Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az előző évszázadban mennyire...

Az előző évszázadban mennyire volt jellemző huszonéves felnőttek közt a magázódás, természetesnek érződött ha mindketten fiatalok voltak is? Mikor engedte meg egy-egy helyzet hogy tegeződésre váltsanak?

Figyelt kérdés
2020. ápr. 27. 23:44
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
akkor mégiscsak vannak kivételek és jól rémlett hogy bizonyos helyzetekben megmarad mindenképp, köszönöm. egyébként magamon kívül 2 másik paciens simán tegeződő formában beszélt a doktornővel, (persze tudom lehet régi ismertség vagy bármi mögötte, csak én ezt láttam)
2020. máj. 6. 20:06
 12/19 anonim ***** válasza:
70%
Csak egy példa erre: 35 éves vagyok, a magánéletben tegeződöm nagyjából mindenkivel. Viszont amikor a fiamat pszichológushoz vittük, aki kb annyi idős lehet, mint én, és a férjem letegezte, az ember azonnal szólt, hogy bocs, de ezt nem, mert az ő szakmájában 14 éven felüliekkel tegeződni etikátlannak számít. És értem is, miért.
2020. máj. 7. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
0%

Hát az én családi tapasztalataim egészen különbözőek.

Lehet, hogy volt, ahol az 50-es években tegeződtek a fiatalok, de pl. Veszprémben nem, sőt, Fehérváron, a Balaton mellett, vagy a Dunakanyarban sem, még a 70-es években sem.

Hogy orosz mintára? Már ahol egyáltalán figyelembe vették a "ruszkikat", nemhogy a mintájukat követték volna. Bugrisnak tartották őket a vakolt, hidrogénezett hajú feleségeikkel és az irtózatos pacsuli szagukkal-.

A kommunizmus konfekcionált, az biztos, már nem lehetett a ruhából meglátni, hogy ki milyen réteghez tartozik, ami eleve meghatározó volt.

De hogy az 50-es években nem tegeződtek a fiatalok -és még az együtt elemibe/általánosba járók is áttértek a magázódásra- az biztos.

Az udvarló és az udvarlott elég hosszú ideig magázta egymást, és szerintem általános illemszabály volt -és jelzésértékű-, hogy az első csók után tegeződhettek, és akkor már komoly lett az udvarlás, foglaltnak minősült a lány. Az ettől eltérő lányról nem volt jó a vélemény, szégyen volt a szülőknek, testvéreknek.


A 80-as években még tisztességesen magázódtunk Pesten is, akivel pl. a tanítónéni tegeződött, illőnek érezte másoknak megmagyarázni, hogy pl. régi szomszédja az illető. Pedig az egy kommi tanítónő volt.


Szerintem az általános erőltetett tegeződés egy liberális vakvágány, elveszi az érintkezések sokszínűségét. Uniformizál, és az nem helyes.

Attól függetlenül, hogy a magyar nyelv alapjában tegezős volt, és germanizmusként lett magázós, de akkor még megvoltak az igényes kifejezőeszközeink a különbségek finom érzékeltetésére. Mára kihalt a finomság, a nyelvből is. Baloldalon legalábbis.

2020. máj. 21. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
60%
Előző, ennek ellentmond, hogy angolul sincs megkülönböztetve tegezés és magázás, ennek ellenére Nagy-Britanniában igen erősen jelen vannak a társadalmi osztályok...
2020. máj. 22. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
36%

14

Amit megmagyaráz, hogy az angol IGNORE szót nekünk, magyaroknak körül kell írnunk, nekünk, egyenes gondolkodású -nyelvű népnek nincs ilyenféle cselekvésre-viselkedésre szavunk.

Bár vannak idegen gondolkodásúak, akik "ignorálnak", de mi SZÁNDÉKOSAN FIGYELMEN KÍVÜL HAGYUNK.

2020. máj. 22. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%
15: nálunk erre van az a szó, hogy "leszarja" :D
2020. máj. 28. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem teljesen jo az ignoral szo, mi a baj vele?
2020. máj. 28. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
28%

17

Az a bal az "ignorál (ékezettel)" szóval, hogy csalás, ifegen, magyartalan.

Mert egy cselekvésnek tüntet fel egy igazából több cselekvésből álló, bonyolult folyamatot. És ezáltal természetesnek tünteti fel, hogy nem az.

2020. máj. 28. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
67%
Van millio latin meg egyeb jovevenyszavunk, amit nap mint nap hasznalunk, majd ez is megtalalja a helyet a magyar nyelvben.
2020. máj. 28. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!