Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen híresebb (elismert)...

Milyen híresebb (elismert) ember foglalkozott a roma kultúrával illetve a roma sztereotípiákkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 21. 22:10
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
58%
Bármelyik falusi embert megkérdezheted, bár nekik tapasztalataik vannak, nem "sztereotipiákat" kergetnek a kényelmes és megnyugtatóan távoli katedra mögött.
2013. ápr. 22. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim válasza:
74%
Choli Daróczi József
2013. ápr. 22. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
24%

mit értesz romák alatt? akik "romániában" élnek?

ez egy kitalált név, olyan hogy román nép sosem létezett. voltak a dákok ls az oláh cigányok, és ők lettek eltenyésztve azon a területen és később különváltak ugye..


de ha a ma élő cigányokkal kapcsolatos "sztereotípiákra" gondolsz, akkor azok nem sztereotípiák, hanem tapasztalatok. És nem kell különösebben kutatni

2013. ápr. 22. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
68%

A kérdésből nem tudom megállapítani, hogy - a fogalomzavarban szenvedő 1. és a 3. válaszolóval ellentétben - pontos jelentésében használod-e a "sztereotípia" kifejezést. Remélhetőleg igen. De a biztonság kedvéért, a két offoló súlyos tévedései miatt először is ez tisztázandó:


"A sztereotípiák az egyén számára emberek osztályait reprezentáló sémákat jelenti. Az általánosító jellege miatt az elraktározott információ könnyen torzul és részleteiben pontatlan lesz (akár végletesen is). (...) A sztereotípiák természetesen nemcsak információ feldolgozására és elraktározására vannak hatással hanem értelemszerűen az így előhívott - valóságtól eltérő - adatok felhasználásával befolyásolja társas viselkedésünket. A sztereotípiák fennmaradását elősegíti annak önbeteljesítő hatása, amikor viselkedésünket az így rögzített séma elvárásaihoz igazítjuk. Egyben elvárunk és tudni vélünk az egyénnél esetleg nem létező viselkedés mintákat is. A rögzült elvárások aztán előítélethez vezethetnek, amelyek akkor válnak problémássá ha az új - a sztereotípiának ellentmondó - információk nem módosítják az elraktározott hibás besorolást.

Nem csupán saját tapasztalat alapján alakíthatunk ki sztereotípiákat hanem társas tanulás által is. A sztereotípiákra nagy hatást gyakorolnak még a szociális attitűdök, amelyek szabályozzák negatív és pozitív viszonyulásainkat tárgyakhoz és személyekhez.

A sztereotípiák lehetnek egyaránt negatív, pozitív és akár semlegesek is."

[link]


Konkrétan a kérdésre válaszolandó pedig kerestem néhány nevet a neten:


Csemer Géza - Az Operaház segédrendezőjeként folklórösszeállítást készített.

[link]

Bari Károly - Folklórkutatással is foglalkozott.

[link]

Lakatos Menyhért - Az MTA szociológiai munkacsoportjának munkatársa volt.

[link]

Osztojkán Béla - Első generációs roma értelmiségiként vett részt a Magyarországi Cigányok Kulturális Szövetsége megszervezésében.

[link]

Rostás-Farkas György irodalmi munkássága mellett népművelő, ill. a cigányság hagyományainak és nyelveinek kutatója is.

[link]

Joka Daróczi János - Szociálpolitikus, az MTV Roma magazinjának szerkesztője, majd rovatvezetője.

[link]

Járóka Lívia - szociálantropológus

[link]

Kerényi György - újságíró, rádiós; az ELTE Bölcsészettudományi karának oktatója

(Nincs Wiki-oldala.)

Ligeti György - szociológus; az alábbi oldalon felsorolt kutatásai közül utánanézhetsz a vonatkozóknak:

[link]

Továbbá itt olvasható a Sztereotípiák és előítéletek c. kutatása:

[link]


Többre nincs időm, de remélem, tudtam segíteni.

2013. ápr. 22. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 mustafa33 ***** válasza:
100%

Akkor legyen itt egy régi is.

Habsburg Lotharingiai József Károly Lajos főherceg, Magyar királyi hadsereg főparancsnok, az MTA igazgatósági tagja. Kutatta a cigányok kultúráját, nyelvét, letelepítési kísérletek Alcsúton, cigány magar szótár.

A témával kapcsolatos művei:

Cigány nyelvtan - Romane Csibákero Sziklaribe. Fundamentum linguage Zingarice.

Eredeti cigány levelek.

Háládatos cigányok mint életmentők.

Észleletek az Alcsúton letelepedett sátoros cigányokról.

A cigányokról. A cigányok t♫8rténelme, életmódja, néphite, népköltése, zenéje, nyelve és irodalma.

Thiere im Glauben der Zigeuner.

2013. ápr. 23. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm az érdekes és a hasznos válaszokat!

A negyedik írónak meg üzenem, hogy ha nagyon kompetensnek akar tűnni, akkor ne a wikipedia írásai alapján próbáljon győzködni és higgye el nekem, hogy teljesen tisztában vagyok a leírt fogalmaimmal;)

2013. ápr. 24. 00:51
 7/19 anonim ***** válasza:

Kérdező, először is: Nem akartam kompetensnek tűnni, még csak nem is utaltam erre; sőt, világosan jeleztem, hogy direkt neked keresgéltem a neten.

Másodszor: Ki és miről akart téged győzködni a Wikipédia alapján??? Feltettél egy egyszerű kérdést, amely egyáltalán nem vitatéma, tehát a válaszom nem is szólhatott érvekről vagy meggyőzésről.

Harmadszor: A válaszom első bekezdésében egyértelműen leírtam a fogalomtisztázás okát; ha időben reagáltál volna, azaz jelezted volna, hogy az 1. és a 3. válaszolóval ellentétben neked nincsenek fogalomzavaraid, akkor nem másoltam volna be a definíciót.

Szóval szerintem gondold és értékeld át egy kicsit a dolgokat, mielőtt leírsz valamit...

2013. ápr. 24. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Az győzködést az offolókkal szembeni attitűdödre gondoltam.

Továbbá elnézést kérek tőled, nem akartalak megbántani.

Köszönöm a segítségedet és a válaszodat! A legtöbb ember sajnos nem ennyire segítő kész.

2013. ápr. 24. 20:04
 9/19 anonim válasza:
100%
"és ők lettek eltenyésztve azon a területen és később különváltak ugye.. " - benned kéne eltenyészteni egy kis agysejtet, akkor talán nem írnál le ilyneket.
2013. ápr. 25. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

@ Kérdező:


Nem bántottál meg, inkább felháborítottál. :D

Most sem voltál valami bőbeszédű, de így azért már jobb egy fokkal. :D

Az offolókat sem akartam győzködni, mivel a hasonló gondolkodásúakat, mondanám "a fajtájukat" sajnos ismerem annyira, hogy tudom, akkor is nehezen látják be a tévedéseiket (vagy még akkor sem), ha ezer észérvet, ellenpéldát és cáfolatot raknak az orruk elé tálcán... :(((

2013. ápr. 25. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!