Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Miért ejti minden Magyarország...

Miért ejti minden Magyarországon élő magyar a délszláv embereket cs betűvel és nem ty-vel? Pl. Novak Djokovicot is úgy ejtitek hogy Djokovics pedig a helyes úgy volna hogy DjokoviTY !! Ennyire nehéz kimondani a ty betűt??

Figyelt kérdés
Tudom hogy nem ez a legfontosabb dolog a világon de már annyira felháborító ez cs betűzgetés

2023. jún. 9. 12:35
 1/9 anonim ***** válasza:
53%
TY-vel kéne ejteni? Ezt én még az életben nem hallottam.
2023. jún. 9. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
66%
Engem meg Lófa sznak hívnak a németek miközben az én nevem Lovas.
2023. jún. 9. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
54%
A c-t logikusabb cs-nek ejteni mint ty-nek.
2023. jún. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 NTBS ***** válasza:
40%
Sosem hallottam róla.
2023. jún. 9. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
1,3,4 pedig bizony hogy ty-vel ejtik és nem cs-vel, de látom nehéz a ty betűt kimondanotok
2023. jún. 9. 18:31
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
a szóban forgó "ć" eredeti ejtésére nincs pontos magyar megfelelő, se nem igazán "ty", se nem igazán "cs", de manapság valóban inkább "ty"-nek tekintik (pl. Sztevanovity Zorán, Vujity Tvrtko), ugyanakkor a délszláv eredetű nevekben hagyományosan sokszor "cs"-nek írták át (pl. Jelačić neve sehol nem szerepel "ty"-vel)
2023. jún. 9. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Jelenleg a magyar állampolgárságot kapók ty átírással kapják a nevüket már. Mondjuk számomra véleményes az egész dolog, hiszen a szerbnek már van hivatalos latinbetűs átírása, így nem értem miért lesz magyarosan fonetizálva egy honosított szerb név.

Manapság kivétel pl a focista, Nikolics Nemanja. Nála valószínűleg a már ismertsége miatt maradtak a hagyományos cs-nél a ty helyett.


Valójában pedig más az ejtés is amúgy. A ć az a ty és cs között van, a č pedig a cs és ccs között. Nem lehet ilyen egyszerűen kimontani, de ha egyszerűen kell, akkor ezt tudom mondani.


Illetve hagyományosan cs,ts,ch betűket kaptak ezek a családnevek a történelem során mindig, pl Babits, Damjanich, Táncsics

Ezek miatt ejtjük elsősorban erős egyértelmű cs-nek a


Amúgy fura ez is, hiszen a cirillben a T az T, a T lágyított változata (ami ma a ć) pedig: Ћ ћ

Tehát egy T-re heggesztett kiegészítő. Sőt, leginkább nem is beszélhetünk ilyenről, hiszen hallás után kapták meg a papírjaikat az emberek... nem igazán kellett mutatniuk otthoni szerb papírokat bevándorlás/betelepítés során.



IPA fonetikusan

Ч ч Č č /t͡ʂ/

Ћ ћ Ć ć /tɕ/

magyar cs /t͡ʃ/

magyar ty /c/

2023. jún. 11. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Én Novák Dzsokovics-nak ejtettem, ezekszerint hibásan. A Novák egyáltalán helyes? így magyarosan á-val kell ejteni? Vagy simán NovAk?
jan. 10. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
#8 helyesen ejted ha Nováknak ejted, Novák Gyokovity ejtsd így ,üdv
febr. 19. 21:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!