Jó óvónőnek lenni?

Figyelt kérdés

Ez évben kezdtem meg a tanulmányaimat, de annyi negatívumot hallok a pályáról (pl. hogy folyton éjszaka írják az óvónők az óratervezeteket, készülnek a hétre a gyakorlatban, hogy diplomaszerzést követően két év múlva újabb portfóliót kell készíteni..stb stb.ez mind igaz volna?), hogy meg lehet szakadni az adminisztrációtól és nagyon sok a fegyelmezetlen gyerek, amiket nem könnyű nevelni, hogy néha elbizonytalanodom, jó pályát választottam-e.


Aki gyakorló óvónőként dolgozik, azokat kérdezném: szép pálya azért, érdemes kitartani mellette? Anyagilag mennyire éri meg? Mennyi egy kezdő óvónő fizetése és mennyi időn belül lehet megnövelni? Nyelvvizsgapótlék van? A városok / önkormányzatok támogatják az óvodákat vagy mindent csoportpénzből próbálnak megoldani az óvónők?



2017. okt. 24. 15:50
 1/3 anonim válasza:
100%
Szia. Ha a gyerekekhez van huzalmad megéri tanulni, a fizetés eleinte nem túl jó, mivel gyakornok vagy. Pedagógusi bértábla van, nyelvvizsgapótlék tudtommal nincs és valóban portfóliót kell készíteni.Szükséges talpraesettnek, hatarozottnak, következetesnek és egyúttal kedvesnek is lenne. Ha csak kedves vagy és nem fegyelmezel, esetleg alig hallani a hangodat ott őrültek háza lesz. Az adminisztrációt mi alvásidőben oldjuk meg, ritka mikor bármi is hazakerül. Nem bántam meg, hogy ezt tanultam, a közösség hasznára vagyok, lelkileg néha sok, mivel a legtöbb esetben a szülőkkel van probléma. Volt egy eset mikor az egyik kedves Apuka megvádolt, hogy megütöttem a gyerekét, majd másnap bocsánatot kért, hogy nem is én voltam, hanem egy kislány, akinek ugyanaz a neve, mint nekem. Persze fenyegetőzött, hogy feljelent meg rögtön a vezető óvónő irodájába vette az irányt. Másik eset, mivel fiatal vagyok egyes szülők rendesen kiröhögnek és közlik, hogy nem érdekli őket amit mondok. Valamint a hiányzasokkal kapcsolatos problémák vannak. De nem panaszkodok, jobb, mint kapálni vagy szemetet szedni. A mi ovinkat az önkormányzat nem igazán támogatja, a Mikulás csomagot a szülők hozzák, akinek ez nem fér bele a költségvetésbe azt előtte, utána való nap nem szokták hozni betegségre hivatkozva. Negyedévente kérünk tisztasági csomagot, ha valamilyen alkalom pl. Mikulás, Évzaró van akkor hoz minden gyerek egy doboz sütit és gyümölcslevet. Évente egyszer kapunk az önkormábyzattól kartont, színes ceruzát, temperát stb. Kirándulni nem szoktunk menni. Csoportpénzt nem szedünk, mivel sokan nem hajlandóak beadni.
2017. okt. 24. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
73%
nem, nem jó...annyi elkényeztetett gyereket eszköz nélkül nevelni nem lehet, és ha már csúnyán nézel, a szülők betámadnak hogy jajj a kis lelkecskéje sérült. Nyelvvizsgapótlék meg miért lenne? Kötelező a diplomához. Akkor van nyelvvizsgapótlék, hogy ha valamihez nem előfeltétel, de előny ha megvan.
2017. okt. 24. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Szerintem nagyon sok múlik azon, hogy konkrétan hol, milyen intézményben dolgozol, milyenek a gyerekek és a szüleik, milyen a főnök, milyenek a kollégák stb.

Nekem az anyukám óvónő, már szinte 40 éve, úgyhogy kimondottan személyes tapasztalatom nincsen, csak rajta keresztül látom a helyzetet illetve én is sok időt töltök a munkahelyén mert meg szoktam látogatni, valamiért szeretek ott lenni, nem tudom miért :)

Ő azért lett óvónő mert imádja a gyerekeket, nagyon szereti a munkáját és tulajdonképpen ez az egy dolog van, ami miatt csinálja, enélkül szerintem nem is lehet bírni. Alapvetően szerintem nem is a gyerekkel vannak a problémák, nyilván nagy felelősség annyi gyerekkel foglalkozni, a nap végére lefárasztják az embert és akadnak "problémásabb" gyerekek is stb., de ha az ember tényleg szereti őket, akkor azért a munka ezen része abszolút élvezhető. Ami már kevésbé kellemes, az valóban a rengeteg papírmunka... Itt is arra törekednek az óvónők, hogy ott az óvodában letudják és pl. alvásidőben próbálják elvégezni legalább egy részét, de ezt nagyon nehéz összehozni és általában nem sikerül mert mindig akad legalább egy olyan kisgyerek, akivel folyamatosan foglalkozni kell, még alvásidőben is vagy pedig egyéb feladat pl. dekoráció, megbeszélés. Anyukám egy "normál" óvodában dolgozik, ugyanakkor nagyon sok a hátrányos helyzetű roma kisgyerek, van több sajátos nevelési igényű gyerek is, középsúlyos értelmi fogyatékos, autista, Down-szindrómás és bizony ez eléggé megnehezíti a munkájukat, hiszen ők kiemelt figyelmet igényelnek, máshogyan kell velük bánni, fejleszteni stb., valamint a papírmunka mennyiségét is megnöveli. Nálunk most is ki vannak pakolva a papírok a nappaliban, anyukám rengeteget dolgozik itthon is, gyakran valóban éjszaka (bár ez inkább egyébfüggő, hogy ki hogyan és mikor oldja meg) és nagyon sok mindent kell írniuk pl. gyermekmegismerések, csoportapló, hospitálási napló, feladattervek, valamint vannak különböző munkacsoportok és továbbképzéseken is részt kell venniük, ezen felül ott van még a minősítési program is. Tehát összességében rengeteg időt és energiát igényel. Ami még szintén problémás lehet azok a szülők....Például ebben az oviban a legtöbb gyerek elég rossz körülmények között él és nem túl jó családi háttérrel rendelkezik, a szülők nagy százaléka iskolázatlan és nem tud írni és olvasni, van köztük értelmi fogyatékos is, előfordul erőszak és több családban is vannak börtönviselt tagok...ugyanakkor a "normális szülők" között is akad sok olyan, aki például túl elfogult a gyerekével szeben, nem fogadja meg a tanácsokat mert úgy érzi, hogy mindent tud és az ő gyereke tökéletes, illetve gyakriak a szülők között konfliktusok is (versenyeztetik a gyerekeiket vagy pl. a romák-nem romák között is vannak összetűzések)stb. Ezek tulajdonképpen mint megnehezítik a szülőkkel való együttműködést, kommunikációt, itt is előfordult már többször, hogy kiabálnak a dolgozókkal, megfenyegetik őket stb., már rendőrségi ügyek is voltak, tehát ezekre is fel kell készülni.

Én úgy tudom, hogy hivatalosan nem szabad csoportpénzt szedni, de szerintem kevés hely van, ahol ezt betartják mert valamiből fedezni kell a kiadásokat. Amióta az ovi egyházi fenntartás alá került, azóta nagyon sok támogatást kapnak, azonban korábban minden apróságért könyörögni kellett mert nem volt rá pénz, ami nyilván érthető és ha nincs, akkor nincsen, de így az óvónők elég sok pénzt költöttek felszerelésekre, játékokra, különböző eszközökre.


Ez csak egy példa, nyilván nem minden óvoda ilyen, tehát azért ennél van nagyon sok jobb alternatíva :), de gondoltam, hogy leírom mert ilyen is van és előfordulhat, hogy az ember ilyen dolgokkal is találkozik a pályája során és alkalmazkodnia kell, meg kell tudnia szokni és kezelni a helyzetet. ITt is vannak óvónők, akiknek mondjuk problémát okoz az, hogy a cigány vagy a beteg kisgyereket is ugyanúgy kell szeretni és ugyanúgy kell velük is foglalkozni, pedig ha ezt az ember végiggondolja, akkor azt mondja, hogy "persze, szegény nem tehet róla, ugyanolyan mint a többi" stb., de a gyakorlatban már lehet, hogy ez nem ilyen egyszerű. Én azt mondom, hogy ha szereted és úgy érzed, hogy szívesen csinálnád, akkor ne hagyd, hogy elrémisszenek a pályától :)

2017. okt. 24. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!