Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Pénzügy-számvitel vagy gazdasá...

Pénzügy-számvitel vagy gazdaságinformatika lenne piacképesebb?

Figyelt kérdés
Sok gondolkodás után rájöttem, hogy ez a két szak érdekelne leginkább. Fontos szempont az, hogy mennyire jó munkát tudnék vele találni. Igazából a gazdaság sokkal jobban érdekel, mint az infó, de mindenkitől azt hallom, hogy az infóval lehet a legjobban keresni... Pénzügyben ti láttok jövőt?

dec. 25. 18:36
A kérdező szavazást indított:
Pénzügy-számvitel alapképzés
Gazdaságinformatika alapképzés
21 szavazat
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
83%

Ma mar nagyjabol ugyanolyan a ketto. Frissdiplomas informatikust mar nem nagyon keresnek. Lofutty fizetest adnak, kb. annyit mint egy penzugy szamvitelesnek - irom ezt informatikuskent (junior), penzugyes ismerosokkel meg mas infosokkal. Legyen az mernok/gazdasag/.../-informatikus.


Az info mar stagnal. Az, hogy meg a pizzafutart is felveszik mar reg lejart. Igaz volt ugy a 2000 - 2010 ~ 2013 ig, utana mar tele lett a vilag vele. India egy informatikus gyar, kina szinten, egesz azsia mondhatni. Jonnek ide kulfoldiek is - elveszik a melot toled, egy penzugyes kulfoldit annyira nem hallottam - lattam max multinal de az is magyar.


Masik penzugyes ismeros csaj kiment UK-ba. En abbahagytam az infot, nincs mar jovoje annyira. AI megold hamarosan mindent, ha mar most nem, ITsokbol eleg van, seniorbol is juniorbol is, rengeteg teruleten megfordul az IT technologia valoban.


Viszont csak be kell tanulni fel ev alatt vagy hasonlo es csak kodolnod kell tudni ami valljuk be, egy hires nyelvet tudsz, mondjuk C++ akkor mar szinte mindegyikben tudsz mert ugyanaz az "elv" (OOP), esetleg mar VM, mas compile, de ez mar semleges. Merem allitani meg assemblyben is 1 het alatt aki programozo megtanul eleg sokat, 1 honap alatt... ne is beszeljunk.


Ezt kepzeld el ugy mint a mondjuk franciat/latint. Tudsz valamelyikul, akkor mar kb. megerted az olaszt, a romant, spanyolt, kisebb nyomokban az angolt is, retoroman (svajc), Vatikan papa full latin beszedje. Na kb ilyen a programozas. C++ a latin, a tobbi meg C, Java, C#, Python, stb...


Ezert konnyu a programozas, maga az egyetem nehez, mert a ketto nem ugyanaz. Tehat egy ember aki mar tud kozepszinten - magasabb szinten programozni, siman bevallaljak/bevallaltak mas nyelvre, mas szakteruletre mondjuk orvosi technologiara pedig o gepjarmu JAVA programozo volt. Ma mar az IT 3 - 5 fordulos. Miert? Mert tele a piac veluk mint a szemet, es van mibol valogatni. A http (internet) megjelenesekor orultek ha talalnak egy infost mert mindenki kozgazdasznak ment. Amikor en kezdtem 2015 ben tanulni, akkor kb. a 3. volt a jelentkezesi listan, utana vagy elotte a villanyosok (villamosmernok). Most megnezem mar nem igazan ez a helyzet, de meg mindig mennek azert IT-ra.


Ha tehettem volna, orvosi mindenkepp. Abbol sosem lesz eleg, mindig hiany lesz es jol keres, es erdekes es gyogyitasz. Ha meg nagyon penzehez vagy akkor fogorvos, magadnak osztod be az idot, es perkalnak meg akkor is ha sz*rul csinalod, es azt hagyjan, de meg vissza is mennek hozzad es ennek tetejeben dupla annyit perkalnak talan... na jo.. csak masfelet. Es vissza kell majd menni jovoheten. Es ez csak 1 paciens. Ez kb 100 - 150 ezer ft igy 2 - 3 het alatt. Ha bevallal csak 5 pacienst, add ossze. Aztan vannak ad.hoc esetek amik megint penzt hoznak mert kiesik a tomes, kiesik a mittomen, perkalni kell ugye jonnek vissza, oke 5 perces melo semmi baj. Sot valamikor csak megnezed es elkersz 10 000 Ft-t mert "szakvelemeny kell elobb, hogy megallapitsuk a kezelesi metodust". Szoval ingadozik de 1 paciens igy mar nem annyi, hanem kb. 200 - 300 ezer brutto. Meg akkor is, ha te vagy a legjobb magan fogorvos 5 csillaggal a neten, akkor sincs tomeg. Perkalnak, es mivel 5 csillagos is vagy nagyobbat perkalnak, nem is vagy leterhelve hazamesz delutan 1 - 2 kor es alszol egy jot a finom tiramisu utan. Aztan mesz a gyerekekert vagy tokom tudja hova.

dec. 25. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi a kifejtős választ, egyes! Jöhetnek az indoklások a szavazóktól is, ha van kedvetek.

A pénzügyes piac nem olyan telített mint az infó?

dec. 25. 22:57
 3/17 A kérdező kommentje:
Ja, az orvosi jó ötlet, de szóba sem jön. Nem érdekel a terület, meg annyira nem is vagyok nagy bioszos-kémiás. Csak amit muszáj
dec. 25. 23:00
 4/17 anonim ***** válasza:
84%

1 es vagyok bocsi


Penzugyes minden cegnek kell, meg kft/zrt/stb.. szoval arra is van kereslet - nem zartam ki az infot csak a piac mar telitett veluk mert mindenki abban az alomban el, hogy 3.5 ev es feldobni a diploma kalapot, es irany a melohely ahol a mai arak szerint 900 000Ft millios netto /honap fizu lesz juniorkent. Nem.


A baj az, hogy a penzugyes is telitett de ebben csak 90% biztos vagyok. Ennyi. Amibol tenyleg hiany van az a tanar... de... na mindegy arra ne. Ami meg kell es te osztod be az idod, mehetsz maganba, mehetsz kozgyogyellatasba, az az orvos. Annal jobb nincsen semmilyen szempontbol jelenleg. Max ha 35 - 38 eves senior profi programozo vagy akkor mehetsz es te csinaltad a Crysis jatekot.


Tehat nem eselytelen a programozo sem, de sima tanulokent ne szamits itt arra amiket mondanak. Max akkor, ismetlem, ha mar most rendelkezel githubbal, nagy halos linkedin kapcsolatokkal, tobb erdekes egyedi projekttel, csinaltal jatekot, szervert programozol, fenntartasz, kiberbiztonsag, stb. Es tudsz minimum 3 nyelven, a legmenobb a Python, Java, C++ meg a konyvtaraik (Pythonban pl. gazdasagi teren meg adatbazisok teren a Pandas peldaul).

dec. 25. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
42%

Az, hogy haldoklik az informatika, a lehető legkevésbé sem igaz.

Ezt azok írják, akik sajnálják azt, ami ma van(egyébként teljesen jogosan), és veszni látják.

Valóban, átalakul az egész. Teljesen mást kell majd csinálni, de a világ ettől szép, hogy változik. A Basic nyelvtől is elbúcsúztunk, mert nem kell már. Najó, nem teljesen, van visual basic, de ég és föld.

Na egyszóval lesznek majd robotok, AI-ok, ezeket is kell majd fejleszteni, nem fog megoldani neked mindent. Mert nem létezik olyan cucc, mint az emberi agy, egy pici utógondozás szinte mindig kelleni fog.

dec. 25. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Ment a zöld, köszi, hogy írtatok!
dec. 25. 23:29
 7/17 anonim ***** válasza:
82%

5


Te megjosoltad volna 2021-ben, hogy multiknal is (igen) bevezetik (igen) a chatgpt-t? Es felgyorsul a projekt -> kevesebb ITs munkaero kell? Vannak es jonnek mar? Es sajat chatgpt-juk lesz, open source is van mar. Innentol te is csinalhatsz mert lehet az egy framework-od, multik erre epitenek, SAP helyett vagy SAS helyett a chatgpt open source-al amit ok csinaltak csinalnak paran egy szemelyre/cegre szabottat mondjuk penzugyi szektorban, leegyszerusitve a projekt managementet (ez sokmindent jelent).


10 ev mulva szerinted hol lesz a chatgpt vagy mar olyan amire meg nem gondoltunk innovacio? Lehet semmi. Lehet valami ami kiegesziti a chatgpt-t, lehet valami "jobb"/"rosszabb".


Ezek realis tenyek, tobben felnek ettol ITsok kulfoldon is, hogy mi lesz akkor majd hamarosan, mert ok is mar azzal dolgoznak. Az IT csucsanak az alulrol indulo inflexios pontjan mar tul vagyunk es a csucson is boven. Kb most a kozepen maradunk egyelore, ezert irtam, hogy nem kihalt, de mar nem olyan keresett mint amennyire mondogatjak -> plane egy palyakezdo kis infos.


Es ahogy irtam, a kemeny zseniket meg kreativakat keresik, de azoknak mar van annyi projektjuk meg otletuk, hatteruk, hogy lehet nem is kene egyetemre menniuk. En meg nem robotrol beszeltem az AI meg mar 2000-res evek ota letezik (single player AI ellensegek), es de, mindent megfog oldani, mar most old meg kodokat rak STDOUT-ra egy ismerosom cegenel, igen. Mar felporgott a dolog. Ha hosszutavra akarsz nezni, nem lesz kifizetodo akkor mar az IT. Nem tudom mi veszi at a helyet, az orvosi mindig is jo volt, de nem az IT lesz az biztos. Talan a gepeszmernokok, meg ilyenek, statisztikusok, matematikusok, ilyen kutatok is esetleg uj innovaciokert.

dec. 25. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
90%

“Sok gondolkodás után rájöttem, hogy ez a két szak érdekelne leginkább”


Pályaválasztóként teljesen érthető ez a gondolkodás (mind így voltunk ezzel), de már régen végzett szakemberként hadd adjak annyi tanácsot, hogy az egyetemi alapképzést minél erősebb ALAP tudományokból érdemes elvégezni. Az általad említett két szak közül csak a pénzügy nevezhető annak valamennyire, de az sem teljes értékű egyetemi szak.


Amik igazán érnek valamit hosszútávon, az gazdasági vonalon az alkalmazott közgazdaságtan és a gazdaság- és pénzügymatematikai elemzés (GPME).


Ugyanennek a badass kivitele a matematika alapszak és erre egy biztosítási és pénzügymatematikai mesterszak.


Informatikai vonalon pedig a programtervező informatikus, esetleg a mérnökinformatikus.


Ha ennyire azért nem gondolod komolyan az egyetemet, akkor egy pénzügy-számvitel alapszak is megteszi. Nem ezzel leszel a legélesebb kés a fiókban, de könyvelgetni, “menedzserkedni” ezzel is el lehet menni.


A gazdinfót annyiban venném a védelmembe, hogy ezzel is elmehetsz menedzserkedni, például projektmenedzsernek, scrum masternek, vagy programozni is. A mesterséges intelligencia témához: ez a pénzügy-számviteles biorobotok munkáját hamarabb fogja elvenni, mint a programozókét.

dec. 26. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Köszi 8-as! Az alk. gazdaságtant néztem, de azért ahhoz rendesen matekosnak kell lenni ahogy néztem. Azért rossz nem vagyok matekból, de kiemelkedő sem

De akkor szerinted elvezsi a pénzügyesek munkáját a mesterséges intelligencia? Akkor mégis érdemesebb lenne a gazdinfó?

dec. 26. 09:10
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

A gazdinfóval az a baj, hogy vegyesfelvágott, két tudományterületet akar összefogni. Én nem tartom szerencsésnek, mikor két amúgy is nagy területet összegyúrnak, mert a vége az lesz, hogy egyik területet sem fogod tudni rendesen. Én villamosmérnök vagyok, de pályaválasztás idején szoba jött a mechatronikai mérnök is. Most már látom, hogy maga a villamosmérnöki tudomány is hatalmas, szerteágazó. Sokszor azon gondolkodtam, hogy még ezt a szakot is szét lehetne bontani többre, hogy egy-egy terület rendesen leadásra kerüljön. Egy mechatronikai mérnök még ennél is tágabb. Hasonlóan látom a gazdinfót is, márpedig az a nyerő, ha egy területet rendesen tudsz, az alapjaival tisztában vagy, nem pedig az, hogy mindenről van valami fogalmad, de semmit nem tudsz igazán.


Szerintem a gazdinfót inkább csak Msc-n kellene oktatni, hogy a stabil alapokkal rendelkező gazdaságis vagy infós belelásson kicsit a másik területbe is.


Ha informatika, akkor proginfó a jó választás. Már véget értek azok az idők, hogy bármilyen informatikai képzéssel kapkodnak érted, akkor is, ha junior vagy és nem értesz hozzá. Pénzügy szamvitellel pedig elég szélesek a lehetőségek, szerintem kifejezetten könnyű vele munkát találni.

dec. 26. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!