Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A ma Romániához tartozó...

A ma Romániához tartozó Nagylakon a szlovákok hogy nem magyarosodtak el? Mitől függ, hogy hol mennyire maradtak meg? Az elmagyarosodásuk csak Trianon után kezdődött?

Figyelt kérdés

Úgy ahogy Békéscsabán, Szarvason, Mezőberényben, Tótkomlóson stb. Nagylakon még ma is talán relatív többségben vannak (40-45%) és van erősebb nemzettudatuk mint a békésieknek. Nem olvadnak be, szlovák az anyanyelvük még a fiatalabbaknak is. Tudom mivel jártam ott. Nálunk talán csak Tótkomlóson van ez így valamennyire tudtommal.


Tehát a beolvadásuk ezek szerint csak Tr. után vette kezdetét? És Romániában jobban viszonyultak hozzájuk? Az is lehet hogy a románok távolabb állnak tőlük kulturális szempontból, és így jobban megmaradtak. Mert ha Nagylak Tr. után is Mo.-n maradt volna, biztos ott ma nem lenne valami szlovák identitás, rég elmagyarosodtak volna.


De én valahol olvastam azt is, hogy a bácskai Bácskertes (Kupuszina) falut is felvidéki szlovákokkal népesítették be még valamikor a 18. század derekán, és 1900-ra ott már teljesen elmagyarosodtak. Más bácskai szlovák településekkel nem épp így van, pl. Petrőc, Kiszács, Kölpény (Kulpin), Pincéd. (Talán az is közrejátszhatott, hogy Bácskertes még kb. része az összefüggő magyar nyelvterületnek, emezek már délebbre vannak, többnyire szerb települések körül.)


Van itt valaki aki érdeklődött ez iránt, vagy szlovák (származású), tudna valamit mondani erről, hogy hol mennyire maradnak meg a szlovákok és az identitásuk, mi mindentől függ stb.



2020. aug. 23. 14:28
 1/2 anonim ***** válasza:
Nem vagyok szlovák származású, de meglátásom szerint ez nem kizárólag az elmagyarosodással magyarázható. Volt közben egy második világháború, következményeként a Benes- dekrétumokkal, ami az egyébként sem túl nagy magyarországi szlovák szórvány úgy jó kétharmadát Csehszlovákiába telepíttette, helyükre, pedig felvidéki magyarokat toloncoltak ki. Ez eléggé hátrányosan befolyásolta a szlovákok számarányát a mai Magyarországon. A Benes- dekrétumok meg Romániát nem érintették, így ott sokkal szilárdabban megmaradtak a cseh- szlovák közösségek.
2020. szept. 15. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
100%
Ugyan már ! Magyarországon többen vannak mint a cigányok. utálnak mindenkit ,meg saját magukat is ,tisztelet a kivételnek.
2021. márc. 23. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!