Hogyan tovább, ti, hogy döntenétek?

Figyelt kérdés

Megpróbálom röviden összefoglalni a dolgokat (nem sikerül rövidre).


19 éves srác vagyok. Idén fogok érettségizni, viszont elképzelésem sincs, hogy mi szeretnék lenni.

Nem vagyok jó tanuló így a felsőoktatás kilőve.

Valamilyen szakmát szeretnék elvégezni (szakácsra gondoltam).

Vidéken élünk, ezért a továbbtanuláshoz Budapestre kellene bejárnom. 50 km-re lakom a fővárostól, ez kb. napi 3,5-4 óra utazást és havi szinten 10 ezer Ft kiadást. Nem vagyunk anyagilag eleresztve (éhen nem halunk, de minden "fillért" a fogunkhoz kell vernünk). Pont, ezért gondoltam arra, hogy egy évet elmennék dolgozni. Ez alatt az idő alatt kb. 800 ezer-1 millió Ft-ot tudnék összespórolni. Viszont már így is csúsztam egy évet a középiskolában.

A másik lényeges dolog amiért szeretnék Budapestre menni az a szociális életem. A diák éveim alatt nem jártam bulizni. Nincsenek barátaim még haveri alapon sem, ezért ezt beszeretném pótolni vagy inkább elkezdeni. Azonban a szüleim nem biztos, hogy tudnának finanszírozni a heti kiruccanásaimat még az utazási költségek mellett.

Szóval a továbbtanulási célok némi érzelmi töltéssel is rendelkeznek. Semmiféle képen nem szeretnék valamilyen menedzsment kutyatöke szakmát elvégezni.

A lényeg, hogy lövésem sincs mit kezdjek magammal. Egyrészről szeretnék már élni, másrészről felelőtlen döntést sem szeretnék hozni.


Előre is köszönöm a válaszokat.


2013. márc. 3. 11:38
 1/4 anonim ***** válasza:
Én is most fogok érettségizni, igaz én főiskolára készülök, de én úgy gondolom, hogy szerintem most tanulj és utána menj el dolgozni. Sokkal nehezebb lesz munka után, miután már van kereseted lemondani róla és visszaállni a tanulásra. Szerintem most végezz el egy okj-t és utána menj el dolgozni. Keresgélj a neten olyan irányba szakmákat amik tetszenek!
2013. márc. 3. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

1-es. Teljesen igazad van, de a kérdező spórolni szeretne a költségeken.


Milyen munkát tudnál vállalni. Esetleg van valami lehetőség egyből? Lehet, hogy nem találsz munkát 1 év alatt.

2013. márc. 3. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

Vigyázz! Ha elmész dolgozni akkor utána nagyon nehéz lesz visszamenni a suliba, újra megtanulni tanulni... én is így voltam vele hogy majd elmegyek dolgoni kicsit hogy pénzt szerezzek és utána leérettségizek. Közben jól beleléptünk a szarba, szinte az én fizetésemen múlik hogy megélünk-e vagy sem. Ha szereznél szakmát akkor abban kezdj el dolgozni, így sok támogatást kaphatsz. Bejárási támogatás, több pénzt kapsz mert pályakezdő vagy. Ezért fontos hogy ha szereztél szakmát abban helyezkedj el előszőr.


Most én már úgy vagyok vele inkább suliba jártam volna, bár választásom nem volt mert megromlott az anyagi helyzetünk, szüleim idő közben elváltak.

2013. márc. 3. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Apum gyárban dolgozik, ill. a falun belül többen is dogoznak ott. Elméletileg gyorsan tudnék munkát szerezni. Az egyik volt osztálytársam is szeretett volna oda menni és csak, azért nem vették fel, mert még a 10 osztálya sem volt meg. Szóval érettségivel egyből kezdhetnék, bár ebben nem vagyok 100%-ig biztos. Elég kemény meló lenne, de megfizetik. Kezdésnek már kaphatnék akár 110-120 ezer Ft-ot. Akik már több éve ott dolgoznak akár 200 ezer Ft is megkeresik nettóba. Apum mondta, hogy több diplomás is jár oda, mert így többet keresnek mint a szakmájukba vagy, mert nem találtak munkát a végzettségükkel.


Szívesen tanulnék tovább csak nem tudom mit, és egy olyan szakmát nem akarnék elvégezni aminek semmi értelme. Vagyis nem lennék előrébb azzal, ha elvégeznék egy 2 éves OKJ-t és utána kerülnék be egy gyárba. Ill. a szüleim nyakán sem kellene tovább lógnom (ahogy írtam így is már 1 évet így is kitoltam).


Munkával egy kis élettapasztalatot is szerezhetnék és lenne rálátásom a dolgokra. Igazat megvallva eddig sosem dolgoztam (pénzért) így nem igen van tapasztalatom. Lehet, hogy munka után még a főiskolához is kedvet kapnék, bár 5 év tanulás..., hát nem tudom.

Azért ódzkodom a legtöbb OKJ szakmától, mert az ismerőseim közül senki sem helyezkedett el még a szakmájában. Vagy munkanélküliek vagy gyárban robotolnak.

A tesóm idén fog végezni és nem hiszem, hogy ő fog munkát találni.


Milyen szakmát érdemes egyáltalán elvégezni OKJ-n? Ahogy olvastam csak a rendes kétkezű szakmák érnek valamit (pl. asztalos, hegesztő, vízszerelő, szakács, pincér, kőműves stb.) és azok is csak külföldön. A felsőfokú képzések pedig azoknak jók akik továbbtanulnak gazdasági vagy marketing szakon főiskolán és nagy eséllyel csak protekcióval lehet állást találni így is. Bár lehet, hogy elég fekete, fehérben látom a világot. Az igazat megvallva a jövőben vállalkozni szeretnék és ehhez kellene alaptőke.

2013. márc. 3. 14:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!