Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Lehet párhuzamosan 2 főiskolán...

Lehet párhuzamosan 2 főiskolán/egyetemen tanulni?

Figyelt kérdés

Lehet az, hogy mondjuk járok egy főiskolába/egyetemre, de egy másikra is, csak azt levelezőn végzem?

Illetve az mennyit változtat ezen, ha az egyik londoni iskola, a másik pedig Massachusets-i (USA) ?


2012. febr. 5. 18:17
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

És ha tanár mondta, akkor mi van? A többi tanár meg éppen a tiedről mondhatja, hogy téved.

De persze lehet, hogy neki van igaza. Miért volna helytelen, nem létező ha emebrek használják.

Néhány példa:

"Kedvet szerzesz evvel nékem

S tán velök sem tész roszat." (Petőfi: Az utolsó virágok)

"Nem dicsekszem evvel - nem is azért mondom

Istenem! de hát azt kell-e igazolnom" (Arany János: Toldi estéje)

"Uram, utólszor evvel ostorozz meg

Nagy bûnök után méltón, fájón, nagyon..." (Ady Endre: Uram ostorozz meg)

"Evvel a dologgal... hm. Tudod, kérlek, én csak úgy felemlítem... mint egy ötletet, semmi mást." (Karinthy: Poligámia)


Tehát ennyit arról, hogy nincs ilyen: amit használnak egy nyelvben, az kétségtelenül van. Vagy mi más is szabhatná meg, mi van egy nyelvben és mi nem, ha a használók? (ráadásul nem is akármilyen használók)

Ja, persze: önkényesen hozott szabályok. Azok mindig újraírhatják a beszélt nyelvet. Na, akkor nézzük a szabály oldaláról: úgy biztosan megcáfolom magam.

ez + kor = ekkor

ez + ből = ebből

ez + be = ebbe

Na, jó, ha nem is mindig így van, de úgy tűnik, hogy lehet ilyet...

ez + vel = ?

A fentiek függvényében nem tudom, miért is ne lehetne "evvel"... de hát a taárod megmondta, ugye? A tanárod, aki okos, tanult ember. Pont úgy, mint ahogy a Magyar Helyesírási Szabályzat szerzői:


"84. Az az, ez mutató névmás z-je teljesen hasonul a mássalhangzóval kezdődő határozórag

első hangjához. Ezt a módosulást betűkettőzéssel jelöljük: abba, ebbe, ahhoz, ehhez, akképp,

ekképp, arra, erre, akkor, ekkor stb. – Hasonlóképpen: amannak, mindettől, ugyanahhoz stb.

Az avval és azzal, az evvel és ezzel alakváltozatok egyaránt helyesek. Ám csak: azzá, ezzé."


Tanulság: ha valamire igazán jó egy egyetem, az az, hogy megtanuld, a tanárnak sincs mindig igaza.

2012. febr. 8. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim válasza:
én nem azt mondtam, hogy a 19.-20. századi költők nem használhatták mivel ez egy régi szó. de a mai nyelvhasználatban nem él csak a parasztok használják. ennyi.
2012. febr. 9. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Nyilván nem csak parasztok használják, mivel a kérdező is használta aki szerintem nem egy paraszt. Sőt budapesti ismerőseim is használják
2012. febr. 9. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:
Nem a vidékiekre mondom, hogy parasztok csak nem fejeztem ki magam szépen. Azokra értem akik leszármazottai valamilyen földművesnek és a vérükben él a nyelvhasználat.
2012. febr. 10. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Kérlek, ezt ne itt folytassátok! Arra ott van az üzenet! Köszönöm!
2012. febr. 12. 18:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!