2500-3800 usd, angliában szintén hasonló a fizetés. Szóval külföldön simán megéll a PhD fizetésből az ember, mivel olyan 5-10 szerese az itthoninak.

2023. júl. 3. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
8%
Amíg az EU nem fizet, addig a kormány nem áldoz erre többet. Az EU meg éppen nem akarja rendezni a számlát...
2023. júl. 4. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
15%

#7: Inkább te vagy eltévedve. Nem is kicsit.


Én Nagy-Britanniában PhD-ztem, és teljes biztonsággal állíthatom, hogy azon az egyetemen, ahol tanultam, a PhD hallgatóknak legfeljebb, ha egyötöde volt egyetemi ösztöndíjas. S a különféle ösztöndíjak egy része is csupán a tandíj csökkentését vagy elengedését jelentette. Az, aki olyan ösztöndíjat kapott, ami a tandíj elengedésén felül még némi havi juttatást is nyújtott, amelyből szűkösen meg tudott élni, vagy legalábbis jelentősen hozzájárult a megélhetéséhez, még ezeknek is talán csak kb. a fele volt. Egy ilyen, eleve nagyon keveseknek jutó ösztöndíj összege is tipikusan csak olyan ÉVI 3-6 ezer font közötti. Ezt vesd össze azzal, hogy havi 400 font alatt Nagy-Britanniában még a legócskább kollégiumi elhelyezést sem kapod meg! Ha nem hiszed mindezt, nézz utána a neten a különféle brit egyetemi ösztöndíjak összegének valamelyik brit egyetem honlapján.


A PhD hallgatótársaim nagy többsége bizony odakint nem kapott egy fillért sem, miközben kőkeményen fizetett. Vagy saját zsebből, vagy hitelből, vagy pedig a munkahelye állta a tandíjat. A többségnek főállású munkahelye volt valahol, s emellett csinálta a PhD-t, esténként és hétvégente, mondjuk 6-8 év alatt. Ez a valós helyzet.


De itthon is hasonló a helyzet: a PhD hallgatók többsége itthon sem kap ösztöndíjat, hanem fizetősön van, és valahol mellette főállásban dolgozik. A többségüknek a munkahely állja a tandíjat, így tudják az egészet megengedi maguknak. Számos ismerősöm van, aki itthon járt PhD-ra, tőlük tudom. Lehet, hogy vannak speciális területek, vagy doktori iskolák, ahol más a helyzet, mint ahol te is vagy, de ez végképp nem tipikus. Az a tipikus, hogy egy doktori iskolának van évente 3-5, egyetemi ösztöndíjra felvehető hallgatóra kerete, s az összes többi hallgató fizetős. Az persze már más kérdés, hogy az ösztöndíjas PhD hallgatókat egyes hazai egyetemek agyonterhelik, kizsigerelik. Én Nagy-Britanniában azt láttam, hogy egy nappalis PhD hallgatónak adtak mondjuk heti egy duplaórát, amit meg kellett tartania az alsőbb éveseknek, egyébként pedig az összes többi idejét a kutatással, publikálással tölthette.

2023. júl. 4. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
14%

"A PhD rendes 40 órás munkának számít ha rendesen csinálja az ember"


Törvényileg hogyan van szabályozva az hogy 40 órás munkának számít HA RENDESEN CSINÁLJA AZ EMBER? Szóval ha nem csinálom rendesen akkor nem számítok dolgozó munkaerőnek és adóznom sem kell utána? :)


"Most nézek én is külföldi pozíciókat. Svájcban 4500 frank, németországban 2500 euró, amerikában 2500-3800 usd, angliában szintén hasonló a fizetés."


Most te külföldi kutató pozíciókat nézel aminek a betöltése PhD végzettséghez kötött vagy külföldi PhD ösztöndíjakat, ami nem nevezhető fizetésnek? Ha az utóbbi akkor linkelj már légyszives, mert kíváncsi lennék rá, ugyanis több ismerősöm is úgy végezte a külföldi doktori képzést, hogy már kutatócsoportoknál tevékenykedett, melyeknél kaptak fizetést és támogatták a doktori képzés költségeit. NEM a doktori képzés tanulmányi ösztöndíjból tartotta el senki magát, hanem abból hogy MELLETTE dolgozott (a szakmájukban amivel tapasztalatot is szereztek). Ilyenre pedig Magyarországon is van bőven lehetőség.


Jelen esetben pedig a kérdező pusztán a tanulmányi ösztöndíjból akar megélni anélkül hogy bármi egyéb tevékenységet folytatna. Na ilyenre külföldön sincs lehetőség, de ha mégis tudsz ilyenről ahol egy dolgozó ember fizetésének megfelelő ösztöndíjat folyósítanak automatikusan egy hallgatónak akkor hajrá, várom a linket a képzés részleteiről!

2023. júl. 4. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!