Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Emelt matek érettségi így?

Emelt matek érettségi így?

Figyelt kérdés

Évekkel ezelőtt sosem gondoltam, hogy ilyeneken fogok gondolkozni, mert utaltam a matekot, de aztán gimiben jártam tanárhoz, aki egy stabil 4-esre felhozott, 11.-ben 5-ös voltam, a középszintűm (2022-ben) stabil 4-es lett, olyan 70% körül.

Jövőre elkezdek majd egy szakot, már jártam valahova, az bölcsészkar volt, de most hagytam ott, azonban a közgáz, pontosabban a nemzetközi gazdálkodás is felkeltette az érdeklődésem, ezért gondoltam arra, hogy mellette elvégezném, vagy legalábbis elkezdeném, legalább megpróbálom, aztán ha nagyon nem jön be vagy nem fér bele, akkor hagyom. Viszont ehhez más tárgyakat számítanak be, ELTE-n néztem, ott matekból és töriből jár az emeltért 50 pont, nekem nyelvi emeltem van, ami oda is beszámítható, de az csak 25 pluszpont. A töri nagyon tanulós, magolós, főleg emelt szinten, ezért gondoltam a matekra, azt megérteni kell és tudni kell alkalmazni, meg annak szerintem a szakon is több hasznát venném. Igaz, 2025 május még messze van, de nem találhatom ki az utolsó pillanatban a határidők miatt, na meg nekem erre fel kell készülni, a közép anyagból is felejtettem már. Szerintetek ha nyáron nekiállnék a közép anyagot átnézni, aztán elmennék jövő ősztől egy érettségi felkészítőre, az működhet? Vagy mit javasoltok? Kb 70% körüli eredmény kéne, de minimum 65, ahogy számolgattam.


2023. okt. 3. 15:54
 1/5 A kérdező kommentje:
Vagy esetleg inkább a törit ajánlanátok?
2023. okt. 3. 16:19
 2/5 anonim ***** válasza:

A nemzetközi gazdálkodásra nagyon sok pont kell. Én elhiszem, hogy jól számoltál, de a 65% emeltet, így látatlanban, keveslem.


Kellene tudni, hogy milyen alapokkal rendelkezel. Én még azt is ki szoktam kötni, hogy oké, hogy 70% lett a középszint, de ehhez mennyi függvénytáblázatot használtál? Nyilván emelten sem kell minden képletet fejből tudni (bár igaz, hogy nem árt), de a köztük felírható összefüggéseket jobban átlátja az ember, hogyha a vonatkozó képleteket ismeri. Egyébként a matek emelt annyival jobb esélyekkel kecsegtet, hogy minimális emelt szintű tudást igénylő feladat van bennük, egy erős középszintű tudással meg lehet nagyon jóra is írni, az emelt szintű feladatok is ilye eléggé alap határértékszámítás, deriválni meg indtegrálni polinomot kell tudni, ami egyáltalán nem nehéz. A törit annyira nem tudom, nekem anak idején volt osztálytársam, aki emelt törire ment, ő sokat panaszkodott, hogy mennyi a tanulnivaló. Mondjuk neki megérte, mert 90+ lesz az emelt törije.

2023. okt. 3. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Van egy 95% angol emelt meg ha mondjuk 70% lenne a matek emelt, akkor az duplázva 330 pont és 100 pluszpont járna (50 az emelt matekért és 50 felsőfokú német nyelvvizsgáért), ez így 340, ELTE-n ilyen 320 körül voltak a ponthatárok. Amúgy nem értem, nyelvi emeltre miért nem lehet 50 pontot adni, gazdasági szakoknál amúgy is fontosak a nyelvek, ha “nemzetközi”, akkor meg pláne.


Pontosan nem emlékszem mennyit használtam a függvénytáblázatot, de olyan képletekhez, amik gyakran előjöttek, pl másodfokú egyenlet, kerület, terület, nem használtam vagy max ellenőrzés miatt.


Hát nem tudom. A törit nagyon bonyolult lenne megoldani, persze a matek sem könnyű, nem azt mondom, sőt, de ha nem emelt matekkal mennék egy ilyen szakra, főleg úgy, hogy nem frissen érettségiztem és azóta nem voltak matekóráim, akkor tartanék attól, hogy a matekos tárgyaknál elvérzek. Így menjen az ember később egyetemre… Pedig én jó tanuló voltam, és nem gondolom, hogy ne tudnék egy ilyen szakot elvégezni, nyilván lennének nehezebb meg könnyebb tárgyak, de szerintem abszolút menne. Csak bekerülni nem tudok.

2023. okt. 3. 21:44
 4/5 A kérdező kommentje:
Bocsanat, 430-at akartam írni.
2023. okt. 3. 21:44
 5/5 anonim ***** válasza:
Kezdésnek mindenképp nézz meg emeltes felafatsort. Első körben ajánlom azt az évit, amikor covid volt (akkor nem voltak szóbelik), az rohadt könnyü volt.
2023. okt. 3. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!