Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért kerül ennyibe egy...

Miért kerül ennyibe egy orvosi egyetem?

Figyelt kérdés
Pl. ált. orvos, állatorvos, fogorvos. Ls nem csak a tandíjra gondolok, hanem a tankönyvekre, egyéb eszközökre. Ehhez képest még a művészeti képzés se sok, bár az is irreálisan drága. De azért 1 millió Ft/félév, ráadásul 12 féléven át, az nem semmi... Diákhitel ez esetben kész rémálom lenne. Értem én, hogy sokan államira mennek, bár aránylag elfogadható a ponthatár (mondjuk két emelttel sokat kell tanulni, ráadásul ott vannak az alap érettségi tantárgyak is), de akkor is rengeteg önköltségesen a tandíj... Mi ennek az oka? Ennyire kevés orvos kell? Vagy csak nem akarja az állam, hogy külföldre menjenek a tanulmányok után?

2015. márc. 19. 10:47
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
És persze értem én, hogy ide kell az egyik legnagyobb elhivatottság és rengeteget kell tanulni, nehéz,a tananyag, kevés a szabadidő, sok az a hat év plusz még közben a gyakorlat, utána a rezidenskedés... De akkor is rengeteg emellett ez a tandíj. És persze igaz, aki nem jut be és nem akar fizetni, az menjen másra, hiába erre készül. Járulékos költségek pedig így is adódnak, mint a tanulmányok alatt (pl. újra felvételizés).
2015. márc. 19. 10:52
 2/13 anonim ***** válasza:
95%

1. Egy bölcsésznek elég egy terem meg egy tanár. Az orvosisnak kell ezeken kívül egy rakás eszköz (mikroszkóp, laborfelszerelés stb.)

2. Nem kell azt hinni, hogy ezt a rengeteg pénzt konkrétan a diákokra és az oktatásra fordítják. Nagy része elmegy a klinikák fenntartására.


Egyébként nem lehetetlen bekerülni államira, csak akarni kell. De tény, hogy még úgy is drága. Össze sem merném számolni, mennyi pénzt költöttem el eddig az egyetemen...

2015. márc. 19. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
88%

Igazából az orvosi az, ahol betartják a jogszabályokat. A ktg összegét ugyanis úgy kell meghatározni, hogy az a képzés teljes költségét lefedje, ez elég sok helyen nem valósul meg. De ha megvalósulna, nem menne oda senki, mert egy millát kifizet az orvosiért, de felet egy magyar szakért nem...

Az orvosi nagyon anyagigényes, így nagyon költséges képzés.

2015. márc. 19. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

3:

Nem, az orvosin sem fedezi a valós költségeket az 1 millió/félév, ahogy az állami normatíva sem, a képzés deficites, az idegen nyelvű képzéssel pótolják a pénzt (meg kutatási pénzekkel is, de az más karokon/egyetemeken is így van), ahol a külföldi hallgatók ennek kb. háromszorosát fizetik.

2015. márc. 19. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként tényleg nagyon drágák az anyagok, eszközök, amiket a laborgyakorlatokon használnak, emellett a laborgyakorlatokon a kis létszám és a több helyiség igény is drágítja mondjuk a bölcsészképzéshez képest.


De hát akit felvesznek államira, annak finanszírozza az állam.


Az egyéb költségek pedig azért magasabbak az átlagos képzésnél, mert eleve sok a tananyag, még akkor is sokba kerül, ha valaki fénymásolja (ami nem legális), és nem úgy megy, mint mondjuk nálunk informatikusoknál, hogy online mindenre megtaláljuk a választ. Valamint van, amit nem is lehet rentábilis módon fénymásolni, ilyen az anatómiai atlasz, amely egy vaskos "könyv" színes ábrákkal, ha jól tudom olyan 50 ezer körül van az ára, színes, lézeres fénymásolóval nem lehetne normális minőségben reprodukálni, tintasugaras nyomtatóval meg többe kerülne, mint megvenni.

2015. márc. 19. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
85%

Akkor haladjunk sorban. Aki a csumpi érettségit, ami egy hatalmas nulla egy közepes nehézségű orvosi szigorlathoz képest, képtelen normálisan megírni az ne akarjon orvos lenni, mert ki fog hullani és nem ide való. Ha nem sikerül elsőre bekerülni az nem baj, ilyen előfordul, egy évet otthon kell tanulni és sikerül másodszorra bejutni.


Tehát aki nem államin van az jó eséllyel nem ide való, és nem lenne belőle jó orvos, ez alól a másoddiplomások kivételt képeznek, hiszen ők alapból nem tudnak államira jönni. Aki orvos akar lenni, annak ezért kicsit előre kell gondolkodnia.


Árak. Az orvosinak iszonyatos az anyagköltsége, a különböző vegyszerek, az anatómián használt holttestek kezelése, formalin, temetés stb. Drágák a műszerek és persze a Klinikákat is az egyetem tartja el, a kismillió többé-kevésbé hasznos intézettel együtt. Ráadásul az órák közel fele gyakorlat. Tehát azért ilyen drága a képzés, mert maga a KÉPZÉS drága!


Tankönyvek: egy átlag orvosis tankönyv kb. ezer színes oldal. Ábrákkal, táblázatokkal stb. Persze, hogy drágák. Ami az eszközöket illeti, azokat egyszer kell megvenni nekem van két köpenyem 2x6000 Ft, egy fehér nadrágom 5000 Ft, két fehér pólóm 2x2000 Ft, egy Littman Classic S2 fonendoszkópom 20-25000 Ft (de én a sajátomat ajándékba kaptam), egy reflexkalapácsom 2000 Ft, egy sebészeti készletem (szike, két csipesz, tűfogó) 10000 Ft. Ezen kívül néha veszek kesztyűt 1000 Ft 100 db. Ez összesen kb. 60000 Ft eszközökre hat évre leosztva. Ez nem sok. Egyedül a fonendoszkóp drága benne, de az is csak azért, mert sznobok vagyunk és mindenki Littmant használ Kawe helyett, ami negyed annyiba kerülne, és nem sokkal rosszabb.


Tehát a képzés ingyenes/állami ösztöndíjas, az eszközöket egyszer kell megvenni, és nem drágák, nagyon tartósak és sokáig használhatók, amik valóban drágák azok a könyvek és a jegyzetek, de de erre találták ki a könyvtárt, szóval nem értem, hogy mi a picsogás tárgya.


Ami az orvosiban anyagilag nagy bukta az az, hogy 24-25 éves vagy legjobb esetben mire elkezdhetsz dolgozni.

2015. márc. 19. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
De pl. tavaly ugyanannyi volt a ponthatár államin és önköltségesen. Általában 10 ponttal kisebb a ponthatár önköltségesen, de volt olyan év, amikor az államin kisebb volt a ponthatár (a felviről néztem az adatokat a SOTE-n). És az anatómiai atlasz? Az 40-50 ezer Ft körül mozog.
2015. márc. 20. 11:44
 8/13 anonim ***** válasza:

"De pl. tavaly ugyanannyi volt a ponthatár államin és önköltségesen."


Akkor csak el kell érni azt a bizonyos ponthatárt.

Az anatatlaszokat is ki lehet venni a könyvtárból... Ó és az a legdrágább tankönyv orvosin.

2015. márc. 20. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
6: akkor te olcsón vetted, az én karibkékem 29ezerbe fájt :)
2015. márc. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"akkor te olcsón vetted"


Ajándékba kaptam. :-)

2015. márc. 20. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!