Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mit érdemes tanulni Budapesten?

Mit érdemes tanulni Budapesten?

Figyelt kérdés

19 Éves fiú vagyok, Budapesten lakok, idén érettségizek, szerintetek mit tanuljak? Semmi ötletem sincs, nem tudom mi lenne az, amit éveken, akár évtizedeken keresztül szívesen csinálnék.

Az egyetem felejtős, mert nem vagyok jó tanuló, viszont az érettségi meglesz. Fizetős tanfolyam is szóba jöhet.


Ti, hogy döntöttétek el, hogy mit tanultok még érettségi után? Azon a területen dolgoztok most is?


2019. jan. 27. 21:55
 1/2 anonim válasza:
Hat ez eleg nehez kerdes. Ezt neked kell eldonten. De mit szeretsz csinalni? Miben vagy jo? Mi az amibol kesobb meg tudsz elni? Tervezz elore es kepzeld magad abba a belyzetbe h pl mernok leszel v orvos ( v akarmi mas) es akkor milyen lesz az eleted. Ha az erettsegi jo lesz akkor nem kell aggodni, mert a jegyeidbol nem az osszeset viszed + ha csinalsz vmi nyelvvizsgat azert is kapsz plusz pontot +ha vmibol emeltezel + ha jo helyezest ertel el diakolimpian akk is kapsz plusz pontot. Az erettsegid mindenkep sikeruljon jol. Startolj ra. Mert jovore mar ugy tudom h fizetoseg lesznek az egyetemrk fosulik es legyunk oszintek azt a pent masra is el lehet kolteni :) mindenkep tanulj tovabb valahol mert akkor konnyebb lesz az eleted. :) vuszont ha nem gond hogy fizetos akkor nagyon sok lehetoseged van.
2019. jan. 27. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Leifur ***** válasza:

Szia!

Nagyon jó, hogy felteszed ezt a kérdést, foglalkozol a témával. Ez az a kérdés, amire nagyon nehéz választ találni ilyen fiatalon. Ha nekem elmondta volna valaki 19 éves koromban, hogy mi vár rám, mire kell készülni, mik a trendek, valószínűleg máshogy döntöttem volna, mint akkor.

Hogyha egy harmincastól elfogadsz pár gondolatot, akkor itt vannak a tanácsaim:

Nem kell életed végéig azt csinálni, amit most választasz majd. Sőt, megfordítanám az állítást, ha szeretnéd is azt csinálni életed végéig, amit most tanulsz, akkor sem lesz úgy.

Ez jó és rossz hír is egyben.

A 21. században inkább az a tendencia, hogy folyamatosan változik a világ körülötted, változnak az eszközök, amikkel dolgozol, a feladatok és a feladatkörök is. Ugyanannál a cégnél, ugyanabban a munkakörben, ugyanabban a csapatban maradva másfél év alatt szinte teljesen kicserélődnek a feladataid, az is, hogy ugyanazt a feladatot milyen programmal/eszközzel kell végrehajtani, kicserélődnek az emberek körülötted, a főnököd és sokszor a fizikai helyed az épületen belül is. Egy dolog lesz állandó, és az a változás.

Akár akarod, akár nem, folyamatosan fejlesztened kell magadat, ha mást nem, megtanulni, hogyan kell az új eszközzel elvégezni ugyanazt a feladatot, amit eddig máshogy kellett. Ha munkahelyet váltasz, akkor pedig alapból változik minden.


Nem elkeseríteni akarlak, csak azt elmondani, hogy a folyamatos változásra és a saját magad folyamatos fejlesztésére kell majd felkészülni.


Egy dolog viszont általában igaz: Tanulni igazán fiatalon tudsz. Később, önálló életet élve, munka mellett sokkal korlátozottabbak lesznek a lehetőségeid. Ismerek valakit, aki 13 évet várt egy konkrét szakra, hogy végre meghirdessék levelező képzésen is, hogy munka mellett el tudja végezni. Mert munka mellett már nem fogsz tudni nappali képzésekre járni. Amíg órákon vagy, addig ki jár el dolgozni? :-) Ha nem dolgozol, nincs pénzed, hogy a lakhatást, ételt, stb kifizesd.

Ha nagyon jó anyagi körülmények között nőttél fel, a végtelenségig támogat majd a családod, akkor ezutóbbi persze kevésbé probléma.


Egyszóval mégis van jelentősége annak, hogy most mit választasz.


Fentről lefelé írom a hasznossági listát:


Ha mégis bevállalnád az egyetemet: mérnökökre, orvosokra, jogászokra még nagyon sokáig szükség lesz, mindig van rá kereslet. És ha legalább átlagos szinten vagy a szakmádon belül, akkor meg is lehet belőle jól élni.

Esetleg a tanári szakok, amikre lesz kereslet, de azok pedig nem a legjobban fizetők, és legalább 5 év elvégezni.


"Szeretetszakokat" (bölcsész, és körülbelül a fentieken kívül minden más) csak akkor érdemes végezni, ha nagyon jó anyagi körülmények között van a családod és már most be tudnak mutatni intézményvezetőknek, döntéshozóknak, fontos embereknek, akik mosolyogva várnak egy-egy gyakornoki hellyel, kiadó rovattal a szaklapukban, stb. Mert egyébként csak egy maroknyi szakemberre van szükség értelmiségi munkakörökben Magyarországon. Bár ne így lenne, de egyelőre még mindig így van. Tehát vagy ismeretség révén, vagy úgy kerülsz be, hogy osztályelsőként végzel az évfolyamodon - és azt írtad, hogy nem tartozol a legjobb tanulók közé.


Hogy mennek az idegennyelvek? Nyelvekkel elég jól el lehet helyezkedni Magyarországon, ha legalább B2-es szinten folyékonyan beszélsz egyet az angolon felül. Fejlédősi lehetőség ritkán van, de a legtöbb pozíció egyelőre még mindig az átlag fölött fizet a két idegennyelvet igénylő állásokban. Angol és spanyol/német/francia/skandináv nyelvek/olasz/bármelyik szláv bejöhet.


Vannak még a kétkezi szakmák. Azok most rendkívül keresettek, mert őrületes hiány van bennük, és mostanra a fizetések is szépen felkúsztak.

Villanyszerelő/elektromos műszerész, építész, festő-mázoló, gázszerelő, vízvezetékszerelő, stb. A lista nem teljes.


Fröccsöntőgép-kezelő, targoncavezető, CNC-gépkezelő és egyéb álláshirdetésekkel tele van az internet.


Ha lappang benned egy jó sales-es, akkor szinte mindegy mit tanulsz, csak ne hanyagold el magad semmilyen téren.


Pontszerűen lehetnek még lehetőségek máshol is, most a leggyakoribb irányokat soroltam fel.


Nyilván, az utolsó, amit már tudsz: Programozókra állandóan szükség van! :-)

2019. jan. 30. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!