Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Továbbtanulási krízis. Valaki...

Továbbtanulási krízis. Valaki ért a felsőoktatáshoz?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy tavaly végeztem az egyetemen, jelenleg dolgozok is de mivel van még ingyenességem (első évet fizettem, utána vettek át államira) gondoltam megcsinálom a másik szakirányt is. Vázolom. Komm.-média szakon végeztem a sajtó szakirányt, ezzel el is tudtam helyezkedni gond nélkül. Viszont a másik szakirály a PR is érdekel. Nálunk anno volt olyan lehetőség, hogy megcsinálni mind a kettőt egyszerre, de mivel 3. félév után vált szét a két szakirály így a PR első félévét úgy tudtam volna csinálni, hogy akkor van, amikor a sajtó utolsó féléve és maradok még egy plusz évet. Mivel nekem a sajtó volt a legfontosabb nem kockáztattam, hogy két szakot vigyek egyszerre. Nagyon számított az az utolsó félév. Közben pedig nyelvvizsgáztam is, szóval triplán nem volt időm. Már végeztem, de az lenne a kérdésem, hogy ha meg szeretném csinálni a PR-t is, akkor jelentkeznem kell újra a suliba ugyanarra a szakra, mint korábban és kreditelfogadással elfogadtatni az első 3 féléves tárgyakat és egyből a 4. félévvel kezdenék (félév ugye kimaradna páros félévig). Vagy ilyenkor hogy működik? Köszönöm előre is a válaszokat, remélem jól leírtam mindent. :D

2013. jún. 1. 13:02
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha már van diplomád, nincs ingyenességed, akárhány féléved is maradt, ezt max mesterképzésre használhatod fel.
2013. jún. 1. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De van, mert az állam 8 félévet támogat és mivel én még csak 4 félévet vettem igénybe (6 félév volt a főiskola, első 2 félévet én fizettem) ezért még maradt 4 félévem. Ebben biztos vagyok, mert ezt meg is kérdeztem a TO-n. :)
2013. jún. 1. 23:04
 3/5 anonim ***** válasza:

Első kérdésedre a válasz, igen csaj új jelentkezéssel tudsz bekerülni, hisz hallgatói jogviszonyod megszűnt már az előző képzésedben. Elfogadtatod a krediteket..stb. hamarabb végzel ezzel az újabb szakiránnyal..stb ezt a részét jól tudod...

Azt a részét rosszul tudod, hogy a finanszírozott félévekkel mi a helyzet. (a TO is sokszor nincs tisztában a dolgokkal) Mostani tv szerint..ha eddig 4 félévet tanultál államin akkor még 8 félév jár. Mindegy hogy milyen képzésre használod fel a maradék féléveket. (régebbi szabály volt hogy alapképzésre csak 8 félév használható fel, de ezt eltörölte az új tv)Annyi a korlátozás csupán hogy egy adott szakon csak 2 félévet lehet csúszni..azt még finanszírozza az állam, többet nem.

viszont komm médiára most 470 pont az állami ponthatár..ez fix pontos szak lett.

Pár hónapja olvastam hogy van diploma eredmény utáni bekerülés és pontszámítás is az alapképzésekre..de nem találom hol olvastam, és mi a pontos szabály

2013. jún. 2. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII.29.) Korm. rendelet 15. § (6) bekezdése szerint „A felsőfokú végzettséggel rendelkező jelentkezőket – amennyiben alapképzésre, osztatlan képzésre vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkeznek – a felsőoktatási intézmények a felvételi szabályzatukban meghatározott módon a korábbi felsőoktatási tanulmányaik figyelembevételével és az emelt szintű érettségi követelménytől való eltekintéssel is rangsorolhatják. Ebben az esetben maximum 200 pontot adhatnak a jelentkezőknek, és annak megkettőzésével, valamint a 20–21. §-ban, valamint 24. § (1) bekezdésben meghatározott többletpontok hozzáadásával határozzák meg számukra az összpontszámot.

20. § (1) A jelentkező az államilag elismert vagy azzal egyenértékű, magyartól eltérő idegen nyelvből tett nyelvvizsgáért nyelvenként


a) középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga esetén 28 többletpontra vagy


b) felsőfokú (C1) komplex típusú nyelvvizsga esetén 40 többletpontra


jogosult.



a) az adott sportág országos sportági szakszövetsége, a Magyar Paralimpiai Bizottság vagy a Magyar Hallássérültek Sportszövetsége, illetve a Magyar Sakkszövetség által kiadott igazolás alapján - a 22. § (1) bekezdésében foglaltakat kivéve -


aa) a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett olimpiai játékokon,


ab) 1984-től kezdődően a Paralimpián vagy Siketlimpián,


ac) a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett Sakkolimpián


való részvétel esetén 50 többletpontra,


b) a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vagy a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság által elismert sportágban az adott sportág országos sportági szakszövetségének, a Magyar Paralimpiai Bizottságnak, illetve a Magyar Hallássérültek Sportszövetségének igazolása alapján


ba) világbajnokságon,


bb) Európa-bajnokságon


elért legalább 3. helyezésért 30 többletpontra,


c) az adott sportág országos sportági szakszövetségének igazolása alapján, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban


ca) a korosztályos világ- vagy Európa-bajnokságon,


cb) az Universiadén,


cc) a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szervezett egyetemi világbajnokságon,


cd) az Ifjúsági Olimpián


elért legalább 3. helyezésért 20 többletpontra,


d) az adott sportág országos sportági szakszövetségének igazolása alapján, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban az országos sportági szakszövetség által felnőtt és felnőtt alatti első utánpótlás korosztály részére szervezett országos bajnokságon


elért legalább 3. helyezésért 15 többletpontra,


e) a Magyar Diáksport Szövetség igazolása alapján, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportágban a Magyar Diáksport Szövetség által, vagy közreműködésével szervezett Diákolimpia országos döntőjében elért legalább 3. helyezésért 10 többletpontra


f) a művészeti szakképzésben tanuló szakközépiskolások részére szervezett, a minisztérium által meghirdetett és anyagilag támogatott Országos Művészeti Tanulmányi Versenyeken egyéni versenyzőként elért 1-3. helyezésért 20 többletpontra;


g) tárgyanként legfeljebb egy, a ga)-gb) alpont szerinti tanulmányi versenyeken elért eredmény alapján, ha a jelentkező a versenyeredményt azon tárgyak valamelyikéből érte el, amelyeket a felsőoktatási intézmények a 16. § (1) bekezdése alapján érettségi pontot adó tárgyként a szakra vonatkozóan meghatároztak,


ga) az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen és a Szakmacsoportos szakmai előkészítő érettségi tantárgyak versenyén elért 1-10. helyezésért 100, 11-20. helyezésért 50, 21-30. helyezésért 25 többletpontra,


gb) a Középiskolai Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája versenyein elért helyezés alapján a nagydíjasoknak 30, az első díjasoknak 20 többletpontra;


h) az Ifjúsági Tudományos Innovációs Tehetségkutató Versenyen elért legalább 3. helyezésért 30 többletpontra;


i) egyéb, a g) pont alá nem tartozó tantárgyból Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen elért eredményért, ha olyan tárgyból érte el, amelynek elfogadásáról az érintett intézmények előzetesen megegyeztek, az 1-10 helyezés esetén 20 többletpontra;


j)14 az 1993 után szerzett, az Országos Képzési Jegyzékben szereplő emelt szintű vagy felsőfokú (54-es vagy 55-ös szakmaszámú) szakképesítésért a 4. melléklet szerinti szakiránynak megfelelő továbbtanulás esetén 24 többletpontra;


k) a szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény 73. § (2) bekezdés h) pontja szerint a szakképesítésért felelős miniszter által szervezett országos szakmai tanulmányi versenyen elért helyezése alapján a szakmai vizsga egésze (minden része) alól felmentést kapott jelentkező szakiránynak megfelelő továbbtanulás esetén 30 többletpontra


jogosult.


(2) Az (1) bekezdés b)-e) pont alapján a többletpontot csak abban az esetben kaphatja meg a jelentkező, ha az arra jogosító eredményt legkésőbb a jelentkezés évét megelőző 8 éven belül szerezte.


(3) Az (1) bekezdés ga) alpontja alkalmazása során a döntőbe jutott, de azon részt nem vevő jelentkezőt - a verseny szervezőjének igazolása alapján - a döntőben elvileg elérhető utolsó helyezést elérőnek kell tekinteni.


(4)15 Az (1) bekezdés alkalmazása során jogcímenként legfeljebb egy-egy többletpontra jogosító eredmény alapján jogosult többletpontra a jelentkező. Az (1) bekezdés a)-e) pontjaiban meghatározott jogcímek közül csak a pontszámítás szempontjából legkedvezőbb jogcím után kaphat többletpontot a jelentkező.


22. § (1) A Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett olimpiai játékokon, a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett Sakkolimpián, 1984-től kezdődően a Paralimpián vagy Siketlimpián 1-6. helyezést elért jelentkezők felvételi összpontszáma bármely általuk választott intézményben meghirdetett képzésen - amennyiben megfelelnek a jelentkezési és alkalmassági feltételeknek, valamint elérik a 14. § (5) bekezdésében, illetve 23. §-ban meghatározott pontszámot - 500 pont.


(2) Az államközi megállapodás alapján Magyarországon tanulmányokat folytató személyek, illetve a miniszter döntése alapján a felsőoktatásról szóló törvény, illetve az Nftv. szerint - a miniszter által meghatározott, legalább két féléves - előkészítő tanulmányokat folytatott és e tanulmányok zárásaként eredményes záróvizsgát tett személyek - amennyiben megfelelnek a jelentkezési és alkalmassági feltételeknek - felvételi összpontszáma 500 pont. Ezeknek a személyeknek a köréről a miniszter által meghatározott szervezet tájékoztatja a felsőoktatási intézményeket.

24. § (1) Az esélyegyenlőség biztosítása érdekében


a) a hátrányos helyzetű, a tartós nevelésbe vett és az árva jelentkező minden jelentkezési helyén 40 többletpontra;


b) a fogyatékossággal élő jelentkező minden jelentkezési helyén 40 többletpontra;


c) az a jelentkező, aki a jelentkezési határidő és a felvételi döntés közötti időszakban gyermeke gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévő, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy gyermekgondozási díjban részesül, minden jelentkezési helyén 40 többletpontra


jogosult.


De egy biztos akár érettségi eredményed alapján akár a meglévő diplomás alapján számítják a felvételi pontjaidat, a 470 pontnak meg kell lenni ahhoz hogy államira felvegyenek.

2013. jún. 2. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Azt tudom. :) De szerintem önköltségesre adom be, mert pótjelentkezésnél csak egyet lehet jelölni és mindenképpen azt akarom, hogy bekerüljek. Majd utána évtől átjelentkezek államira, anno is úgy vettek át. Mondjuk mmár pont benne lennék a 470 pontban, mert megvan a C1-em. :)
2013. jún. 2. 21:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!