Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan érdemesebb elvégezni?

Hogyan érdemesebb elvégezni?

Figyelt kérdés

Jelenleg egy olyan képzésen vagyok, amire a munka világában (legalábbis a mai igények szerint) nincs kereslet. Szeretem, amit tanulok, de inkább azt tanulnám, amit mindig is szerettem volna. Ez pedig a formatervezés. Persze igaz, hogy manapság ez még nem éppen egy kiforrt szakma, meg már ezt is sokan tanulják, de én egy kicsit másképpen szeretném csinálni.

A tervem az lenne, hogy elvégzem Bsc-n a gépészmérnökit, majd mesterre ipari terméktervező mérnökire mennék. Tisztában vagyok vele, hogy van Bsc-n ipari termék- és formatervező mérnöki szak, de úgy érzem, hogy sokkal több, és hasznosabb műszaki tudást szerezhetek, ha elvégzem a gépészmérnökit hozzá.

Ami viszont elgondolkoztat, az az, hogy nem tudom, melyiket lenne érdemesebb elvégezni Bsc-n, és melyiket Msc-n, ugyanis mindkettő mesterén nem teljes értékű az alapképzés beszámítása. (Ahogy a felvi.hu írja: "A bemenethez a 11. pontban meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető alapképzési szakok:...").

Ha pedig így van, akkor a hiányzó, vagy el nem fogadott tárgyakat teljesíteni kell. Ha e szerint nézzük, akkor mondhatni mindegy, hogy melyiket végzi el az ember alap, s melyiket mesterképzés keretein belül.

Ettől függetlenül gondolkoztam azon is, hogy lehet mindkettőt Bsc-n kellene elvégezni. Másik szempont ami talán a korábbi ötletem mellett szól, hogy gépész Bsc-vel már lehet munkát vállalni, s később megcsinálni Bsc-n vagy Msc-n a formát.

Mit gondoltok melyik lenne a legjobb megoldás?

A válaszokat előre is köszönöm!



2013. aug. 18. 10:46
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nagyban függ attól, hogy melyik egyetemen szeretnél majd tanulni. Msc-re nem egyszerű bekerülni, általában az intézmények a saját Bsc-s hallgatóikat veszik fel (90%-ban), nem véletlenül van saját felvételi elbeszélgetés a legtöbb egyetemen. Kiszórják azokat akik máshonnan jönnek, kivéve, a legjobbakat persze...

A másik dolog az, hogy ha formatervező Bsc-vel kezdenél akkor ott elég sok gépészes tananyag kimaradna és azt nehéz lenne pótolni de megoldható. Csak formatervezős msc-vel nagyon nagyon nehéz lenne gépész msc-re bekerülni, gépész bsc-seket sokkal hamarabb felvennének mint egy formatervezőset, meglátásom szerint nincs értelme(alapból msc szóbeli elbeszélgetésen kiszórnának meglátásom szerint). Hozzáteszem, hogy mechatro, villamos, energetikai mérnök bsc-sek szintén előnyben lennének hozzád képest.

Fordított helyzetben szintén nincs értelme, mert gépész bsc-n a design és terméktervezéssel kapcsolatos alapozó ismeretek nélkül még talán nehezebb és esélytelenebb helyzetben lennél mint a formásról gépészre történő belépésre. Ha végignézel egy formatervezős bsc mintatervet, akkor láthatod, hogy legelső félévtől kezdve van szabadkézi rajz, terméktervezés, ipari forma, grafikai tervezés, készségfejlesztő technikák, integrált terméktervezés stb. Ezek a tárgyak nem véletlenül vannak több mint 5 féléves ciklusban egymásra építve.

Nem tudom biztosra mondani, de szerintem gépészről formatervezős msc-re nem lehet menni ezen okokból kifolyólag menni, ugyanis ezeket a technikákat nem lehet 1 év alatt elsajátítani.


Egyébként nagyon jó ötletnek tartanám ha két más szakról lenne szó, de szerintem a formatervező-gépész esetében egyáltalán nem jó ötlet. Ha formatervező akarsz lenni és az érdekel hidd el, hogy jobban jársz formatervezős bsc-msc-vel. De ha mindenképpen szeretnél gépész diplomát akkor utána már ne akarj formatervezőnek menni.

2013. aug. 18. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Közben utánanéztem, hogy ipari termék és formatervező mesterképzés csak a BME-n van és az NYME-n.

Ha jó helyre akarsz kerülni akkor a BME-t választod.


Én a helyedben a BME-re mennék formatervezős Bsc-re majd ugyanott Msc-re (előző hozzászólásomban leírt indokaim alapján).

2013. aug. 18. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
És még azt szeretném megkérdezni, hogy jelenleg milyen szakon vagy?
2013. aug. 18. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ebben persze igazad van, valóban a saját hallgatóikat részesítik előnyben!

Egyébként most BKF-en tanulok belsőépítészetet, de a tanítást gyengének érzem, hiányolom a műszaki tanítást, a későbbi lehetőségeket. Tavaly jártam formatervező előkészítőre (igaz művészeti szakirányon), de nem vettek fel. Utólag nem bánom, mert szeretném a dolgokat mélyrehatóbban megtanulni (értsd működés). Már akkor kinéztem a BME – ipari termék- és formatervező mérnöki szakját, de egyéb más okokból akkor még nem voltam benne biztos, hogy mi is lenne igazán jó.

Aztán később elkezdtem készülni oda, de sokfelől hallottam, hogy a gépésszel jobban jártak volna (ezek mind volt bme-s hallgatók voltak). Azzal indokolták válaszuk, hogy nem találnak munkát, mert még nem kiforrt dolog ez, sokan vannak, és így a munkáltató felveszi a több műszaki tudással rendelkező gépészeket. Utánanéztem annak is, hogy régebben sok végzett formatervező művész ment gépészmérnökire is, hogy értsék a működési elvet is, s hogy könnyebben találjanak munkát. Én persze nem szoktam egy-egy eset alapján dönteni, ezért rengeteg állásajánlatot böngésztem heteken keresztül, ahol elvárások között gépész végzettséget jelöltek meg. Még ha persze ez nem is száz százalékos, de úgy gondolom, hogy a többségre sajnos igaz. Azért gondoltam a párosításra, hogy mind tervezésben, s mind pedig gépészetben otthon legyek, s talán így előnyöm is lehetne másokkal szemben. Nagyon nehéz dönteni, s félek, ha rosszul döntök, akkor majd a két végzettséggel sem fogok tudni semmit kezdeni.

2013. aug. 18. 22:27
 5/6 anonim ***** válasza:

Értem én, ez mind szép és jó, de tudod hol van a hiba?


Ott, hogy 1 Bsc képzés 3,5 éves + Msc képzés 2 éves.

Ez 5,5 év csúszás nélkül! Valljuk be, hogy a Bme-n elég nehéz csúszás nélkül végezni (százalékokat is sok helyről hallunk ugyebár, hogy mennyien végzik el a képzést, az meg a pláne, hogy mennyien végeznek időben).

Nos a legjobb esetet is figyelembe véve, ha 5 és fél év alatt végzel, akkor sem tudjuk, hogy hogyan lesz telítődve a piac. Nagyon felkapottak lettek a műszaki képzések, nekem sok gépészmérnök ismerősöm van munka nélkül, de hozzáteszem jelenleg még mindig könnyebb ezzel elhelyezkedni, mint más képzéssel. Én úgy spekulálok, hogy 6 év múlva már telítődik nagyjából a munkaerőpiac műszaki szegmense, persze mindig lesznek kisebb rések és mindig lesz esély elhelyezkedni műszaki diplomával, de valljuk be nem lesz olyan "egyszerű" mint most. Én azért javasolnék egy kevésbé felkapottabb képzést, mert azon sokkal kevesebben végeznek évente, mint pl. gépészmérnökin. Tisztában vagyok vele, hogy nem végez minden gépészmérnök hallgató akiket felvesznek, de felvételi adatok alapján rengetegen bekerültek gépészmérnökire és bár arányokban sokan kibuknak, de így is sokkal többen végeznek mind számszerűsítve, mind arányilag (az arányiság amiatt változott mert csökkent az oktatás színvonala).

Nem akarlak semmikép eltántorítani a műszaki területről, mindenki azon a területen dolgozzon ahol jól érzi magát és szereti csinálni. Ezért javasolnám inkább a formatervezőt, talán felkapottabb lesz 6 év múlva mint most, sajnos ezt nem lehet megjósolni. Esetleg ha adhatnék 1 tippet, akkor vagy járműmérnöki felé kacsintgatnék, vagy valami nanotechnológiával kapcsolatos képzés, úgy tudom nemsokára beindul Magyarországon, de sajnos nekem sincs erről sok infóm, tanárjaim meséltek róla néhány hónappal ezelőtt.

2013. aug. 19. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsodat!
2013. aug. 20. 23:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!