Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Sose értettem, hogy mi az a...

Sose értettem, hogy mi az a kutatás, hogy kell elképzelni?

Figyelt kérdés

Mi alapján kezdenek kutatni? pl kémiában? mi számít kutatásnak? itt most én csak arra tudok gondolni, hogy van egy alanyunk akit felvettek elte kémia bsc szakára és akkor "kutat" ki guglizi" az adott témakör specifikációit és azt összeállítja az ő szemszögéből, ennyi lenne a kutatás? vagy hogy kell elképzelni? tovább tanulás előtt állok.

Vagy pl matematikai kutatások ,hogy működnek? kinek van erre rá látása?


2018. júl. 28. 09:54
 1/4 anonim ***** válasza:
52%

Mindig van egy téma, amit "kutatni" kell. Ezek általában olyan témák, amelyről nincs/hiányosak az ismereteink és/vagy az ipar számára fontos lenne, vagy csak szimplán érdekel egy konkrét téma, és azt kezded ez boncolgatni.


Pl. Granny Smith alma polifenol tartalmának vizsgálata HPLC-vel.


És akkor elkezded a méréseket,leírod a tapasztalataidat stb.

2018. júl. 28. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
50%

A kutatás abból áll, hogy önállóan felfedezel új dolgokat, módszereket egy témakörről, amit eddig még nem, vagy kevéssé tett meg más. A lényeg az újon van, hiszen ha már jól ismer az emberiség egy dolgot, akkor abból nincs szükségünk új módszerekre, akkor kiadják tanítani, és alkalmazzák az emberek. De amiket még nem tudunk, nem ismerünk, azokat fel kell fedezni, mert lehet, hatékonyabb módszereket adnak, mint amiket most ismerünk, fejlődhet a technológiánk. Egy időben nem ismerték pl. az elektromosságot, nem tudták alkalmazni. Sok kutató fáradozott azon, hogy megpróbálja rendszerezni a fizikai dolgokat, utána jöttek az informatikusok, aki feltérképezték, miket lehet megvalósítani ennek a segítségével, aztán most a kvantumfizikában zajlanak kutatások, hogy aztán valami újat, szupergyors számítógépeket tudjunk használni. A kutatások célja az emberiség fejlesztése. Egy kutatás felderítheti azt is, mik a társadalmi szokások, milyen következtetést lehet ebből levonni, és milyen módszerekkel lehet befolyásolni az emberek véleményét úgy, hogy valamit jobban csináljanak. A kutatások felfedezhetik az atomok új alkotóelemeit. Kb. minden témakörben zajlanak kutatások, ez az emberiség versenyének következménye, mindig jobbak akarunk lenni, mindig jobb teljesítmény kell.

Jól látható, hogy a kutatást nem csinálhatja csak úgy akárki. Elsőnek megszerzik a szakterület alapismereteit (BSc), majd elmélyülnek egy témakörben (BSc), végül bekapcsolódnak egy egyetem kutatási folyamatába (PhD), aztán folytathatják vállalatok, országok, vagy egyetemek kutatóintézeteiben. A kutatás egy életre szóló dolog, mert rengeteg mindent kell hozzá tanulni, képesnek kell lenni átlátni egy egész témakört, hogy rá tudjon jönni új dolgokra saját magától.

2018. júl. 28. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A tudományos kutatómunka nem más, mint a "tudomány épületének" fejlesztése.


A tudomány: igazolt ismeretek gondolati rendszere.


Két módon lehet fejleszteni, vagy úgy, hogy új állításokat igazolunk (teszünk igazolt ismeretté - ez a felfedező kutatás), vagy úgy, hogy a már meglévő igazolt ismereteket szervezzük új módon gondolati rendszerré (szintetikus kutatás).


A tudományos kutatás alapja a kreatív gondolkodás, minden más lépés erre épül.


A kutató gondolkodik egy adott problémán, keresi az összefüggéseket, logikai kapcsolatokat. A matematikai kutatás tisztán ebből áll, fogalmakat definiálunk, tételeket sejtünk meg, majd azokat a matematikai logika segítségével bizonyítjuk (azaz axiomákig vagy korábban már bizonyított tételekig vezetjük vissza). Az új matematikai ismeret az mindig egy tétel (egy állítás), amit bizonyítottunk.


A természettudományos és társadalomtudományos kutatások fontos része, hogy a minket érdeklő problémának utánaolvasunk, hogy ki mit csinált már ebben. Ki milyen adatokat gyűjtött, milyen kísérleteket végzett, milyen modelleket állított fel. Ezek ismeretében azonosítjuk az ismerethiányt (a fehér foltot, a tisztázatlan kérdést) majd azt igyekszünk újabb vizsgálatokkal betölteni.


A tiszta tudomány (alapkutatás, felfedező kutatás) mindig arról szól, hogy szeretnénk megtudni, jobban megérteni, hogy hogyan épül fel, hogyan működik az Univerzum egy adott részlete. Hogy az Univerzum milyen részletét vizsgáljuk, ez adja a tudományos kutatás szakterületét.


A tudományos kutatás módszerei a szakirodalmi szintézis, megfigyelés, adatgyűjtés, hipotézisalkotás, kísérletek amivel a hipotézist teszteljük, végül a modellezés amikor a tesztelt hipotézisekből egy matematikai modellt állítunk elő, aminek a jóslatai, predikciói még pontosabban tesztelhetők, még pontosabb magyarázattal szolgálnak.


A tudományos kutatómunka eredménye az elsőfajú tudományos publikáció, eredményközlés (jellemzően angol nyelvű, nemzetközi szakfolyóiratokban). A kutatás eredményességét a publikációkon keresztül lehet megítélni, értékelni. Az alapkutatás, a tiszta tudomány eredményei mindig az emberiség egészének közkincsévé válnak a publikálás által, hacsak el nem titkolják őket valamilyen önző célból.


Ha rákeresel tudományos publikációkra, ott a Bevezetés (Introduction) részben olvashatod, hogy mi volt a "fehér folt", mi volt a kutatás célja. Az anyogok és módszerek (Materials and methods) részben olvashatod, hogy pontosan mit csináltak a kutatók, az eredmények (Results) fejezetben olvashatod, hogy mi jött ki nekik, végül a megvitatás (Discussion) részben olvashatod, hogy az eredményeket hogyan értelmezik, illetve, hogy milyen viszonyban állnak az eredmények a szakirodalmi forrásokkal. Minden tudományos cikk végén ott van az idézett irodalom jegyzéke (References), amiből tudod, hogy mások milyen műveit vették figyelembe a kutatók.

2018. júl. 31. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Kedves utolso nagyon koszonom a valaszod amugy tovabbtanulas elott allok es engem 3gge erdekel a matematika
2018. júl. 31. 12:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!