Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Doktori iskolába való jelentke...

Doktori iskolába való jelentkezés feltételei? Saját tapasztalatok érdekelnének. Mennyire kötött a végzettség és az iskolába való jelentkezés? Többi lent

Figyelt kérdés

Jelentkezhetek-e például szociológiai végzettséggel vagy szocialpedagógia végzettséggel pszichológiai doktorira? És így tovább...

Feltétlenül szükséges-e a doktori előtt kutatásban részt venni, anélkül fel sem vesznek? Még mester első éves vagyok, de szeretnék idejében utánajárni a dolgoknak, a felvin eléggé felszínesek a leírások. Illetve mester után nem rögtön szeretnék doktorira jelentkezni, hanem pár évet dolgozni. Mennyire nehéz lenne így?


2017. dec. 20. 07:44
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem kötött a végzettség.

Azon múlik az egész, hogy találj egy kutatóhelyen egy témavezetőt, akivel kidolgoztok egy kutatási tervet (kb. 2 oldalon, nem nagy szám, csak legyen valami elképzelésed, hogy mi lesz a témád).

Ha megvan a kutatóhely-témavezető-téma hármasod, egy min. jó minősítésű diplomád, akkor fel fognak venni (ha a kutatóhely / témavezető eléggé támogat). De min. levelezőre bekerülhetsz.

Előny a jeles diploma, az, ha TDK-ztál (vagy részt vettél valamilyen kutatásban), ha van publikációd, ha voltál külföldi tanulmányúton és az, ha több nyelvvizsgád van, de egyik sem feltétel.

2017. dec. 20. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a hasznos választ! :)
2017. dec. 20. 09:39
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk is kb. az van, amit az első írt. De ennek ellenére engem a személyes elbeszélgetésen kivégeztek. Beszóltak, hogy csak 2 IEEE-s cikkem van. Ahol csak harmad vagy negyedrangú szerző voltam, arra is megjegyzést tettek. Én meg úgy mentem oda, hogy ezeknek majd hogy fognak örülni, hiszen a jelentkezésnél még nem elvárás a publikálás. Mondjuk mindennek ellenére felvettek, csak azért mondom, hogy ne érjen meglepetés.
2017. dec. 20. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2017. dec. 21. 18:30
 5/7 anonim ***** válasza:

Attól függ melyik doktori iskola.

Általában a komoly tudományos területen komoly követelmények vannak és erős mezőny. SOTE-n pl a ~20 helyből az első 10 jelentkező kb kimaxolta a pontokat. OTDK első hely, summa cum laude, több éves kutatási tapasztalat és ebből lévő téma, több cikk, rengeteg poszter, előadás, felsőfokú nyelvvizsgák, szabadalom, stb... ehhez képest nekem alig volt valami, csak 1.5 év tapasztalat és pár poszter meg egy kutatási terv. Mindenkinek szétszedték eléggé. Aztán felvettek :)

Attól függ tényleg, hányan jelentkeznek és milyen a színvonal... másik egyetemen úgy könyörögtek kb a jelentkezőknek, hogy menjenek oda.

2017. dec. 23. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
5-öst annyival kiegészíteném, hogy azért itt már nem olyan egzakt a felvételi, mint az alap vagy akár a mesterképzésen. A szóbelire annyit adnak, amennyit akarnak, és akit a témavezetője / kutatóhelyének a vezetője fel akar vetetni, azt felveteti (ha megvan hozzá a hatalma), amennyiben az eredményei megütik a meghatározott minimumot - lehet, hogy csak levelezőre, lehet, hogy egy év csúszással, de felveszik. Erre szokták azt mondani, hogy "kit mennyire "fogad be" a szakma":S :D
2017. dec. 23. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ja ez jogos. Itt már építgetni kell a kapcsolati tőkét.


Szerintem ami karcos kicsit, amikor úgy mész oda felvételizni, hogy akkor ismerted meg a témavezetődet és előtte teljesen mást csináltál.


Legalábbis sokkal egyszerűbb bekerülni, ha előtte legalább fél-1.5 évig kutattál a vezetése alatt. Ismeretlenül túl nagy a kockázat... simán félremehet 1-2 év után a téma, vagy kiderül semmiféle segítséget nem kapsz és még a csapat sem olyan, ahol érdemes dolgozni.

Fizetéskiegészítés is esélyesebb ha előtte dolgoztál már együtt a proffal.

Megkockáztatom még ingyen is érdemes előtte dolgozni PhD előtt, csak hogy tisztába jöjj érdekel-e a téma és sikerül-e befejezni 4-5 év alatt.

2017. dec. 23. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!