Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Adnátok tanácsokat, hogy...

Adnátok tanácsokat, hogy érdemes magyar és angol emelt szintű érettségire felkészülni?

Figyelt kérdés
Már 2 éve érettségiztem, akkor középszinten, viszont most szeretnék továbbtanulni és jövőre emelt szintű érettségit tenni. Érdekelne a javastataitok ezzel kapcsolatban.

2014. júl. 31. 21:44
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Én magyarból emelteztem idén, amúgy már évekkel ezelőtt megszereztem az érettségit, csak én is felvételi miatt mentem bele az emeltbe.

Magyarból a négy éves anyagot át kell nézni. A Pethőné Nagy Csilla féle tankönyveket és szöveggyűjteményeket tudom ajánlani. Ennek az erőssége az elemzések. A másik a Mohácsy féle tankönyvek, ezek az életrajzokban erősek.

Különösen a 19-20. sz.-i irodalmat kérdezik írásbelin, abból is leginkább a magyart. DE! Nem általánosítható, mert volt olyan év, amikor a fél írásbeli egy világi szerzőhöz kapcsolódott. Tehát kérdés biztosan lesz a világi irodalomból is.

Az írásbeli úgy néz ki, hogy két nagy részből tevődik össze. Az első rész a műveltséget méri, tehát ennél különösen is kell a tárgyi tudás. Egy verset vagy novellát tesznek be, és valamennyi kérdés ahhoz kapcsolódik, és/vagy a szerzőhöz. A második része az írásbelinek pedig a szövegalkotás. Itt három fogalmazványt kell írni: az első egy vers vagy novellaelemzés, a második reflektálás valamire, a harmadik pedig gyakorlati írásbeli (pl. írj egy adott témáról felhívást a környezeted számára).

A műveltségi részre összesen 40 pontot lehet szerezni, a szövegalkotás részére pedig 60-at. Ezekből tevődik össze a 100 pont. A szóbelin nem emlékszem pontosan, hogy hány pontot lehetett elérni, ha jól tudom ott összesen 50-et. Ez viszont két tétel húzásából áll, egy irodalmi és egy nyelvtani. Összesen 20 irodalmi és 20 nyelvtani tétel van. Ezeket elég jól kell tudni, meg belekérdezgetnek, szóval nem könnyű (néhány olyan tétel is van, amely egy-egy regényre épül, érdemes azokat elolvasni, vagy legalább tájékozódni a pontos tartalmáról, nevekről, mondanivalóról stb.). De ha jól megtanulod, akkor nem lehet félnivalód.

Összességében a magyar emelt érettségiről ennyit tudok mondani. Nekem az írásbeli könnyebben ment, abból is a szövegalkotás (majdnem max pontos lett, de ehhez kellett egy korrekt javító tanár is - sok múlik ugyanis rajta, nem véletlenül mondják, hogy a magyar emelt elég szubjektív, már csak a tanár miatt is).

Egy év alatt simán fel lehet készülni, én január végén kezdtem el, összvissz volt 3-4 hónapom a tanulásra. Sajnos a szóbelit nem vettem elég komolyan, arra érdemes már akkor elkezdeni készülni, amikor kiadják a tételcímeket, valamikor januárban - ehhez a Corvinás magyar emelt szóbelis könyv jó lehet (kiindulási pontnak), de amúgy neten és a tankönyvekből is össze lehet rakni a tételeket, főleg az irodalmat. Nekem egy kicsit a nyelvtan ilyen szempontból is macerás volt. Szóval a legjobb, ha hagysz időt a szóbeli tételek kidolgozására, tanulására.

Az előző évek feladatsorait meg tudod nézni innen (az angolt is): [link]

Remélem tudtam segíteni. Ha készülsz rá, biztosan fog menni. Sok sikert hozzá! :)

2014. aug. 1. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon sokat segítettél! Akkor szerinted a Pethőné-s vagy a Mohácsy-féle könyvből érdemesebb tanulni?
2014. aug. 1. 14:34
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Sztem a Pethőnésből a műelemzéseket nézd át, a Mohácsyból pedig az életrajzokat. Próbáld összegyúrni magadnak a kettőt, sztem mind a két típus jó. Én alapvetően a Pethőnéből tanultam. Ha több időm lett volna, akkor még jobban belemászok a másik típusúba is.
2014. aug. 1. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!