Mi értelme van a szabad bölcsészet szaknak?

Figyelt kérdés
Nagyon sokan lenézik ezt a szakot, köztük nagyon sok tanult, értékes szakot végzett reál szakos, és reál szakokon tanuló egyetemisták. Köztudott hogy munkanélküli képző, az itt tanulók 90 százaléka sosem fog tudni ezzel a szakkal normális helyen elhelyezkedni. Akkor meg mi értelme van, állami pénzből fenntartani, és az itt tanuló diákok tanulmányait államilag támogatni? Nem lenne helyesebb költségtérítéssé tenni, hogy aki itt akar tanulni, tanulhat de csak a saját pénzén? Sokan hobbiként tekintenek az itteni tanulmányaikra, azt pedig csak nem kellene már finanszírozni. Továbbá ha a büfészakokról van szó, akkor nagyon sok embernek először ez a szak jut az eszébe.

#szabad bölcsészet #államilag támogatott egyetemi szakok
2015. júl. 7. 09:39
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
92%

Nagyon sokan rossz véleménnyel vannak ezekről a szakokról, és valamennyire meg is tudom érteni, hogy miért. Tényleg sok az olyan, aki azért megy ide, mert „hát valami szakot csak el kéne végezni...” alapon belebotlanak a szabad bölcsészetbe. Azt sem tudja, hogy mit csinál, csak úgy bejárkál, tanulgat, bulizgat, stb.

Néha nekem is herótom van tőlük, de akkor belegondolok, hogy nem mindenki tudja olyan szilárdan, hogy mit akar kezdeni az életben, mint mondjuk az, aki pl. mérnök akar lenni, és tényleg már kiskorától nyilvánvalóan megmutatkozik, hogy érzéke van hozzá. Van, aki 20 évesen sem fogja tudni, és majd csak úgy adódik neki valami.

Rengeteg ilyen sztorit hallottam már, és szerintem nem csak én.


Én mondjuk réges-rég eldöntöttem, hogy nyelvekkel fogok foglalkozni, semmi mással. Így aztán engem, és még azokat, akik komolyan vennék azt, amit tanulni akarnak, és komoly terveik vannak vele, szintúgy lenézik, mint a lézengőket.

Szabad bölcsészeten belül van ugyanis az elméleti nyelvészet, ami nyelvésznek készülők számára eléggé hasznos. Gondolhatod, amikor benyögtem az osztálynak, hogy „szabad bölcsész – elméleti nyelvészet szakirány” kicsit más lett a hangulat, mint annál, aki azt mondta „orvosi” :) Osztályfőnököm a végsőkig próbált rábeszélni valami másra, még a szüleimet is felhívta, hogy beszéljenek velem, mert ez nem jó ötlet. (Nem értette meg, hogy nem állok meg a BA-nál, ha nyelvész akarok lenni, minimum PhD-znem kell.)

Na de ez az, ami érdekel, ezt tudnám istenigazából jól csinálni.

Előző jól mondja, hogy hiába lennék programtervező informatikus, vagy akármilyen mérnök, orvos, jogász, ha egyszerűen lefosom, és nem érdekel. Nem akarásnak meg nyögés a vége.

Még szerencse, hogy a szüleim támogatnak, és azt akarják, hogy azt csináljam, amit szeretnék, nem pedig azt, amitől majd sok pénz áll a házhoz.


Szóval ne is legyen soha fizetős, viszont az nem baj, ha a ponthatárokat megemelik, és lecsökkentik a keretet; aki komolyan ezt akarja, úgy is meg fogja ugrani.

2015. júl. 21. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Akkor legalább annyit kellene tenni, hogy nagyon megszigorítani a követelményeket, hogy tényleg csak azok tudjanak bennmaradni, végigcsinálni mint te kedves kérdező, aki tényleg elköteleződésből van ott, és ezt akarja csinálni, jól. Az olyanoknak nincs helye ott akik nem feltétlenül ezt akarják csinálni, csak úgy bent vannak, lézengenek, és fogalmuk sincs mit akarnak csinálni. Azért 20 évesen illene már felnőni egy kicsit legalább.
2015. júl. 21. 08:55
 13/17 anonim ***** válasza:
74%
És mi köze bárkinek ahhoz, h a másik lézeng-e vagy nem? Vagy h szabad bölcsész-e vagy nem? Ha lézengeni akar, had tegye, ezzel nem akadályozza a komoly emberkék tanulását.Nem kéne ennyire mások véleményére adni és az alapján formálni magadat. Egy egyetemi lézengő :D
2015. júl. 22. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
18%
jó, lézengjen utolsó, a saját és ne az állam pénzén. Engem nem érdekel, a saját pénzével azt kezd amit akar, de az állam, vagyis a mi pénzünket lehetne értelmes szakirányokra is költeni, amik támogatásával esetleg haladás érhető el a társadalomban.
2015. júl. 25. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
így ahogy mondod
2015. júl. 25. 14:18
 16/17 anonim ***** válasza:
82%

Adózol te rendesen?

Egy NAV ellenőr

2015. júl. 25. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Adózok bizony, nem is keveset, az adómat, meg nem lézengő tinikre szeretnék fordítani, ha egy mód van rá
2015. júl. 25. 19:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!