Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A hetvenes évek előtt lehetett...

A hetvenes évek előtt lehetett látni hosszú hajú férfiakat?

Figyelt kérdés

Igazából az egész nyugati világban a hatvanas években kezdődött ez a hippi korszak, előtte filmekben sem lehetett látni a mai "jólfésült" stílustól eltérő megjelenést. Előtte talán csak művészek tértek el ettől. Lehet az is szerepet játszott, hogy sokan voltak katonák akkoriban és ott ez nem volt megengedett.

Aztán az új zenekarok hozták ezt magukkal és lázadás egyik szimbóluma lett, eleinte még mondták elküldték a gimnazista fiúkat hajat vágatni vagy munkahelyen sem tűrték meg, de aztán később lazult a rendszer és nem foglalkoztak vele. Az 1967-ben készült Ezek a fiatalok című filmben még az Illés és Omega együttesek tagjai is rövid hajjal szerepeltek. Aztán később ez igazából divat lett, szerintem sok férfi viselt hosszú hajat legalább gimiben. Bár engem személy szerint sosem vonzott, nehéz gondozni és nem praktikus.



dec. 29. 10:55
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
79%
Nézd meg a régi történelmi alakokat, a többségnek hosszú haja volt, a rövid haj csak a 18. sz-ban jött divatba
dec. 29. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 veterán vas ***** válasza:
80%
II.Rákóczi Ferenc, Bob Marley, Jézus,....
dec. 29. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
69%
A férfiaknál a rövid haj viszonylag újkeletű, és magyarországon is az első, és második világháború után terjedt el, és lett úgymond divat. A hippik lázadása a hosszú hajjal egyfajta háborúellenességet is szimbolizált, hisz hosszú hajjal nem lehet a lövészárkokba menni. Magyarországon a Kádár korszakban nem nézték jó szemmel a lázadozó hippiket, mert nem jó fényt vetett az akkori rendszerre, hogy nem tudja kordában tartani a fiatalokat. De persze megtíltani nem tudták, és voltak az idősebb korosztályban is hosszabb hajú férfiak. Akár a földművelőknél, állattartóknál, akár a művészvilágban. De az egyszerű gyári munkásoknál gyakorlati, illetve munkavédelmi okból sem lett volna célszerű a hosszú haj. Na meg azt hozták a köztudatba, hogy a rövid haj a férfias. [link]
dec. 29. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:

Lehet nem fogalmaztam meg elég konkrétan a kérdést, mert nyilván az közismert, hogy a történelem során inkább a hosszú haj volt elterjedt férfiaknál is, azt hiszem egyszer mesélték, hogy hátulról a kardcsapást is egész jól kifogta. Én leginkább a modern korra és azon belül a 20. századra gondoltam, mert kultúrtörténeti szempontból jelentős változás volt.

Nagypapám 1930-ban született és ő soha életében nem fogadta el a hosszú hajat, azt mondta ez csak feltűnési viszketegség, az ő fiatalkorában ilyen nem volt, mindenki rövidre vágatta és szakáll sem volt, csak simára borotvált arc, az számított a normának. Az ő barátai, osztálytársai is mind ilyenek voltak.

Aztán a szüleim generációjában már bejött ez is, de akkor sem jellemzően a jó tanuló, szabálykövető embereknél, hanem a lázadóbb habitusúaknál. Szerintem fiataloknál ma már abszolút hétköznapi, nekem is szinte a fél osztályom viselt hosszú hajat valamikor gimiben. Felnőtteknél azért még ma sem annyira elfogadott vagy nem tudom, van a rokonságban egy 50 év körüli ember, akinek ilyen ősmagyar típusú frizurája van és az idősebb rokonok nagyon rázták a fejüket mikor bekerült a családba.

dec. 29. 16:31
 15/22 anonim ***** válasza:
30%
De az még mindig nem derült ki, hogy tulajdonképpen mit szeretnél kérdezni?
dec. 29. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:
Hogy hogy zajlott le ez az átmenet, hogy egyszer még mindenki furán nézett rá és aztán menő lett.
dec. 29. 19:07
 17/22 anonim ***** válasza:

Úgy zajlott le, ahogy minden divat elterjed. Először még furcsálkodva néznek rá, aztán ahogy egyre többen viselik az adott dolgot, már nem lesz érdekes, végül egy korosztályon belül rengetegen így néznek ki. Biztos emlékszel még kb. 10 évvel ezelőttről a patás női cipőkre.

A hosszú haj nyugatról jött be, ott is a polgárpukkasztás volt a célja.

Történelmileg nálunk vagy 150 éven keresztül a civilizáltság jele volt az ápolt, aránylag rövid haj. Városon már nagyon régen elterjedt a polgárság körében, a civilizáltabb falvakban meg csak a 20. sz. elején, az eldugott hegyi falvakban még akkor se. Ezek itt kb. akkori erdélyi románok:

[link]

De mondjuk már akkor se a teljesen hosszú haj volt elterjedve ilyen helyeken általában, hanem csak a lenőtt, esetleg vállig érő gondozatlan haj.

Nagyjából a két háború közt terjedt el az a nézet az egyszerű nép körében is, hogy a hosszú haj az elmaradottság, civilizálatlanság, műveletlenség jelképe. Ezért is tiltották annyira, mikor a nyugati popzene által kezdett elterjedni. Mivel sokan visszafejlődésnek, az értelmes emberi kultúra megdöntése iránti vágynak látták. (Ahogy nyugaton is az akkori felnőttek.)

Ha 1970 körül valaki hosszú hajjal járt az utcán, akkor az átlagfiatalok odakiabáltak neki ilyesmit, hogy "Juliska". De meg is voltak győződve róla, hogy a hosszú hajúak többsége homokos.

Kb. ahogy a hosszú haj divat lett, úgy ment ki a divatból a bajusz.

A '70-es években nagyjából 10-ből 9 férfinek volt. Akik a '80-as években kezdtek felnőni, azok kezdték először leborotválni nagyobb számban, és a '90-es években lett általános.

dec. 30. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 veterán vas ***** válasza:

#12 vagyok.

"...kardcsapást jól kifogta..."


Jézus és Bob Marley kardoztak???

Gondolta a fene. 🤣

dec. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Ahogy #5 írta. Az volt a fontos, hogy ne lógj ki a sorból semerre. Az 50-es években senkinek nem jutott eszébe, hogy egy férfi haja lehet hosszú is. Az 50-es évek végén volt egy rövid, kb. féléves időszak, amikor viszonylag sokan kopaszra vágatták a hajukat, mondván, hogy a kopasz fej a gyász jele. Valószínűleg azért, mert a hossz hajat, szakállt le lehetett vág(at)ni, de a kopaszsággal nem tudtak tenni semmit.
dec. 31. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

"hogy zajlott le ez az átmenet, hogy egyszer még mindenki furán nézett rá és aztán menő lett"

Ugyanúgy, mint minden más divattal kapcsolatban: először csak egy-egy ember van az egész iskolában, aki (legalábbis részben) zöldre, kékre, lilára festi a haját, aztán már osztályonként van egy-egy, maholnap meg már az lesz a fura, aki a természetes hajszínét viseli.

dec. 31. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!