Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A magyar nyelvben semmilyen...

A magyar nyelvben semmilyen hosszú számot nem szokás kimondani?

Figyelt kérdés
Nem magyar az anyanyelvem és furán néznek rám emberek mikor számokat mondok. Pédául a Porsche 911-et én úgy mondom kilencszáztizenegy és néznek rám furán, majd mondják jaaa az kilenc tizenegy. Meg ház számokat is mondják így hogy Petőfi utca kettő ötvenöt, nem kettőszázötvenöt.

jan. 10. 11:03
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Sokszor egyszerűsítünk. A Porsche nekem is kilenc tizenegy, vagy ha 650 forintot kell fizetni, azt mondom hat ötven. Házszámnál viszont kimondanám, hogy kétszázötvenöt. Az évszámokat is kimondjuk, például az 1982 ezerkilencszáznyolcvankettő.
jan. 10. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Történetesen futár vagyok, és nagyon ritkén mondják ki emberek a hosszú ház számot. Meg igen, pénzt is így mondják hat ötven. De baj az ha én azt mondom hatszázötven? Hogy a helyes?
jan. 10. 11:18
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A helyes az, ahogyan Te mondod, és egyáltalán nem baj, hogy így teszel, hiszen ebben az esetben egyértelmű a szám.
jan. 10. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Metionin ***** válasza:
100%
Ez fura, mert én általában kimondom és másoktól is hallom, hogy kimondják. Egyébként ha számokat kell kimondanod munkából kifolyólag pl. valaminek az ára, házszám, ilyesmik, akkor ki is kell mondani, kötelező.
jan. 10. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Jó kérdés, de szerintem nem a magyar nyelv sajátossága. Például az évszámokat angolul ketté szoktak bontani. Tehát nem ezerkilencszáz-harminckilencben tört ki a második világháború, hanem tizenkilenc-harminckilencben.
jan. 10. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
Csak a magyarok tudnak számolni
jan. 10. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
83%

A házszámokn mindig ki szoktam mondani a teljes számot.


Az árak:


Boltunk van és amikor árazunk, vásárolunk, magunk között beszéljük meg az árakat, akkor, rövidítünk: Ezerötkilencven, vagy ötötven.


Amikor viszont a pénztárban mondom a fizetendő végösszeget, akkor kimondom a teljes számot: Ezerötszázkilencven, vagy ötszázötven.

jan. 10. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A számokat szerintem a legtöbb, ha nem az összes nyelvben csoportosítva mondják ki néhány speciális esetet leszámítva. A rövidtávú memóriának nincs nagy kapacitása és csoportosítva több dologra (hosszabb számsorra) lehet emlékezni.
márc. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!