Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Latin házihoz kellene segítség?

Latin házihoz kellene segítség?

Figyelt kérdés
Az abc minden betűjével kell írni 10 latin szót,ez rendben is van,viszont oda kell írni mindegyikhez hogy birtokos és külön oszlopban még azt is hogy betűjel. Az a baj,hogy ezzel az anyaggal nem is igazán foglalkoztunk órán, még könyvet sem kaptunk. Hol nézhetném meg nem csak magát a szót hanem a birtokost meg a betűjelet is?

2017. júl. 16. 20:57
 1/5 Garpe ***** válasza:

Szia :)


Nem kell megijedned. Ez egy nagyon egyszerű házi feladat.

Ezek a dologok, ugyanis benne vannak a latin szótárban. Neked most főnevekre (fn. a szótári rövidítés dölt betűkkel közvetlenül a szó után) kell koncentrálnod (ez a "mi?" kérdésre válaszóló szavak).

A latin szótárban minden főnév, így szerepel:

[szó], [birtokos avagy genitivus] [nyelvtani nem rövidítve]

Azaz:

poeta, -ae m. (de lehet, hogy "poeta, poetae, m." lesz ott)

Ha nincs benne a szótáradban akkor próbáld a Tinta kiadó féle online szótárat ( [link]


A birtokos, avagy latinul genitivus, nagyon fontos, mert ebből derül ki, hogy hogyan kell ragozni a szót (van egy-két rendhagyó), ezért szinte minden latin szótárban megvan. Ha az egészet le kell írnod, és csak kötőjellel szerepel (pl.: circus, -i m.), akkor le kell vágni a végződést és hozzáilleszteni a szótőhöz a birtokos eset végződését (ergó circus->circ-us->circ+i=>circi, tehát az -us véget levágtam a circus-ról és beraktam, az "-i"-t amit a szótár írt birtokosnak).

A "betűjel", az a nyelvtani nem rövídítve lesz: m.=masculinus=hímnem; f.=femininus=nőnem; n.=neutrum=semlegesnem


Ha kell még latinban segítség, írj nyugodtan (akár te is kedves olvasó) ;)

2017. júl. 17. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Garpe ***** válasza:

#1-es vagyok, a szótár linkjét rosszul küldte el, heylesen:

[link]

2017. júl. 17. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"Latin házihoz kellene segítség?"


Kösz, nekem nem.

2017. júl. 17. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Utolsó: Tapasztalt gyik-es felhasználók is gyakran használják ezt a kérdésmódot. Biztos szebben hangzott volna az,hogy: Tudna valaki segíteni latin háziba? Én csak rövidre fogtam.
2017. júl. 17. 08:29
 5/5 A kérdező kommentje:
"háziban"
2017. júl. 17. 08:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!