Hogyan lehetek tanár?

Figyelt kérdés

Még nem vagyok benne biztos, hogy mivel szeretnék a jövőben foglalkozni, de a tanári szakma mindig is vonzott. Jeles tanuló vagyok emelt angol tagozaton gimiben (földrajz és német fakton.). Egyedül fizikából állok hármasra, mivel sohasem volt az én területem és nem is érdekel. Rajz szakkörre járok, néha-néha versenyekre. Emelt előrehozott érettségim van angolból (rendkívül jól sikerült) és készülök a felsőfokú nyelvvizsgára. Németből pedig középfokú nyelvvizsgára.


Ha már tanár, mindenképp középiskolai. Esetleg informatika, angol, földrajz vagy rajz szakos.


Nyilván utánaolvastam az egyetemeknek és a képzéseknek, de nem teljesen viágos hogyan működnek a tagozatok. Még van bőven időm érettségiig, azonban már most szeretném tisztán látni a lehetőségeim és, hogy hogyan működik ez az egész.


Egyátalán nem rettent el a tanárok alacsony kereslete. Gondolkodtam hogyan lehetne ezt megoldani és arra jutottam, hogy akkor TALÁN orvosolni lehetne a problémát ha mellette lenne egy mellékállásom. Nem tudom mennyire lenne megterhelő. Megérné?


Kicsit hosszúra sikerült ez a melléklet, de köszönöm előre a válaszokat/tanácsokat! Kérlek mutassátok be a negatív oldalait is az oktatásnak, illetve őszinte véleményeteket.

17/L



2023. okt. 21. 10:46
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A legegyszerűbb az osztatlan, ahol eleve két szakot tanulsz. Vagy olyan lehetőség van még, hogy csinálsz egy alapszakos diplomát, majd az ahhoz kapcsolódó tanári mesterképzést. Ez ugyanannyi idő, de csak egy szakod lesz, nem kettő, így kevesebb órát tudsz adni, azaz több iskolába kell majd bejárnod tanítani, hogy meglegyen az óraszám. Hacsak nem találtad fel a teleportot, ez nehéz lesz. Ezek után vannak 2 féléves képzések amikkel egy-egy szakot fel tudsz venni és ha elvégzed tanítani, de a második már egész biztosan fizetős lesz, addigra elfogynak az állami féléveid.
2023. okt. 21. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Osztatlan tanari! Hajra, sok sikert, kell a jo tanar ide haza
2023. okt. 21. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A rövid ciklusú tanárképzés ingyenes, nem kell érte fizetni, akkor sem ha kimerítetted az állami féléveket. De ez jelenleg még nem érinti a kérdezőt, mivel még nincs tanári diplomája.

Ha tanár szeretnél lenni, azt javaslom, hogy olyan szakpárt válassz, aminek magas az óraszáma, tehát pl. a földrajz-rajzot én nem javasolnám. Angol-valami más már inkább. Akkor egy főállást tudsz vállalni, és nem kell több iskolába rohangálni.

Minden tanár igyekszik másodállást vállalni, mert nem élnek meg a fizetésükből. Nem véletlen, hogy most annyira lázadnak az ingyen túlóra meg a vándortanárság ellen. A fizetésük már régóta gond, de még eddig elvoltak vele, mert ha letanít 20-24 órát, akkor amellett még lehet máshol is órát vállalni. Viszont egyre kevesebb a tanár, most már van ahol 30-36 órát is lenyom egy tanár, ingyen, emellett már nem lesz ideje másodállást vállalni.

Én díjazom, hogy elhivatott vagy, de azért ezeket tartsd szem előtt.

Én is szerettem volna tanár lenni, de 4 év után otthagytam. Hobbiból nem lehet megélni, valahol pénzt is kell keresni.

2023. okt. 21. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
82%

A tanári állásban pont az a probléma, hogy nem tudsz mellette másodállást vállalni (legfeljebb korrepetálást). A tanári munka nem csak abból áll, hogy megtartod az órákat; készülni kell a következőkre, dolgozatot összeállítani, aztán azokat kijavítani, akkor az iskolai díszeket is a tanároknak kell kitalálniuk/megcsinálniuk (persze ezt nem mindegyik tanár csinálja, de akkor is), olykor-olykor programszervezés is van, a kötelező adminisztrációról nem is beszélve, és akkor még nem foglalkoztál a férjeddel meg a gyerekeiddel. Ha egy tanár jól akar csinálni mindent, ahhoz egyszerűen nincs elég óra egy napban.


A hivatástudat egy fontos és jó dolog, viszont hosszútávon bele fogsz rokkanni. Jobban jársz, hogyha már eleve magánban kezdesz, ahhoz diploma sem kell (a szülőket nem a diploma érdekli, hanem hogy tanítsd a gyereket), egyéni vállalkozóként tudod a KATA adónemet választani, és minden megy a maga útján, és még akkora felelősséged sincs, mint egy főállású tanárnak. Hátránya annyi, hogy neked kell a klientúrádat kiépítened, de az a legkevesebb.

2023. okt. 21. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
42%

4-es, tanítottam, azért annyira nem vészes a helyzet, mint ahogy a legtöbb tanár sír. Alsóban macerás, ráadásul nekik napközi is van, elvárt, hogy délután 4-ig bent legyenek. Még utána készül, tényleg nincs ideje magántanítványokra.

Középiskolában azért nem szakadnak meg. Persze elvileg sokat dolgoznak, de. A legtöbb rutinból nyomja. A lányom legtöbb tanára bemegy az órára, beszél valamiről (igen, csak a frontális oktatást ismerik). Fogalmuk sincs mi van a tankönyvben, mert "minden évben másik tankönyv van, engem nem érdekel, ki sem nyitom". Szóval ilyen minőséget lehet csinálni könnyedén. De ha jól akarod csinálni, az macerás.

2023. okt. 21. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Aj, de miért? Annyian leírtuk már, pályaelhagyók/pályán szenvedők, hogy nem éri meg. 17 évesen könnyű azt mondani, hogy majd orvoslom a pénzt másodállással... A munkán kívül nem szeretnél mást csinálni majd az életben? Szabadidőd, nyugodt napjaid nem lesznek úgy. Én ugyanezt az utat jártam be, és még harmadéves egyetemistaként is azt mondtam, hogy majd én hétköznap vállalok magánorakat, hétvégén meg majd beugrózom egy étteremben meg ilyenek... Aztán rájöttem, hogy az idő pénz, és nem azért élek hogy dolgozzak.

Igen, megterhelő. Főleg mentálisan. Fen fogod tudni tartani magad, de kétlem, hogy valakinek az önfenntartás legyen az életcélja.Szóval én nem ajánlom.


De ha ezek ellenére is úgy gondolod (itt mégegyszer leírnám, hogy nem ajánlom, és ha jeles vagy , akkor válassz jobb szakot), akkor osztatlan tanári szakon kell szakpárt választani.

2023. okt. 22. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
5, milyen szakapárt tanitottál? Csak mert ha tényleg tanítottál, akkor nem értem, hogy lehet ilyen véleményed... És persze, hogy 30-40 év után már rutinból nyomják 🤦‍♀️ De szerinted melyik 25 éves nyom bármit is rutinból, ha nincs neki? Ohh várj , nincsenek 25 évesek a pályán... Vajon miért?:o
2023. okt. 22. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

5-ös alapítványi suliban, angol-magyart tanítottam. Az első két év valóban horror volt, este 10-ig készültem, 4 év után viszont már alig-alig. Szóval bele lehet azért jönni, én nem hiszem, hogy egy 50 éves tanár annyit készül.

Megint más kérdés, hogy középiskolában tanítottam, és legtöbbször már 2-kor végeztem a munkával. Általánosban bent vannak legalább 4-ig a tanárok, napközi, folyosóügyelet. Tanítási gyakorlaton wc-re alig volt időm kimenni nap közben.

Szóval ha mindenképp tanár akarsz lenni, javaslom inkább a középiskolát.

2023. okt. 23. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
8, de hogy végeztél kettőkor? Én egy a héten legalább 3x 7. Órát is tartottam. Annak eleve később van vége.
2023. okt. 23. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Hát, nálunk nagyon korrekt volt a diri, mert év elején megkérdezte, hogy kinek mi a kívánsága. Volt olyan kolléga, aki mondta, hogy ő 9-re akar járni dolgozni. Meg volt egy csomó tanár, aki még iskolába járt. Meg aki több helyen tanított, ők jöttek a kéréseikkel, hogy akkor melyik napokon nem tudnak dolgozni. Én voltam nagyjából az aduász, akit bármikor be lehetett rántani. Én egyedül annyit kértem, ha lehet ne legyen 7. órám, annak már semmi értelme, úgysem tudnak figyelni.
2023. okt. 23. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!