Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Valaki segítene? Elég tudatlan...

Valaki segítene? Elég tudatlan vagyok ebben a témában 😢 (egyetemek)

Figyelt kérdés

Még csak középiskolába megyek, de zavar hogy nem teljesen vagyok tisztában a dolgokkal, gimnáziumba akarok menni, és onnan majd valamilyen egyetemre, még nem tudom, nem is ez a lényeg... A KÉRDÉSEM AZ LENNE, hogy aki fizetős egyetemre jelentkezik, annak nincs felvételi? Mert sok gyakorin olvasott kérdésből ezt szűrtem le, azt is hallottam hogy aki államilag támogatottan megy egyetemre és be akarja fejezni, pontosabban abba akarja hagyni annak vissza kell fizetnie az előző féléveket? Valaki ezt a felvételi témát kifejtené egy általános iskolás számára érthető módon? Erre a kredites dologra inkább rá sem kérdezek 😄😄

Egyébként minden diplomával rendelkező ember el tud helyezkedni? Vagy van olyan aki nem tud és x éve kárba megy?

Köszi a választ 😉


2016. okt. 8. 22:53
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha fizetosre mesz akkor is ugyanugy erettsegizned kell, es ugyanugy pontszáma lesz a képzésnek amit el kell érni. (Lehet jatszani hogy ha par ponttal maradsz le az allamirol akkor csak egy bizonyos részét kell fizetned a képzésnek)


Elso félév utan (egyetemen félévekre van bontva nem évekre) van lehetőséged INGYEN es BÜNTETLENÜL elhagyni az egyetemet, azután pedig ha nem szerzed meg a diplomát es kirugnak vagy te hagyod ott akkor a képzési ido felének megfelelő összeget kell visszafizetni. (Most azt nem tudom hogy ha pl 3 félévet voltal akkor 1 vagy 2 felevnyit kell e fizetni)


Az elhelyezkedés: ha olyan diplomád van, akkor könnyű. Ha szerencséd van, akkor is. Mindenesetre ne a pénz alapján keress szakot, hanem ami érdekel.


Nem tudom pontosan mit írhatnék meg. Esetleg BME-rol tudok neked mesélni de szerintem meg korai.


Hajra:)

2016. okt. 8. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, szóval akkor van fél évem hogy eldöntsem (államilag támogatotton) hogy akarok-e maradni? Persze azt tudtam hogy érettségi kell 😉 igen, még korai, és 4 év alatt úgyis változik valami, de sokat segítettél, köszi
2016. okt. 8. 23:11
 3/4 anonim ***** válasza:

De, nekik is van felvételi, de mivel ez általában az alap ponthatár, amit mindenkinek meg kell ugrania (ha jól tudom, ez már 300 pont az elérhető 500-ból), ezért nekik kvázi nincs felvételi; viszont vannak egyetemek, ahol külön szűrő van, például alkalmassági vizsga, amin ha valaki nem teljesít megfelelően, hiába van 450 pontja és 300 a ponthatár.


Aki félbehagyja a tanulmányait, és államin volt, két lehetősége van; vagy visszafizeti a pénzt, ekkor csak a felét kell, amit kifizetett helyette az állam, vagy ugyanúgy ledolgozza a képzési idő kétszeresét itthon, mint a végzettek.


Nem minden diplomával rendelkező ember tud a képzettségének megfelelően elhelyezkedni, ezeket a szakokat "büfészakoknak" szokták nevezni (mivel a legtöbb "ilyen" diplomás a mekiben és társainál köt ki).


A "kredites dolog" csak első hangzatra hangzik ijesztően; adott minden szaknál, hogy hány kreditet=pontot kell összegyűjteni ahhoz, hogy megkapd a diplomát. Az is meg van szabva, hogy a kötelező tárgyakon felül hány szabadon választható tárgyból kell kreditet szerezni (például van 10 tárgy, abból kell 3-at, ha többet csinálsz, nem baj). Minden tárgynál adott a kreditértéke. Mindegy, hogy az adott tárgyat 2-esre vagy 5-ösre végzed, ugyanannyi kreditet kapsz (persze az 1-esért nem jár semmi).


Fontos még tudni, hogy ha nem sikerül egy tárgya elvégezni, nem kell "évet ismételni", ahogy az a közoktatásban szokás.

2016. okt. 8. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy kell felvételizni - és azért az messze nem igaz, hogy a fizetősön elég a jogszabályi alapponthatárt elérni! Sőt, olyan is előfordulhat, hogy a fizetősön magasabb a ponthatár, mint az ingyenesen (orvosi szakokon pl. tavaly is, idén is volt ilyen). Bár az való igaz, hogy ÁLTALÁBAN alacsonyabb a ponthatár a fizetősön, mint államin.


Osztatlan képzésen most egy évet lehet járni anélkül, hogy vissza kellene fizetni a képzést, ha jól tudom, alapképzésen egy félévet. DE! Ha mondjuk kiiratkozol az első félév végén, de egy naptári éven belül felvesznek máshová, akkor pl. nem kell visszafizetni semmit.


Jó ha tudod, hogy általában 12 ingyenes féléved van, tehát ha pl. jársz valahova 1-2 félévet és meggondolod magad, az új szakon már ennyivel kevesebb támogatott féléved lesz.


A kreditrendszer sem bonyolult. Az egyetemen szabadabban választhatod meg, hogy milyen tárgyakra akarsz bejárni, és melyik félévben (persze van jó sok kötelező tárgy, és bizonyos tárgyakat csak akkor vehetsz fel, ha egy másikat már elvégeztél: pl. Matek 2-t csak akkor veheted fel, ha elvégezted a Matek 1-et). Úgy tartják számon, hogy minden szükséges tárgyat felvettél-e, és elég tárgyat vettél-e fel egy félévben, hogy összeadogatják a kreditjeidet (pontjaidat), amiket az egyes tárgyakért kapsz. Ha az általános iskolára gondolunk, olyan, mintha a matekért kapnál 5 pontot, a földrajzért meg mondjuk 3-at, mert több időt kell eltöltened a matek megtanulásával, mint a földrajzéval. És össze kellene szedned a félévben kb. 30 "pontot".

2016. okt. 9. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!