Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Van itt olyan, aki egyedül...

Van itt olyan, aki egyedül eredményesen fel tudott készülni emelt szintű biológia és kémia érettségire?

Figyelt kérdés

Jövőre érettségizek biológiából és kémiából emelt szinten. Az iskolában járok faktra, ami egyébként nem rossz, de szerintem nem elég, így magam próbálok felkészülni. Tavaly is készülgettem, de idén nyáron kezdtem el igazán belehúzni. Kémiából elmélethez megvan a mozaik, de szerintem ez elsőre nagyon tömény, úgyhogy a Villányi féle Kémia a kétszintű érettségire c. könyvvel kiegészítve tanulom, ezzel nincs gondom, bár a szervetlen kémiával meggyűlik a bajom, ugyanis mindig elfelejtem az apró részleteket. Számoláshoz az Ötösöm lesz kémiából c. könyvet használom, és szerintem a megoldással együtt olyan, mint egy tanár, bár az igaz, hogy nem tudok tőle kérdezni, de mindig többféle levezetés is van, és ezek alapján megértem a feladatokat. A kérdés az lenne, hogy tud egy tanár olyan fontos dolgot mondani amit ezekből a könyvekből nem tudok megtanulni? Nézegettem korábbi érettségi számolásokat, de még nem mélyedtem bele, mert tudom, hogy még nem menne. Kaphatok olyan feladatot az érettségin, amire a könyv nem készít fel? Egyébként mindig is inkább autodidakta voltam, jobban szeretek egyedül tanulni, csak egy kicsit elbizonytalanodtam, mert itt sok hasonló kérdésnél azt írják, hogy lehetetlen tanár nélkül megcsinálni. Szóval összefoglalva az érdekelne, hogy létezik-e olyan, aki tanár nélkül feltudott készülni és fel is vették? (orvosira jelentkeznék egyébként)

(Bocsi, lehet, hogy nem írtam túl értelmesen, de siettem .) Előre is köszönöm, annak aki ír! :)



2016. aug. 5. 14:00
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
* fel tudott
2016. aug. 5. 14:03
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Én is ezekből tanultam, és beiratkoztam ugyan egy alap előkészítőre, de a második félévben már nemigen jártam el, mert már szinte csak számítások voltak, az meg már ment az Ötösöm lesz... alapján (ezt a példatárat a 670. feladatig végigszámoltam).

Amit még kihagytál: felkészülés a kísérletekre. Én az ELTE 2 alkalmas felkészítőjére mentem, ott az összes elvégzendő kísérletet megcsinálhattuk párokban. Az elméletet meg több gimi is kidolgozta, a neten több verziót is találsz hozzá.

Meg lehet csinálni, persze, tanulni kell, és fontos, hogy ne csússz ki az időből. Csinálj magadnak ütemtervet, amiben hagyj időt az ismétlésekre (többszöri ismétlésre) is és legyenek benne szabad napok, amikor vagy pótolhatsz, ha mégis elcsúszol vagy tényleg pihenhetsz. Vedd figyelembe, hogy a suliban is lehetnek zűrös időszakok, meg lehetnek családi ünnepek stb., akkorra alapból kevesebbet tervezz.

2016. aug. 5. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:) igen, a kísérleteket el tudjuk végezni fakton, meg fent vannak a youtube-on is, (szerintem az egésznek ez a legkönnyebb része, hiszen nem annyira bonyolultak a kísérletek). Megkérdezhetem, hogy milyenek lettek az érettségi eredményeid?
2016. aug. 5. 16:00
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Én full egyedül készültem fel, faktra se jártam. Elsőre felvettek, kémiából és bioszból is emelteztem.
2016. aug. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! Most egy kicsit megnyugodtam :) Bioszra miből készültetek? Itt van, aki azt írja, hogy a Mozaikos elég, van aki meg a Fazekas-Szerényi féle "enciklopédiát" ajánlja, én a boltban belelapoztam, de szerintem az túl részletes. A Mozaikosból készülök és ahogy nézem a követelményrendszert szerintem elég jól lefedi. Mit gondoltok? :)
2016. aug. 5. 19:15
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Biológiából az alap nekem a Panemsulis könyv volt, az marha jó vázlatot ad, követi a tételsort (vagyis hát nem tudom, mennyit változhatott 2012 óta, amikor én érettségiztem, de szerintem szinte semmit). Megvettem a műszaki kiadó 4 részes elt szintű sorozatát is, de azokat csak ritkán nyitottam ki, túl alapos.

Ezenkívül megvolt az a nagy zöld feladatgyűjtemény a rózsaszín megoldókulccsal, de az sem volt rongyosra lapozva. Az alap tényleg a Panemsulis könyv volt mg a korábbi érttségi feladatok.

Ez amúgy kilencvenvalahány százalékos lett, nem emlékszem pontosan.


A kémiánal a Bibliám a 11-12.-es mozaik tankönyv volt, ami direkt az érettségire készít, minden benne van. Megvetették velem a Villányi Attila-féle könyvekt, de ezeket nm szerettem.

Gyakorláshoz az ötösöm lesz kémiából c. fgy-t használtam, de azt jó sokat :) meg korábbi érettségi feladatokat.

A kísérletekhez is van egy könyv, amihez van egy CD melléklet rajta a kivitelezés videófelvételeivel, ezeket sajnos élőben nem volt alkalmam kivitelezni.

A közép 98% lett, az emelt csak 77, mivel az írásbeli előtt 1 órával közöltek velem egy halálesetet, szóblin meg durván lehúzott 3 fap*na 😃 De a lényeg, hogy végül nm duplázással, de meglett a SOTE.

Még annyi, hogy én egy közepesen erős suliba jártam, a biosz-kémia nár egy cuki, de szörnyen rossz tanár volt, úgyhogy leszoktam róla, hogy őt kérdezgessem, ha elakadok. Szerencsére a legtöbb feladatot kevsebb-több gondolkozással meg tudtam oldani, ha nem, itt gyakorin tettem fel a kérdéseimet, és nagyon jó válaszokat kaptam mindig :)

Ez, hogy megtanultam egyedül rájönni a nehezebb dolgokra is, egyébként nagyon jól jött később orvosin, hiszen itt már nincs melletted mindig valaki, aki megmondja a megoldást.

2. Voltam

2016. aug. 5. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
*mármint #4-es
2016. aug. 5. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Elég a Mozaikos, a Szerényi-féle nem kell, max. abba vagy a Berend-félébe belelapozol egy-egy olyan résznél, ahol valami nem világos a Mozaikból vagy úgy érzed, az kiegészítésre szorul.

A Nagy Etele jegyzet is jó, bár önmagában nem elég, és nem is a legfrissebb követelményrendszer alapján készült, de ismétléshez nagy segítség az is.

A 130 tétel az emelt szóbeli érettségire is jó, bár pár helyen talán még az is túl részletes, azért nem árt, ha bele akarsz nézni a mély vízbe:)

2016. aug. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Nagyon hálás vagyok nektek! :) kedves #6-os szívemből szóltál, nálam ugyanez a helyzet, a tanár nagyon aranyos, jófej, de tanítani nem nagyon tud :) én is úgy gondolom, hogy az egyetemen jól fog jönni ez a készség, nekem amúgy is örömet okoz, ha magam meg tudok küzdeni egy nehezebb feladattal, vagy rájövök egy összefüggésre. Akkor bioszból marad a Mozaik+ az Etele jegyzete és meg fogom venni a 130 tételes könyvet is, azt ajánlották már mások is. Még egyszer köszönöm a válaszokat! :)
2016. aug. 5. 19:59
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is sikerült, csak biológiából jártam faktra, de az nem volt túl hatékony. Egy évet kihagytam és egy olcsóbb, intenzív előkészítőre jártam (kb. 3 hónap), ami csak arra volt jó, hogy halljam más szájából is, amit otthon megtanultam. Kémiából a szervetlent ki is hagytuk, a többin is csak átrohantunk.

Még egy pár alkalmas számolásgyakorló előkészítőn vettem részt, az sokat segített. Itthon mellette az Ötösöm leszből nézegettem a feladatokat, de kb. a feléig jutottam el, a többinél csak agyban csináltam meg és egyeztettem a megoldókulccsal.

Az elmúlt összes érettségit is csak így "csináltam meg".

A mozaikos könyveket használtam, illetve bioszból a műszaki kiadó könyveit, ami talán tùl részletes is, kémiából meg a Villányi kétszintű tankönyv és példatárt nézegettem.

Végül 95 és 86 százalékok lettek, bár a kémiával nem vagyok elégedett, mert sok figyelmetlenségi hibám volt az elméletben, de bejutásra bőven elég volt. :)

2016. aug. 5. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!