Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Tanulni akarok, valaminek az...

Tanulni akarok, valaminek az elismert szakértője akarok lenni, de úgy érzem, a magánéletem miatt megfeneklettem és elszúrtam pár lehetőséget és lemaradtam.23 évesen elkezdhetek valami olyasmit tanulni, amivel eddig nem foglalkoztam?

Figyelt kérdés

Szóval az van, hogy elég széles körű a műveltségem, de (sajnos) sosem indultam igazán el egy adott, konkrét irányba, mert úgy éreztem, nem akarom leszűkíteni a lehetőségeimet. Rengeteg minden érdekel. Én valahol a humán/reál tudományok határán mozgok. Jelenleg sokkal inkább humán dolgokkal foglalkozom, de alapvetően, főleg fiatalabb koromban úgy nézett ki, hogy inkább a reál irányba megyek el. Elsőként a biológia érdekelt nagyon, főleg az állatvilág, abba anno annyira beleástam magam, amennyire az ember gyerekként/kiskamaszként csak tudja. Pl. osztálykiránduláson összefogdostunk egy csomó vízirovart és én kiselőadást tartottam róluk, ismertem mindet, tudtam a rendszertani besorolásukat. Aztán a madárvilág kezdett érdekelni, a hazai madarakhoz elég jól értek. Beleástam magam a csillagászatba is valamennyire, gombásztanfolyamot is végeztem. Olyan soha nem volt, amihez kifejezetten hülye voltam, talán egyedül a fizika, de azt is inkább egy rossz tanárnak tudom be (nem az egyéni véleményem).


Aztán úgy alakult, hogy töriből nagyon jó lettem (bár sosem érdekelt túlzottan, a számonkérésnek köszönhető) és elindultam a nyelvek irányába. Mindig is ez volt a legnagyobb erősségem, a biosz inkább hobbi maradt mellette. Sejtszinten már annyira nem érdekelt, végül bioszfaktra sem jártam (rendkívül bánom). Helyette két nyelvből OKTV-ztem. Tudom, hogy ez nem tűnik így annyira kiemelkedőnek, de általánosságban véve mindig a legjobb pár tanuló között voltam. Középsuli vége felé viszont kicsit alábbhagyott a szorgalmam, belső gondjaim voltak. Depressziós lettem ("hivatalosan", orvos által megállapítva). Úgy érzem, többet is kihozhattam volna a középiskolából.


Egyetemet sajnos rosszul választottam, most azzal küszködök. A második szakomra járok, de nagyon rossz választás volt. Gondolkozom azon, hogy újrakezdjem a biológiát, de ahhoz nagyon sok dolgot a nulláról kéne tanulnom. Nincsenek illúzióim, tisztában vagyok vele, hogy aki nem egy nagyon erős alaptudással rendelkezve megy biosz szakra, az az első évben kihullik és elmegy a kedve az egésztől. A másik, ami nagyon érdekel (jelenleg sokkal inkább erre az irányra vagyok ráállva, de sajnos nem ezt tanulom) a nyelvek. Hobbiból ezzel és nyelvészettel foglalkozom, amit viszont tanulok, azt a lehető legalacsonyabb fordulatszámon csinálom, épp, hogy csak átmenjek, mert baromira nem érdekel.


Úgy érzem, sok minden annak tudható be, hogy nem bízom eléggé magamban. Valahogy túl szigorú kritériumokat szabok magamnak, és emiatt nem jutok el olyan helyekre, amik a képességeimnek megfelelőek lennének, amik kihívást jelentenének. Tudom, hogy ez így baromi képmutatóan hangzik, de tényleg nem azért írom le. Pl. német faktra se akartam az elején menni, mert nem tartottam magamat elég jónak, pedig a suli egyik legjobb németese voltam, gyakorlatilag végig színötös. A matektanárom meg többször is kifejezetten javasolta, hogy járjak matek faktra, mert megvannak hozzá a képességeim, a gondolkodásmódom, de én ostoba módon attól féltem, hogy az már túl sok lenne nekem, egyszerűen leértékeltem magam. Talán arról van szó, hogy megszoktam, hogy a legtöbb dolog, ami tanulással kapcsolatos, könnyen megy, és annyira félek attól, hogy valamiben kudarcélmény ér, hogy még a lehetőségétől is igyekszem elzárni magam. Úgy érzem, ez a gond. És ennek köszönhetően most egy olyan dolgot tanulok immár 2 éve, ami soha az életben nem érdekelt, viszont nagyon könnyű és jól hangzik.



Mit javasoltok, helyre tudom még hozni magam? Úgy érzem, sokkal többre vagyok ennél képes, csak hülye döntéseket hoztam. Annyira szeretnék büszke lenni magamra, szeretném, ha beszállhatnék kutatásokba, ha írhatnék egy kiváló szakdolgozatot abból, ami érdekel. Olyan nehéz ezt így átadni, de én mindig az a gyerek voltam, akit minden érdekelt és mindenhez hozzá tudott szólni és ismerték a tanárok, stb. Most meg csak vegetálok. Mit tanácsoltok, van esetleg valaki, aki ilyenen átment?


2015. jún. 6. 23:50
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:
Szerintem sokkal fontosabb az elszántság, mint pár év. De én laikus vagyok, én nem tudhatom :)
2015. jún. 24. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!