Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogy vehetném a szüleimet rá,...

Hogy vehetném a szüleimet rá, hogy tanárnak tanulhassak tovább? Azt mondják éhen fogok halni és hogy nem ilyen jövőt szánnak nekem?

Figyelt kérdés

Én kémia-biológia szakos tanár szeretnék lenni. Viszont a szüleim mindenáron orvos-gyógyszerész vagy valamilyen mérnöknek akarnak tovább taníttatni.

Mit tehetnék?



2018. jan. 27. 20:11
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
57%

Mindenképpen jó választás, hiszen a szüleid generációja még nagy számban tanult tovább tanárnak, de a mai huszonévesek már mind orvosoknak, mérnököknek, ügyvédeknek tanulnak tovább. Emiatt pár év múlva, amikor te oda kerülsz, mindenhol sokdiplomás mérnökök fognak a munkanélküli segélyért sorbanállni, a te végzettséged pedig hiányszakma lesz. Főleg, ha biosz-kémia tanár lennél, mondjuk egy jó gimnáziumban. Azzal sokra viheted, mert manapság a német-angol szakos tanárokkal lehet Dunát rekeszteni.

Saját tapasztalat alapján mondom, hogy minden velem egykorú, aki egyetemen tanul, egyáltalán nem akar tanár lenni. 10 év múlva pedig nyugdíjba megy a mostani tanár generáció, úgyhogy ha ezzel nem tudod a szüleidet meggyőzni, valószínűleg semmivel sem. :)

És azt se felejtsük el, hogy állami iskolákba mindig vesznek fel tanárokat, míg gyógyszerészként a magáncégeknél mindig versengened kéne a pozíciódért, orvosként pedig még 30 évesen is a nyakadra járnának a rezidenseket felügyelők.

2018. jan. 27. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
97%
Hát talán a szüleid nem igazán tudják, hogy milyen végzettséggel hol lehet elhelyezkedni és talán még azon sem gondolkodtak el, hogy téged mindenképpen ebből az országból eltávozásra akarnak-e késztetni stb. Jó képességű emberből ténylegesen bármi lehet és másod-harmadlagos szempontok döntik elvégül is, hogy minek tanul. Társadalmilag a mérnök-orvos valóban megbecsült végzettségnek számít (a gyógyszerész kevésbé), viszont a játékosabb hajlamú ember, aki sokféle dolog iránt érdeklődik, az egy biológia-kémia szakos tanári végzettséggel nagyon sokféle területen tud elhelyezkedni. Nemcsak tanárként, de bármiféle olyan területen, ahová általános biológiai és kémiai ismeretek is kellenek: maradhat az egyetemen, mehet valamilyen kutatóintézetbe, múzeumhoz, gyógyszergyárba, biotechnológiai területre stb. A mérnöki vonalat nem ismerem részleteiben, de az orvos-gyógyszerész meglehetősen az emberi egészséggel kapcsolatos szűk területre "képeződik ki" elsősorban. Olyan részletekről már ne is beszéljünk, hogy egy kórházi orvos pl. itthon kénytelen kötelező ügyeleteket vállalni, ami -különösen még fiatalon- meglehetős korlátok közé szorítja a magánéletét.
2018. jan. 27. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
94%

Nem ilyen jövőt szánnak neked? Hát milyet? Olyat, ahova morcosan mész be és kínlódva végzed napi 8 órában minimum, mert kvára nem érdekel?


Majd te azt eldöntöd, hogy milyen jövőt akarsz magadnak, felnőtt ember vagy feltételezem, aki kellően tisztában van a képességeivel, lehetőségeivel és a tanári bérezéssel, legyen az bármilyen silány vagy jó.


Drága szülők, a fene egye már meg, hagyjátok azt a szerencsétlen gyereket hibázni! Ha eddig nem volt agyatok megtanítani felelősségteljes felnőttként viselekdni, nem most fog menni, ha pedig sikerült, akkor nem kell belepofázni mindenbe... Annyira szánalmas ez a kategória, hogy a gyerek vizsgáit számonkéregetik meg tiltják, hogy ide vagy oda menjen...


Akkor kellett volna gondolkodni, mikor még járni tanult. Ha elkapar titeket, nem lesz senki, aki terelgesse a kisbárányt, praktikusabb lett volna a nevelésre odafigyelni, nem most lihegni.

2018. jan. 27. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
17%

Gondold meg, hátha igazuk van :)


Régebben valóban elég sok mást is lehetett kezdeni egy TTK tanár szakos diplomával, mert akkor a szakpárjaidat is egyetemi szinten végezted. Én. pl. kémia-fizika szakon végeztem, és majdnem azt tanultuk, mint a vegyészek, fizikusok. Most viszont átalakult a képzés, a pedagógia jóval nagyobb teret kap, a szaktárgyak viszont visszaszorultak mai terminológiával BSc szintre. Nem is MSc diplomát kapsz, hanem MA-t (Master of Arts, mert tanítani művészet :)

Míg régebben könnyű volt pályát módosítani akár a tudomány, akár az alkalmazott tudomány irányába, a mai tanári végzettség inkább humán diploma.


Ez nem baj, ha tényleg ezt akarod csinálni, csak győződj meg róla, hogy tényleg van-e kedved hozzá. Vállalj segítői munkát nyári táborban pl. Kisebb gyerekekkel, hogy ne haverként, hanem felelős felnőttként tekintsenek rád. Aztán a tapasztalataid alapján dönts.

2018. jan. 27. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
94%
Nem kell rávenned őket sehogy, fogod magad és oda jelentkezel ahova akarsz. Elég gyakran olvasni itt, hogy valaki a szülei nyomására kezdte el az adott szakot de utálja, bukdácsol, elege van teljesen, nem kell hogy te is beállja a sorba. Neked kell eldöntened mivel szeretnél foglalkozni a későbbiekben.
2018. jan. 27. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
11%
Annyiból igazuk van, hogy szerintem jelenleg egy kezdő tanár aki kezdi a pályát mondjuk 24 évesen az kevesebbet keres mint a LIDL-be egy pénztáros aki már 18-20 évesen el kezdhet gyüjtögetni.
2018. jan. 28. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
76%

Miért kell lepontozni a "ne legyen tanár" véleményeket?

Épp az a lényeg, hogy a kérdező megismerje a nézőpontokat. De hogy válaszoljak is.


A tanári hivatás nagyon szép pálya, sajnos nem ismerik fel sem itthon, sem sok más helyen az iszonyatos jelentőségét... Vannak előnyei és hátrányai az állami szférának. Én ismerek sok fiatal tanárt, nem tudnak félretenni a normális kis családi életük beindítására. A pénz hiánya sajnos sok frusztrációt szül, ráadásul ott lesz benned, hogy nem ezért szenvedted végig az egyetemet. Munkád viszont fixen lesz, mert a reál szakos fiatal tanárok konkrétan eltűntek.


Ha nincs kedved orvosként vagy mérnökként (vegyészmérnök és biomérnök érdekel-e?) dolgozni, ha a boldogságod múlik rajta, akkor legyél tanár mindenképpen.

2018. jan. 28. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat !

Azoknak is akik azt mondták, hogy álljak ki a tanári pálya választása mellett és azoknak is, akik pedig azt hogy átgondolnák a helyemben.

Az orvosiban én egyáltalán nem gondolkozom, én nem érzem ahhoz elhivatottnak magam, nem álmom az.

A gyógyszerészetivel az a problémám, hogy nem igazán látok bele, nem tudom hogy foglalkoztatna -e engem. Viszont őket úgy hallom megbecsülik és amikor beszéltem gyógyszerészekkel, ők mindig nagyon értelmesek, műveltek voltak.

A vegyész, biomérnökséggel kapcsolatban is ugyanaz a problémám, mint a gyógyszerészekkel. Hogy nem tudom elképzelni, hogy gyárban töltsem mindennapjaim vagy egy laborban fehér köpenyben és öntögessek össze dolgokat, vagy kutassak vagy cikkeket olvasgassak.

Nővérem biológus, gyógyszer biotechnológián tanul.

Most készül phd-zni. Ő imádja, ő tényleg megtalálta ami hozzá való. Folyton a munkájáról beszél, hogy milyen volt. Például hogy most ezt fejlesztik ki, de ma késett az alapanyaga úgyhogy csúszott vele 3 órát, meg még várt a táptalajára, aztán sikerült megcsinálni és ilyen meg ilyen színt kapott és ez meg az lett belőle.

De én nem szeretném az ő útját járni, én saját utat szeretnék. Én egyszerűen erről nem tudnék ilyen átéléssel beszélni, mert egyszerűen én ezt nem tudnám csinálni.

Problémám a mérnöki szakokkal az, hogy szerintem túl telítjük már lassan. Idén például a Debreceni egyetemet nézve vegyészmérnökök 160-an vannak, másodikos vegyészmérnökök 250-en vannak a csoportjukban, a biomérnökök idén 50-en vagy 70-en kezdtek és még ott vannak a sima kémia bsc-sek akik később vegyészek lesznek.

És az állás lehetőség? Abból egyáltalán nincs ennyi. Tudom, hogy nem végzik el ennyien, mert csúsznak, vagy szakot váltanak valamilyen okból kifolyólag sokan. De ez akkor is sok, ha azt nézzük, hogy ,Magyarországon milyen kevés helyen lehet elhelyezkedni. Budapest, Debrecen, Szeged? És ha én vidéken egy kisebb faluba szeretnék élni?

Nem tudom ezek a tényezők is nagyon zavarnak engem.

Tuodom, hogy a tanárok nem keresnek jól, az élet folyton csak a pénzről szól.

Viszont tudom, hogy imádnám motiválna, hogy fejlődhetek, hogy tanulhatok életem végéig. Hogy mindennap új dolog várna rám. Hogy emberek közelében lehetek,segíthetek, erről szívesen és átéléssel tudnék beszélni én is, úgy mint a nővérem.

Félek, hogyha elmennék annak aminek anyáék szánnak egy szürke, motiváltalan, introvertált szürke kis egérré válnék, amiatt, hogy nem választhattam és mert sohasem érdekelt konkrétan az, amit tanulok. Pedig az egyetemnek pont az lenne a lényege, hogy végre azt tanuljuk amit majd később csinálunk és érdekel bennünket.

2018. jan. 28. 17:56
 9/13 anonim ***** válasza:
24%

>a mérnöki pálya túltelített mert sokan vannak az egyetemi fb csoportban


Egyrészt a felvettek kb. fele kap valamikor majd diplomát, másrészt MSc-s hallgatóként vagy 6 egyetemi évfolyamcsoportban vagyok benne.

Másrészt perpill vegyészmérnök BSc-m van és kapásból 3 helyet ismerek, ahová sec-perc alatt felvennének, mert akkora a mérnökhiány.


>És ha én vidéken egy kisebb faluba szeretnék élni?

Akkor vidéken egy kisebb faluban élsz, veszel egy kocsit/tömegközlekedés és bemész a gyárba/laborba/ahol dolgozol mérnökként.


Mielőtt még azt gondolnád, nem rábeszélni akarlak a mérnökségre, csak a saját meglátásaimat írom le, mert szerintem nem teljesen pontosak a sajátjaid.


Másrészt azt is gondold át, hogy milyen anyagi körülmények között szeretnél élni. Tudom, megint a pénz, de gondold át, hogy milyen anyagiakat szeretnél szerezni. Milyen házban szeretnél élni, milyen kocsit, milyen gyakran lecserélni, hol akarsz nyaralni, hányszor egy évben, mennyit raksz félre megtakarításnak/"nyugdíjnak" stb. aztán kalkuláld ki, hogy egy tanári fizetésből kijön-e. Ha megtudsz elégedni azzal, ami abból kijön, akkor nincs semmi probléma.


Remélem azért segítettem valamit és sok sikert a pályaválasztási döntéshez.

2018. jan. 30. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
19%

Aki lepontozott, attól várom, hogy szerinte a 200 ezres bruttó (~135 ezer nettó)

[link]

mesterszakot végzett tanár milyen életkörülmények között tud élni. (persze, ha csak alapszakról van szó, akkor nettó 120 ezer).

Erre is menjen a lefelékéz, hiszen tudjuk, hogy havi 47 ezerből is meg lehet élni.

2018. jan. 30. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!