Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A Kelet-Szlovákiában élő/lakó...

A Kelet-Szlovákiában élő/lakó emberek vajon miért beszélnek olyan furcsán?

Figyelt kérdés
Nagymihályon voltunk, olyanakat halottam hogy: Jidem do baičky, čekám na autubusu.

nov. 17. 19:55
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nyelvjárásban beszélnek.
nov. 17. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Ezt kifejtenéd bővebben?

Ok, értem valamennyire, hogy a szavaik eltérnek. De milyen mértékben a standardtól?

Erre lennék kíváncsi.

nov. 17. 21:42
 3/14 anonim ***** válasza:

Nagymihályban voltatok? Az egyébként járási város is (Okres michalovce).


Amiket hallottál az egy vidéki nyelvjárás. Mi "chutorák beszédnek" szoktuk mondani egymás közt.


čekám - várok


Szokták úgy is mondani hogy čekáj - várjál.


Pld. helyesen szlovákul vždy - mindig. Vidéki nyelvjárásban ez "vždycky" , kiejteni " vzsdicki".


odkiaľ - honnét

skadzi - honnét

nov. 18. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszi!


Igen, Nagymihályon voltunk. De ránk, magyarokra, bevallom egy picit másképp néztek. Nem csak ott voltunk, ezen kívül még Zsolnán is.

nov. 18. 17:49
 5/14 anonim ***** válasza:

Nagymihályban nem igazán szeretik a magyarokat, nem úgy mint vidéken.

Zsolnán is furcsán sasoltak? :)


Megkérdezhetem hogy minek voltatok Nagymihályban? Ha nem titok. :)

Csak mert ritka hogy Magyarországról oda menne valaki, hacsak nincs rokona.

nov. 19. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Keleten mindig is másképp beszéltek.

Egykor még tele volt ruszinnal a térség és volt lengyel nyelvi behatás is keleten. Míg nyugaton inkább a cseh felé húzott a szlovák nyelv.

100 éve még sokkal durvább nyelvi különbségek voltak az úgynevezett szlovákok között. Mára ez már java részt lecsiszolódott.

Nyelvjárásnak nevezik de inkább a ruszin/ukrán es lengyel nyelvek behatása szlovákkal keverve.

nov. 19. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

6


A lengyelt azt kihagynám, az erősen túlzás. Még a lengyel határ közelében fekvő települések sem keveredtek a lengyel nyelvvel, annál inkább a ruszinnal.

nov. 19. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Éltek lengyelek is ott bőven.

A Szepességben ill. Árva megyeben jelentős lenygel közösségek éltek már több száz eve. Csadca környéke pl teljesen lengyel volt egy időben.

A lengyelek másik csoportja később a 17.-18. században vándorolt be.

Az első vh után mar csak olyan 50 ezer asszimilálódó lengyelt élhetett de csak kevesen vallották már magukat lengyelnek az első népszámláláson 1930-ban.


"Luxemburgi Zsigmond magyar király tizenhárom szepesi várost és három várat elzálogosított a lengyel királynak."

Amikor ezeket visszakaptuk már lengyelek lakták.

nov. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Én Kelet-Szlovákia határmenti részére gondoltam, ami a kérdésben is szerepel.
nov. 19. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Nagymihály nem határmente. Vagy ha igen akkor egész Szlovákia határmenti.
nov. 19. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!