Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Igaz az, hogy a Pécsett az...

Igaz az, hogy a Pécsett az orvosnak készülő diákok inkább a budapesti Semmelweis Egyetemet választják, mert az EU-szerte elismert diplomát ad?

Figyelt kérdés

[link]

[link]



2018. márc. 30. 11:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Minden orvosi egyetemet elismernek. Azon kívül egy csomó pécsi orvost ismerek, akik nem is gondolkodtak más egyetemben, csak a pécsiben.
2018. márc. 30. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
87%

Nem igaz. A fordítottja már inkább. Az alábbi kérdéseknél is világosan kiderül, hogy a legtöbb válaszoló meg sem jelölte a SOTE-t, pedig bőven elég lett volna a pontjuk oda is:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb-..

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..


A kérdésed egyértelműen provokáció.

Miért megint Pécs a célpont? Csak nem azért, mert zsinórban harmadszor is elnyerte az orrotok elől a Medikus Kupát? :))))

[link]

[link]

[link]

Nem baj, majd talán jövőre ;(


Érdekes, hogy pont most találtad meg ezt a 2012-es cikket:

„Tanulmányaik végén az unióban mindenütt elismert Semmelweis diplomát kapják.”

A Semmelweis helyére behelyettesítheted bármelyik magyar orvosit, azok is mindenhol elismertek az Unióban.


A másik, 2005-ös, azaz (13!) éves cikket inkább hagyjuk.

„Sokatmondó lehet az a kutatási eredmény, miszerint a többi orvosi egyetemhez képest kevésbé egyöntetűen kedvező megítélést kapó Pécsi Egyetem Általános Orvostudományi Karán is egyértelműen optimisták a diákok.”

Nincs konkrétum, hogy miért is volt olyan kevésbé egyöntetűen kedvező 2005-ben a pécsi orvosi kar megítélése, nem véletlenül. Egyszerűen már akkor is irigyek voltak sokan a pécsi képzésre, amely azóta is kiválóan szerepel a nemzetközi ranglistákon, de 2012-ben pl. a magyar ranglistán is első volt. Miért nem azt mutogatod?

[link]


De ugorjunk a jelenre: a QS-nél az elmúlt 4-5 évben éppen a Semmelweis egyetem kapott „a többi orvosi egyetemhez képest kevésbé egyöntetűen kedvező megítélést”, mivel a diplomájuk munkáltalók általi elismertsége (employer repuitation) kb. 10 ponttal alacsonyabb (55,4) lett, mint bármely más magyar orvosi karé (a másik 3 mind 65-66 közötti pontot kapott)...


„Az objektív adatok alapján felvázolható, milyen eséllyel jelentkeznek a felvételizők egy-egy karra, ám ezeket az adatokat a Felvi-rangsor készítői a diplomák piacképességéről alkotott véleményekkel is kiegészítették.”

A rangsor minden, csak nem objektív. Komoly aggályok merülnek fel azzal kapcsoaltban is, hogy az eduline (felvi, hvg) rangsora mennyire tekinthető elfogultnak a SOTE (vagy általában Budapest) irányába... Egyébként teljesen megfoghatatlan, hogy mit és hogyan mérnek, meg hogy mennyire megbízhatók az adataik.


Hogy konkrétumot is mondjak:

Mint fent láttuk, a PTE-ÁOK még a manipulációk ellenére is megelőzte az SE-ÁOK-t oktatói kiválóság terén 2012-ben (és abszolút helyezésben is): [link]

Szintén sokat mond, hogy a listát utólag meghamisítva előrébb hozták rajta a SOTE-t:

[link]

Hasonlítsuk össze a fenti linkkel: PTE ÁOK oktató kiválóság terén 1. helyett itt már csak 2., SE-ÁOK pedig a hallgatói kiválóág szerint 26. helyett már 16. Pedig elvileg ugyanaz a lista (2012-es rangsor: amikor közzétették (2011.11.22), akkor Pécs volt rajta előrébb, de ha valaki ma keresi vissza a táblázatban, akkor már mást talál (még jó, hogy az eredeti cikket elfelejtették utólag módosítani, így mindenki láthatja, hogy csalnak).


Hogy ne csak Pécs vs. SE legyen:

[link]

2016. Ha megnézzük az „oktatók kiválósága” részt: a DE-GYTK-n mindkét paraméter magasabb (fokozoattal rendelkező oktatók aránya: 82,8 %, MTA-cím: 14,1%), mint a SE-ÁOK-n (79,4 %, illetve 10,7%), de még ez sem elég ahhoz, hogy a DE-GYTK az SE-ÁOK elé kerüljön (mivel mindkettőt másodiknak rangsorolják). Erre nem létezik semmilyen észszerű magyarázat (mivel nem létezik olyan súlyozás, ami indokolná a rangszámok iylen fajta kiosztását), az egyetlen lehetőség a rangszámok tudatos manipulációja.


A világ azóta sem változott, a lista még mindig komolytan. 2018-as példa:

[link]

A bölcsészkarok között PTE-BTK az 1. az oktatók kiválósága alapján, SZTE-BTK a 2.

[link]

Az abszolút kari rangrorban meg az SZTE-BTK a 3. az oktatók kiválósága alapján, PTE-BTK meg a 4. Hogy jött ez ki? Egyszer az egyiken, máskor a másikon „kiválóbbak” az oktatók, amiket elvileg ugynakkor, ugyanazon paraméterek alapján, ugyanolyan súlyozással értékeltek? (amit még hangsúlyoznak is mindkét cikk alatt: ld. „Mi alapján áll össze a rangsor?”, hogy milyen precízen számolnak, meg mennyit javítottak rajta...) Viccnek is rossz, és teljesen komolytalan. Ki hiszi ezek után el a ranglista bármelyik adatát? És valaki még pénzt is ad ezért a kiadványért.


Meg egyébként is:

[link]

[link]


Az idei (2018) nemzetközi THE-ranglista alapján egyébként szintén Pécs lett a legjobb az SE-vel azonos helyezési számot elérve:

[link]

Szűrj rá, hogy country: Hungary. No, melyik egyetemek állnak az élen?


Nyilván Pécs azért nyer sorozatosan nemzetközi díjakat az egyetem miatt, mert annyira „színvonaltalan” az ottani képzés:

[link]

[link]


Egy másik hír:

[link]


A vidéki egyetemeket elárasztják a külföldi hallgatók:

[link]

[link]


Főleg németek és norvégok.

[link]

[link]

Ők meg nem jönnének ide, ha azt gondolnák, hogy akár csak picivel is alacsonyabb a színvonal, mint másutt.


Hidd el, ha Pécsnek nem lenne NAGYON jó híre külföldön is és nálunk is, akkor nem jönnének rá tömegével a hallgatók pl. Németországból, Norvégiából. A pécsi hallgatók 2/3-a külföldi, és egyébként több külföldi orvostanhallgató van Pécsen, mint a SOTE-n, biztos nem azért, mert olyan rossz híre van.


Pl. Németországból is tömegesen jönnek Pécsre tanulni, és sokan itt szereznek diplomát, amit Németországban is (mint ahogy másutt is) elfogadnak, illetve aki kiemelkedő tanuló, lehet, hogy harmadévben már Németországban folytathatja tanulmányait, és ez esetben bból építkezik, amit az első 2 évben Pécsen tanult meg, és aztán a neves német egyetemeken is sikerrel veszi az akadályokat. Tehát a pécsi képzés még színvonala még a neves német egyetemekével is felér. És emiatt jönnének is még többen, ha lenne még több hely... Nyilván nem így lenne, ha nem lenne világszínvonalú a képzés.


A külföldi hallgatók egyébként imádják a PTE-t:

https://www.youtube.com/watch?v=f3xqviqZGDg


És végül: a pécsi orvosin olyan magas színvonalú az oktatás, hogy még Amerikából is jönnek Pécsre, hogy átvegyenek bizonyos elemket:

[link]

„Az uniós tagállamok közül Magyarországon, méghozzá Pécsen kutatják és tanítják a legmagasabb szinten a migrációs orvoslást”


Remélem, segítettem. Ha van még kérdésed, szívesen válaszolok. Ne görcsölj a témán, húsvét van, menj inkább, és fess mintákat a tojásaidra vagy máséira :)

2018. márc. 30. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Hogy jön ide a medikus kupa?! Mi köze van az orvosképzéshez egy sportrendezvénynek?


"A Semmelweis helyére behelyettesítheted bármelyik magyar orvosit, azok is mindenhol elismertek az Unióban."

De a cikkben, ami egy országos olvasottságú online orvosi portálon jelent meg, a Semmelweis diplomát írják, hogy elismert, és alatta ez a mondat: "Az érdeklődés rendkívüli, az évfolyamonkénti 50 helyre “Németországból, illetve Rigától egészen Pécsig" Ha Pécsen ugyanolyan diplomát kap, miért kellene neki Hamburgból a SOTE-s?


"Miért nem azt mutogatod? "

Mert beírtam a keresőbe, hogy orvosi diploma elismertsége, és ezeket dobta ki.


"Nyilván Pécs azért nyer sorozatosan nemzetközi díjakat az egyetem miatt, mert annyira „színvonaltalan” az ottani képzés"

Már ne is haragudj, de a várost díjazták, nem az egyetemet. Semmi köze a témához.


"több külföldi orvostanhallgató van Pécsen, mint a SOTE-n, biztos nem azért, mert olyan rossz híre van. "

Ezt mondjuk valami statisztikával nem ártana alátámasztani, mert én meg úgy tudom, hogy a SOTE-n több a külföldi, de mindegy.


A kommentednek semmi köze a kérdésemhez. Belinkeltem a cikkeket, amiket találtam. A medicalonline-on pedig azt írták, hogy Pécsről is mennek a Semmelweis diplomáért, mert az EU szerte elismert. Oda van írva.

2018. márc. 30. 14:07
 4/11 A kérdező kommentje:
Ha nem orvosi egytemi várost írnak, fel sem teszem a kérdést. De Pécsen van orvosi egyetem. Akkor miért mennének el a Semmelweis diplomáért, ha nem elismertebb? A cikkben nem kalandvágyról és függetlenedésről volt szó, hanem elismertségről.
2018. márc. 30. 14:08
 5/11 anonim ***** válasza:
73%

Azert mert akarmilyen jo mind a negy orvosi de a Semmelweis egy olyan név aminek sulya van. Ezzel NEM azt mondom higy a tobbinek nincs de sajnos ez a kep alakult ki az emberek fejebe helytelenul hogyha kulfoldon is elismert diplomat akarsz akkor csak a SOTE.

Aki ez alapjan valaszt mert ezt hallotta az szerintem hulyeseget csinal.

En pl a jovo tanevet a PTE-Áok-on akarom kezdeni mert siman van olyan szinvonalu mint a barmelyik masik

2018. márc. 30. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Csak hogy ezt a cikket nem laikusok írták... A MedicalOnline szerkesztőinek pontosan tudni kell, hogy mind a 4 diploma elismert EU-szerte, az USA-ban pedig egyik sem, különbözeti vizsga kell.

Egyébként ha a vidéki orvosi diploma nem lenne olyan elismert, mint a Semmelweises, akkor nem gondoljátok (gondolják), hogy nem lenne itthon orvoshiány?

2018. márc. 30. 15:07
 7/11 anonim ***** válasza:
93%

#3-4, 6:

A kérdésre válaszoltam.


„Hogy jön ide a medikus kupa?! Mi köze van az orvosképzéshez egy sportrendezvénynek?”

Így kapásból 3 ok jut eszembne, hogy „hogy jön ide”:

1. Mert ép testben ép lélek, ha ismered a mondást...

2. Vagy mert az orvosképzések közötti rivalizálás eme rendezvény keretében szokott évről évre éleződni, nem csak a sport területén. És éppen a héten volt.

3. Meg próbáltam kitalálni, mi motiválhatott téged éppen most a kérdés kiírására éppen ezen 2 cikk linkelésével. Mert a kérdés egyértelműen provokáció, trollodásnak harmatgyenge, kérdésnek meg komolytalan.


Egy egyetemválasztáson gondolkodó középiskolás kizárt, hogy pont erre a 2 ősrégi cikkre találjon rá, és ne mondjuk az egyetemek honlapjait nézegesse, ahol egyértelműen kiderül, hogy a pécsi is akkreditált az EU-ban.

[link]

„Az általunk adott diplomák elfogadottak és megbecsültek az Európai Unióban és az Egyesült Államokban egyaránt.”

[link]


Egyébként meg miért írna ki valaki ilyen kérdést?

Ha a PTE-t akarnád „védeni” az SE-vel szemben (mint ahogy a 6-os hozzászólásod végén próbálod sugallni: „Egyébként ha a vidéki orvosi diploma nem lenne olyan elismert, mint a Semmelweises, akkor nem gondoljátok (gondolják), hogy nem lenne itthon orvoshiány?”), akkor nem ezt a 2 cikket linkelted volna be.

Ha meg épp szidni akarnád (mint ahogy a hozzászólásaid többi része alapján egyértelműen lástzik), akkor meg szimplán rosszul csinálod.

De bármelyik is a 2 közül, ez az oldal NEM erre való.


„Mert beírtam a keresőbe, hogy orvosi diploma elismertsége, és ezeket dobta ki.”

Nem igaz. Ezeket dobja ki:

[link]

Vagy ezeket:

[link]

Esetleg ezeket:

[link]

A te linkjeid is szerepelnek talán a 10.000. helyen, nem mentem el addig.

De nyugodtan pontosítsd, hogy melyik kereső és milyen beállításokkal dobná ki pont ezt a kettőt :P Nem fog menni. Ha már trollkodsz, legalább csinálnád ügyesen. :P


„De a cikkben, ami egy országos olvasottságú online orvosi portálon jelent meg”

5 éve.... De te véletlenül pont most találtál rá. :)))) A THE, ami meg VILÁGSZERTE (nem csak országosan...) olvasott és elismert rangsor, ráadásul idei, arra nem találtál rá. Meg amikor linkletem, akkor is elkerülte a figyelmedet.

[link]

Érdekes ez a kettős mérce. Innentől annak is egyértelmű, akinek eddig ne lett volna az, hogy te valójában nem a kérdésedre vársz választ, csak trollkodni jöttél.


A „színvonal” kapcsán is sikerült egy 2005-ös cikket találnod, ami éppen Pécset emeli ki negatívan (indoklás nélkül) a 4 közül, de az, hogy azóta 2008-ban és 2012-ben is Pécs vezette az országos rangsort, 2018-ban meg a THE nemzetközi listáján a magyar orvosi karok közül a PTE-ÁOK érte el a legelőkelőbb helyezést (a SE-vel együtt), ezt bezzeg nem dobda ki a kereső... Hiszi a piszi.


„A medicalonline-on pedig azt írták, hogy Pécsről is mennek a Semmelweis diplomáért, mert az EU szerte elismert. Oda van írva.”

Nem ez van odírva. Csak te nem tudsz szöveget értelmezni. De akkor segítek:

„Tanulmányaik végén az unióban mindenütt elismert Semmelweis diplomát kapják.” = Az SE diplomája az EU-ben mindenütt elismert. Tény.

A többié is. Ez is tény, bár nincs odaírva (mint ahogy ennek ellenkezője sem, hiába próbálod beleláttatni), de magad is utánanézhettél volna.


„Az érdeklődés rendkívüli, az évfolyamonkénti 50 helyre “Németországból, illetve Rigától egészen Pécsig” évente átlagosan 300-an jelentkeznek”

Tehát volt, aki Pécsről érdeklődött. Talán azért, mert Hamburgban akart tanulni? Szó nincs arról, hogy azért ment volna oda, mert a pécsi diploma ne lenne elismert. Ezt csak te akarod belemagyarázni. Olvasni tanulj meg előbb, mielőtt idejönnél provokálni.


„A MedicalOnline szerkesztőinek pontosan tudni kell, hogy mind a 4 diploma elismert EU-szerte, az USA-ban pedig egyik sem, különbözeti vizsga kell.”

Tudják. És nem is írták, hogy ne így lenne. Épp ezt magyarázom, de nem érted.


„Már ne is haragudj, de a várost díjazták, nem az egyetemet. Semmi köze a témához.”

Aha, persze. Az orvosi kar a PTE, és így a város legelismertebb képzése (bármelyik listát is nézzük), így nagyban hozzájárult ezen elismerésekhez. A THE ranglistája meg kifejezetten az orvosi karokat értékelte (ahol a nemzetközi elismertséget tekintve idén is a PTE-ÁOK és SE-ÁOK emelkedett ki a többi közül, talán éppen ezért válik mindig pont a PTE a trollok célpontjává, mert az SE abban látja a legnagyobb konkurenciát). A QS employer reputation nevű paramétere a diploma munkaerőpiaci értékét mérte (amiről éppen az általad linkelt 13 éves vg-cikk is szól, csak a QS épp nem 13-14 éve, mint a vg cikk, hanem évről évre mindig, és ott valahogy az elmúlt években mindig jött ki, hogy a munkaerőpiacon pont a SE kapott „a többi magyar orvosi karhoz képest kevésbé egyöntetűen kedvező megítélést”), de arra valahogy nem sikerült momndanod semmit. :P


„Ezt mondjuk valami statisztikával nem ártana alátámasztani, mert én meg úgy tudom, hogy a SOTE-n több a külföldi, de mindegy.”

Valóban mindegy (azért is, mert nem az tesz naggyá egy képzést sem, hogy picivel több ott a külföldi; de főleg azért, mert megint félreértelmezted a mondatot, és nem is arra reagálsz, amit írtam). De érdekes, hogy amikor azt vizionálod, hogy csak az SE-diploma lenne EU-szerte elismert, míg a többi nem, azt bezzeg nem kell alátámasztani... :P Inkább 13 éves cikkeket kell alapul venni, meg egy másik 5 éves cikkbe belemagyarázni dolgokat :P


„Ha Pécsen ugyanolyan diplomát kap, miért kellene neki Hamburgból a SOTE-s?”

És ha nem kap Pécsen ugyanolyan diplomát, akkor miért jönnek Pécsre is Budapestről (olyan pontokkal, amikkel SE-re is bejutnának)? Meg Németországból? Meg Norvégiából?

Egyébként ez nem olyan kérdés, ami a te belemagyarázásaidon múlik. A hozzászólás elején lévő linkek alapján egyértelműen kiderül, hogy ugyanolyan diplomát kap. A QS által megkérdezett munkáltatók véleményét alapul véve meg még jobbat is.

2018. márc. 30. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

A cikk az egy cikk a valóság meg egy másik dolog. A cikk a valóság alapján készül, viszont nem teljesen adja vissza a valóságot mert éppen az a lényeg, hogy nem az egészet nézik, hanem az egészből egy részletet és azt hasonlítják össze. Az USA-ba csak USA-ban szerzett diploma használható, semmilyen külföldi diplomával nem lehetsz ott orvos, az USMLE viszga kell ahhoz, hogy kint praktizálj.

A diplomák elismertségének és az orvoshiánynak pedig semmi köze egymáshoz. Itthon is ugyanugy elismerik, csak a fizetés nem elég. Ez az elvándorlás egyik fő oka.

2018. márc. 30. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
azért megy több külföldi bp-re mert az az osrszág fővárosa ,minden bp központu az országban , ha minden pécs vagy debrecen körül frogna akkor ott lenne a legtöbb külföldi, tiszta sor. mikor unja már meg a kedves troll barátunk ezeket a kérdéseket? frusztrált vagy kedves kérdezőú hogy nem vettek fel pécsre? vagy mi XDDD
2018. márc. 30. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
77%

Azért,mert nincs is Pécs:D

Viccet félre téve,hagyjuk már ezt a hülyeséget. Mind a négy magyarországi orvosképzés ugyan olyan színvonalas és elismert. Én pécsi vagyok,magas ponttal kerültem be,SOTE-ra is besétáltam volna,de maradtam itthon és nem bántam meg.

2018. ápr. 1. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!