Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Első temetésre megyek?

Első temetésre megyek?

Figyelt kérdés

Sajnos úgy néz ki előbb utóbb temetésre kell mennem. Nagyon nincs jól egy közeli hozzátartozóm és nem nagyon van már remény. Nem voltam még soha temetésen. Nagyon féltem mindig is tőle. Valaki esetleg leírná, hogy nagyjából mire számítsak? Tudom nagyon hülye kérdés, de hallottam búcsú csókról akkor az elhunytat meg kell csókolni majd? Az elhunytat látni fogom? Olyan sírba fogják temetni, ami több fős. Az ott nyugvók földi maradványait is látni fogom?


Borzasztóan félek attól amit egy temetésen átél az ember. Kérlek segítsetek!


2021. máj. 26. 21:42
 1/6 Miss Endzsi ***** válasza:
91%
Nem fogod látni, valószínű hamvasztás lesz, behelyezik az urnát a sírások, egy kis üreget válynak neki, majd leengedik egy kendó félével, miután beszédet mond a pap, majd felhelyezik a koszorúkat a sírhelyre, az emberek pedig odajönnek részvétet nyílvánítani, majd a többje elmegy, utána összeültök a családdal.
2021. máj. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
47%

jézusom, mi bigott családban nőhettél fel, ha ennyire rettegsz egy temetéstől..

Ha nem is közeli, akkor közel sem kell menned. Azt mi honnan tudjuk, milyen koporsó lesz és kell-e csókolgatni?

2021. máj. 26. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Én ilyenről még nem hallottam, hogy egy temetésen a résztvevők csókolgatnák a halottat. Hogy milyen lesz a szertartás, azt senki nem tudja megmondani, kezdve onnan, hogy mondjum egyházi temetés lesz-e, vagy polgári. Ha te nem vagy legközelebbi hozzátartozó, a szűk közvetlen család tagja, akkor egyszerűen csinálod, amit a többiek, jellemzően szép csendben álldogálsz. A szertartás végén pedig - illetve ha elég közeli ismerős volna az elhunyt és a családja - esetleg már az érkezésedkor is, ha diszkréten meg tudod oldani, részvétet nyilvánítasz, megint csak mint a többiek. A család kérésének megfelelően viszel/nem viszel virágot/ esetleg egy szálat (megfelelò rész aláhúzandó).
2021. máj. 26. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nem hamvasztás lesz és református szertartás. Egy nagyszülőről van szó sajnos.
2021. máj. 26. 22:50
 5/6 Tepfal ***** válasza:
100%

Vidéke válogatja, voltam többféle temetésen sajnos, de a menetrend mindig nagyjából a következő.

Felénk a nőknek fekete öltözet, a férfiaknak fekete öltöny fehér ing szokás. Van, ahol a férfiak is tiszta feketében mennek. Ha utána a halotti torra nem vagy hivatalos, akkor úgyis csak a kabátod és a nadrágod/szoknyád fog látszani, ezek legyenek sötétek. Miniszoknyát az illendőség, magassarkút a praktikusság miatt kerüld.

Először a ravatalozónál szokás gyülekezni. Ez általában egy félig nyitott helyiség. A fedett részében középen lesz a koporsó, maga a ravatalozó fel lesz díszítve gyertyákkal, koszorúkkal. Ha koszorút viszel, akkor ezt a szertartás idejére itt lerakhatod. A koporsó körül fog állni (vagy ülni) a közvetlen család. Tehát ha közeli családtagod, akkor a családoddal a ravatalozó belső részében, a koporsó körül álltok majd, ha távolabbi, akkor nem kell a koporsó körül állnod, hanem azzal szemben szokás, a ravatalozó “előtt”. Illik a gyászoló családot köszönteni, de ilyenkor nem illik odamenni puszilkodni, cseverészni, egy köszönés, fejbiccentés elég. Ha közvetlen a kapcsolatotok, akkor az ilyen formaságok kevésbé számítanak. Tehát első a gyülekező, ez után jönni fog a lelkész, aki a koporsó mögé áll, és itt elmondja a beszédét. Ha vallásos vagy és ismered a rítust, akkor a szükséges részeknél imádkozhatsz te is, egyébként elég ha csendben vagy, nem kell semmit “csinálni”. Néhol sirató asszonyok is vannak, ők énekelnek, de ez egyre kevésbé szokás. Miután a lelkész befejezte a beszédét, következik a halott megtekintése és a részvétnyilvánítás. Ilyenkor ha szeretnéd, megnézheted a halottat és elbúcsúztatsz tőle, de ez nem kötelező, ha nem akarod. A koporsó végig nyitva van egyébként, de nem igazán látni bele messzebbről, csak ha mellé állsz. Tehát ha akarod, akkor odamész a koporsóhoz, megnézed az elhunytat és elbúcsúzol tőle. Maximum a kezét szokás megsimogatni, csókolgatni semmiképpen nem szokás. Voltam olyan temetésen, ahol ilyen előfordult, de általában a gyásztól “megőrült” legközelebbi rokonoktól láthatsz ilyet, de semmiképpen nem elvárás, nem is higiénikus egy halottat megcsókolni. Tehát ha akarod, akkor megnézed a koporsóban fekvő halottat, ha nem akarod, akkor pedig jön a következő lépés: a gyásznép részvétet nyilvánít a legközelebbi családtagoknak - ezek azok, akik a koporsó körül állnak. Általában az emberek sorban állnak, ha távolabbi ismerős vagy, várj a sorodra, semmiképpen ne türelmetlenkedj, vagy tolakodj. Amikor a gyászolókhoz érsz, akkor kezet fogsz vagy puszit adsz és részvétet nyilvánítasz, pl. Nagyon sajnálom! Vagy Őszinte részvétem! megfelelő ilyenkor. Utána továbbmész, nem kell leállni most beszélgetni. Ha közeli családtag vagy, akkor nyilván az ellenkezője, hozzád fognak odajönni a temetés résztvevői, fogadod a részvétnyilvanításukat. Ez után jönnek a sírásók, és felemelik a koporsót (van, ahol a rokonság férfi tagjai viszik a koporsót - ha érintett lennél, még a temetés előtt szólni fognak). A lelkész vezeti a menetet, mögötte mennek a sírásók a koporsóval, mögöttük a közvetlen család és utána mindenki más. Így elmentek a sírig. Ha már mások is fekszenek a sírban, akkor a fedőkő már le lesz véve (ha volt ilyen), és sokszor már a sír is meg van ásva előre. A korábbi halottakat nem fogod látni, mert koporsóban lettek ők is eltemetve, tehát maximum az ő koporsójukat látod majd, de általában ez sem látszik. Ekkor a sírnál a lelkész meg mond beszédet, a sírásók pedig leengedik a koporsót. Ilyenkor szokás még virágot dobni a koporsóra, mindenki, aki hozott ilyet, ilyenkor odamegy és beledobja a gödörbe a virágot. Ez után a sírásók elkezdik betemetni a gödröt. Amikor kész, akkor a lelkész még ismét elmondja a kötelezőket. Ez után szokás még a koszorúkat elhelyezni a síron. Itt is először a közvetlen család koszorúz, majd a távolabbi. Ha a torra nem vagy hivatalos, akkor ilyenkor illik még egyszer részvétet nyilvánítani, majd elbúcsúzni és hazamenni.

2021. máj. 27. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget mindenkinek!
2021. máj. 27. 22:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!